07/01/23 - 10:48h

(BLOG) Kakva je 2022. bila, a šta budućnost nosi?

 

Vreme je nešto relativno. Nekad nam se neke stvari čine kao da su bile tako davno, dok za neki drugi događaj iz istog vremenskog perioda imamo utisak da je bio juče. Ova 2022. je bar za mene bila tako čudna, ironična, komplikovana i duga.


(Photo by Scott Barbour/Getty Images)

Korona

Korona i pravila koja su se morala slediti, ali od države do države različita, na vrhuncu svoje moći početkom ove godine su nam priredila ogroman stres. A tek Novaku Đokoviću… Na kraju 2022. kad pogledamo na to i saznanje da će Đokoviću sledeće godine biti dozvoljeno da nastupi na Australijan Openu iako je on sa zdravstvenog aspekta isti tada i sada navode nas na to da postavimo pitanje – zašto ste mu to učinili? Kakav fijasko… Pritvor. Dozvola da sme igrati, no ipak ne sme. Prenos suđenja na televizijama… Podsetilo me je na farsu iz Haga gde smo takođe mogli na tv stanicama gledati prenose suđenja samo što u ovom slučaju mi pričamo o sportu i nastupu jedne osobe na teniskom turniru, dok je ovaj “zločin” dostigao svetske razmere. Trka za GOAT, bar kada su u pitanju gren slem titule, je kroz sva ta pravila koja su vladala ozbiljno ugrožena, bar iz ugla nas Srba i svih fanova jednog od glavnih kandidata za istu ali ne i ostalih koji navijaju za Španca ili su pak naklonjeni merama koje preporučuju Covid stručnjaci. Ne želim da ovu opaku bolest stavim na stub ismevanja, ali zato stavljam sve one koji su nam sve branili početkom tekuće godine, dok iduće to neće biti validno a bolest i dalje postoji.

Da li je ikada u istoriji neko iz sveta sporta u ovoj meri bio označen od strane svetskih medija kao “zlikovac” sa balkana koji ne sledi pravila koje “velike” zemlje propisuju? Ako i nekada jeste, voleo bih da je to bilo ekvivalentno i upućeno ka sportisti koji u tom sportu ili pak sportu globalno ima takav renome kao što to Đoković ima… Ali naravno, tako nešto se nikad nije i neće se desiti. I pored svih tih okolnosti naš šampion je uspeo da se domogne gren slem titule na “turniru svih turnira” i pokaže svima da će on i pored svega dati sve od sebe i pobediti sve protivnike i mere koje direktno utiču na njegove nastupe na turnirima da bi postao, ono što u našim očima već jeste, GOAT tenisa.

Finiš u trci za GOAT

Pričamo o toj temi najbolji svih vremena. Jedan od kandidata je ove godine završio svoju karijeru i odigrao svoj poslednji meč na Lejver kupu. U penziju je otišao Rodžer Federer. Možda nije najbolji svih vremena, ali mu moramo odati priznanje da je on verovatno najzaslužniji što je, uz pomoć moćnih sponzora koji su ga podržavali kroz celu karijeru, tenis postao ovo što danas jeste. Tenis je postao globalno popularan i diskutuje se o njemu u zemljama gde ranije to nije bio slučaj jer su svi u Rodžeru videli ili idola ili pak nekog koga žele da neko pobedi jer i za njih važi da je nepobediv. Iako to nikad neće javno priznati, ali se iz njihovih reči to može zaključiti. Još dva tenisera o kojima već pričah da se bore za titulu GOAT će u bliskoj budućnosti takođe završiti svoje karijere. Da li će to biti za jednu, dve ili pet godina meni je nebitno. Za mene je saznanje da jednog od te trojice na turu više nema bilo iako sasvim logično ipak šokantno. Jednostavno tenis su poslednjih dvadest godina krojila tri tenisera. Pojavljivao se sa peharom u ruci na najvećim turnirima još po koji teniser, ali su ova trojica uzela veliki procenat titula sa najprestižnija četiri turnira pa su tako svi ostali gotovo zanemarljivi(uz svo poštovanje svakom od njih). Ove godine se dogodilo nešto što je ispisalo nove stranice istorije- imamo najmlađeg svetskog broja jedan u liku Karlosa Alkaraza(19. godina).

Foto: Getty Images AsiaPac

Da li je Alkaraz novi vođa ATP karavana?

Ko će ispuniti prazninu koja će kroz nekoliko godina nastati na ATP turu odlaskom najvećih ovog sporta? Pitanje na koje ćemo dobiti odgovor u godinama ispred nas. Trenutno stanje je takvo da Karlos ima ogrman potencijal koji koristi i uz pomoć Huana Karlosa Ferera izvlači maksimum. Fanove tenisa širom sveta dovodi u delirijum i ekstazu jer u njemu vide naslednika Rafaela Nadala ne samo jer dolaze iz iste zemlje već što gaje i sličan stil igre. Gestikulacije su im slične, reakcije kod nekih poena i situacija… Velika sličnost. Šta je meni zapalo za oko je da u nekim mečevima nije imao “petlju” koju možda ima samo najbolji srpski teniser.

Karlos je jedini koji se izdvaja u toj meri da teniski stručnjaci mogu reći ovaj teniser ima potencijal da osvoji veliki broj gren slem titula.

Foto: Getty Images North America

Holger Rune

Ja ću se usuditi da izdvojim još jedno ime- Holger Rune. Da, devetnaestogodišnji teniser iz Danske. Da, nije osvojio gren slem titulu i da najbolji plasman na nekom gren slemu mu je četvrtfinale ovogodišnjeg izdanja Rolan Garosa (izgubio od kasnijeg finaliste Ruda). Da li ste gledali njegove nastupe na Mastersu u Parizu? Ako niste imali ste šta da propustite. Prvo kolo Vavrinka(Švajcarac je imao meč loptu); drugo kolo Hurkač; treće kolo Rubljov; četvrtfinale Alkaraz; polufinale Ože-Alijasim i finale Đoković. Danac je po set ispustio protiv Vavrinke i Novaka. Sa devetnaest godina on je po ovakvom “putu” na jednom turniru došao do svoje prve velike titule. Mene je kupila njegova iskrenost na terenu i želja za pobedom. Dobro znamo kakav je Novak u finalima i da i minimalne šanse (u vidu brejk lopti) koje mu protivnik ukaže naš teniser surovo kažnjava. To u ovom finalu nije bio slučaj. Rune se nije plašio protivnika sa druge strane mreže. Danac je igrao svoj tenis i verovao u svoje udarce. Imao je “petlju” koju spomenuh pre nekoliko pasusa. Šta mi se još svidelo u tom finalu je roditeljski zagrljaj na mreži od strane Novaka i nekoliko reči koje će Dancu siguran sam puno značiti jer upravo u Novaku vidi nekog čijim uspesima teži. Jedan od njegovih trenera, Patrik Muratoglu, je u jednom intervjuu rekao: “Kada je Rune došao kod mene na akademiju u njemu nisam video najtalentovanijeg niti nekog ko ima neki poseban udarac, ali sam video najveću želju i glad za napretkom“.

Source: Julian Finney/Getty Images

Upravo to što je Muratoglu rekao mogu reći i ja za taj “Pariski ples”- Rune možda nema nijedan udarac koji ga izdvaja od ostalih ali zato gine za svakom loptom i veruje u svoje udarce i sebe kao nijedan od “NextGen“. On “gori” na terenu. Njegov mentalni sklop me mnogo podseća na Novakov. Nekako sam se umorio gledajući neke džentlmene koji znaju kako se treba ponašati kad se gubi i pobedi. Jednostavno me je golobradi Danac svojim nastupima na turniru “kupio” svojom Pariskom inspiracijom. Verovao sam mu i uživao gledajući ga kako igra; kako se kreće; kako reaguje na situacije u kojima se nađe- on nije bio smiren kao igrači na partiji pokera na meč ili brejk lopti već si mogao pročitati emocije na njegovom licu; kako crpi energiju publike bila ona pozitivna ili negativno usmerena ka njemu da stekne utisak da u hali ima samo dva navijača u vidu svoja dva trenera koja sede u njegovoj loži, a preko puta njega na terenu su bili igrači koji znaju kako da pobede najbolje sa ATP tura i u svojoj kolekciji trofeja imaju i gren slem titule. Isto tako je siguran sam raskravio srca i onih neutralnih, ukoliko je i takvih bilo na tribinama, jer je jednostavno bilo nemoguće gledati “na miru” njegove mečeve. Slučajnost može biti da se pobedi jedan, dvojica ili trojica takvih na jednom turniru, ali da osvojiš titulu uz takav žreb?

Federer, Djokovic i Nadal

2023. i dalje

Pričao sam namerno o budućnosti koja nas čeka. Plašila me je pomisao da za nekoliko godina na turu neće biti nijednog člana velike trojke, a tako smo se navikli na njihove epske mečeve nebitno da li su obojica aktera meča bili oni ili je pak to bio samo jedan od njih. Ti mečevi su bili posebni. Jedva smo čekali da taj meč počne i budemo svedoci još jednog dela teniske istorije. Na turu ima nekoliko igrača koje možemo označiti da će najverovatnije u budućnosti odlučivati o titulama na najprestižnijim turnirima, ali “petlju” koju videh kod Runea nisam video ni kod jednog drugog. Ja ne želim da u budućnosti na teniskim terenima gledam gvozdene ljude čiji se vrhunac uzbuđenosti oslikava u vidu pogleda na žice reketa ili okreta reketa u ruci jer se plaše da će ih kazniti sa 1000 funti ako učine neku nepromišljenu stvar. Meni ovaj Danski teniser uliva nadu da ću sa istim, ili bar približnim jer nije teniser sa naših prostora, uzbuđenjem iščekivati mečeve u kojima će nastupati i izvazvati uzdahe i krike sa tribina a potom i pisati stranice nove istorije čiji ćemo svedoci biti.

(Tenis Uživo, D. Jevremović)


Teme:   ATP, Australian Open, Grend Slem, Holger Rune, Karlos Alkaraz, Kolumna, Masters, Masters u Parizu, Novak Djoković, Rafael Nadal, Rodžer Federer, Rolan Garos, Stanislas Vavrinka, Tenis blog, Teniseri, Turniri, US Open, Vesti, Vimbldon


Komentari

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.