30/08/16 - 05:22h

PROBIJEN LED: Poljak mučio Novaka do polovine meča, pravi ritam od trećeg seta!

Srpski teniser Novak Đoković uspešno je započeo odbranu titule na US openu, pobedom u prvom kolu protiv Poljaka Jiržija Janoviča u četiri seta.

N. Đoković6566
J. Janovič3721

Sjajnu uvertiru pred meč Srbina i Poljaka napravio je čuveni Fil Kolins, nekadašnji član sastava Dženesis, u sklopu svečane ceremonije otvaranja poslednjeg grend slema sezone.

Nije blistao prvi nosilac na startu takmičenja, odigrao je mnogo teških gemova protiv autsajdera, ali je ipak prošao u drugo kolo izbegavši veću dramu, posle dva sata i 37 minuta borbe na stadionu “Artur Eš”.

Poznato je bilo da je prvi Novakov protivnik igrač koji najčešće koristi “drop-šot” na turu, ali je ipak uspeo da tim udarcem zada puno problema svetskom broju jedan. U određenim periodima meča, visoki teniser je ulazio u seriju strahovitih forhenda, ali je njegov otpor značajno pao nakon drugog seta, koji je dobio. Novak je na suvi kvalitet uspeo da odgovori na sve izazove, a nije ih bilo malo tokom duela.

PRILIKA ZA OSVETU

Protivnik Novaka Đokovića u 2. kolu biće 49. teniser sveta, Čeh Jiri Veseli, koji je sprečio iznenađenje protiv Indijca Saketa Minenija. Veseli je gubio sa 5:2 u petom setu, ali je ipak uspeo da slavi. Čeh je proletos napravio jednu od najvećih senzacija dosadašnjeg toka sezone, kada je pobedio upravo Novaka Đokovića na startu Monte Karla.

I SET

Nije bilo tako jednostavno u prvom setu kao što možda rezultat govori. Novak je odbranu titule započeo dvostrukom servis greškom, ali je samo par minuta kasnije zaradio dve vezane prilike da povede sa 2:0. Ipak, Poljak se nije tako lako dao, odigrao par sjajnih udaraca, izjednačio i dobio na samopouzdanju.

Posle petog gema u kojem je spasio dve brejk lopte, Đoković je zatražio medicinksi tajm-aut. Problem nije bila povreda ručnog zgloba leve ruke koja ga muči već neko vreme, već nelagodnost u nadlaktici desne ruke.

Iako je u narednom gemu imao 40:0, Đoković je dopustio protivniku da se vrati u gem, ali ne i da stigne do totalnog preokreta. Srbin je najpre odservirao as, a potom forhendom ponovo poveo. Za razliku od njega, Janovič nije imao previše problema da izjendači – 2:2.

Nastavio je Novak da igra dosta stegnuto, nije nikako uspevao da pronađe ritam, pa mu je protivnik pravio dosta problema. Sada je on imao dve šanse da rivalu oduzme servis, a Đoković je prilikom druge uz dosta sreće, prebacio lopticu uz pomoć mreže u polje protivnika. Prvi reket sveta je efektnim forhendom završio gem, a potom zatražio medicinski tajm-aut.

Delovalo je da je masaža pomogla našem igraču, što se nedugo zatim moglo videti i po rezultatu. Proradio je ponovo Novakov ritern, ali ni nove dve šanse nisu bile dovoljne da se konačno prelomi set. Posebno je bio impresivan način na koji je Janovič spasao drugu brejk loptu, uhvativši poluvolej sa osnovne linije i prebacivši Novaka koji je želeo smeč udarac. Ipak, kod treće nije imao šanse jer je Đoković lako kaznio jednu od pregršt skraćenih loptica koju je dobio – 4:2.

Brejk je lako potvrđen, ali je polsjki igrač stekao 15:40 u devetom gemu, kada je Novak servirao za set. Međutim, Đoković je pronašao način da iskontroliše naredna četiri poena i povede sa 1:0 u setovima.

djokovic_janovic 1 set

II SET

Nije Poljak menjao pristup ni na startu drugog seta, i dalje je igrao jako agresivno na svaku lopticu, često koristeći drop šotove, koje Novak nikako nije uspevao da ili vrati u teren, ili od njih napravi viner. U uvodna tri gema ipak nije bilo previše uzbuđenja, ali jeste u četvrtom, kada je Nole ponovo morao da spasava brejk lopte. S druge strane, iako je i dalje bio totalno van ritma – Đoković je još jednom vezao dva dobra poena i prebacio pritisak na protivnika – 2:2. Dva gema kasnije, Jirži je konačno uspeo da oduzme servis favoritu. Odigrao je agresivno na 15:40 i naterao rivala na grešku – 2:4.

I umesto da mu to dodatno utiče na samopouzdanje, usledio je veliki pad 25-godišnjeg Janoviča – Novak naredna dva gema dobija sa nulom, poravnava na 4:4, a potom dolazi do nove dve brejk lopte – 15:40. Ipak, Poljak tada pronalazi prvi servis i zahvaljujući početnom udarcu osvaja naredna četiri poena – 4:5.

Iako je 2013. bio 14. teniser sveta, Jirži Janovič je u glavni žreb dospeo zahvaljujući zaštićenom renkingu – trenutno je tek 247. na ATP rang listi. U prethodne tri sezone, računajući i ovu, Poljak nije uspeo da prođe treće kolo nekog grend slem turnira.

Mirisalo je na opasnost pri rezultatu 30:30 u narednom gemu, ali je Đoković dobro odservirao naredna dva poena i izjednačio na 5:5.

Delovalo je da će Novak prelomiti meč samo par minuta kasnije, kada je poveo sa 0:40. Međutim, visoki Janovič je uspeo da se izvuče u šampionskom maniru – pogodio je narednih pet prvih servisa i ipak poveo sa 6:5. Od tri vezane brejk lopte, Đoković je kakvu-takvu šansu imao samo pri prvoj.

To je vidno iznerviralo srpskog asa, koji se nije snašao na dva odlična riterna protivnika – 0:30. Dobio je Novak naredni poen na mreži, ali je potom napravio petu duplu grešku u meču – 15:40. Uhvatio se za desnu ruku posle neuspešnog drugog servisa i bolnom grimasom otkrio da bol i dalje pravi smetnje. Usledio je još jedan slab drugi servis, na koji je Janovič dobro riternirao za 1:1 u setovima.

djokovic janovic 2 set

III SET

Đoković je imao identičan odgovor na izgubljen servis kao i u prethodnoj situaciji – ekspresan brejk sa nulom na startu trećeg seta i sigurna potvrda za 2:0. Srbin je rutinski stigao do 3:1, da bismo u narednom gemu gledali sličan tenis kao u prva dva dela duela. Novak je poprilično lako stigao do nove dve prilike da Jižiju oduzme servis, ali se ovaj još jednom izvlačio na naverovatne načine – fantastičnim drop šotovima i udarcima iz sve snage. Ipak, to nije bilo dovoljno da se i ovoga puta izvuče, a upravo ga je drop šot koštao ‘duplog’ brejka – 4:1.

Uprkos tome što su obojica dosta dugo na turu, Đoković i Janovič su tek večeras odigrali svoj prvi međusobni duel.

Bilo je evidentno da će najbolji sportista sveta doći na set do plasmana u narednu rundu, Janovič je delovao sve nervoznije, pokušavao je još brže da završava poene, ali je sve što je uspeo da uradi bila samo još jedna propuštena brejk šansa – 6:2.

IV SET

Iako je izgubio prva tri poena u četvrtom setu, Novak je uspeo da odmah napravi brejk. Poljak je sve više grešio, ali mu je Novak pomogao da dođe do prilike za ribrejk. Ipak, najbolji sportista sveta je podigao nivo igre kada je bilo to najpotrebnije i poveo sa 2:0.

U naredna dva gema uzbuđenja nije bilo, pošto su oba tenisera dobrim servisima lako rešavala poene u svoju korist – 3:1.

Posle novog trijumfa, skor Novaka Đokovića u mečevima odigranim u večernjem terminu na stadionu “Artur Eš” je još impresivniji – 20 pobeda i samo jedan poraz!

Kako je meč odmicao, način i stil igre Janoviča oduzimao mu je sve više i više snage, pa je bilo samo pitanje kojim će se rezultatom završili duel u korist našeg tenisera. Do kraja je prvi nosilac napravio još dva brejka i slavio sa 6:1 u četvrtom setu.