02/06/17 - 17:29h

DRAMA, PREOKRET, POBEDA: Đoković težim putem do osmine finala!

Nakon dve rutinske pobede, Novak Đoković je “preživeo” prvu veliku dramu na ovogodišnjem Rolan Garosu. Dva puta se srpski as našao u zaostatku protiv Dijega Švarcmana, ali je na vreme pronašao svoj ritam i napravio preokret vredan plasmana u osminu finala.

N. Đoković56366
D. Švarcman73611

Nakon tri sata i 25 minuta velike borbe, drugi teniser sveta je arhivirao nezgodnog Argentinca koji je bio na set od velike senzacije. Dva puta se branilac titule našao u zaostatku, delovalo je da će teško izbeći eliminaciju, ali je u poslednji čas napravio neophodne promene u svojoj igri i obezbedio plasman u osminu finala, gde će se sastati sa boljim iz duela Luka Puij – Albert Ramos Vinoljas.

Prvi set se razvijao baš onako kako je očekivano – Novak je u ranoj fazi rutniski stekao brejk prednosti, poveo sa 4:1 spasivši prvu brejk loptu u petom gemu, ali se već tada osetio pad u igri srpskog predstavnika.

Argentinac je smanjio na 4:2, potom vratio brejk i sigurno odservirao za 4:4. Serveri su rutinski odradili posao u naredna dva gema, a onda je Đoković odigrao možda i svoj najlošili servis gem u dosadašnjem toku turnira – dva jako loša drop šota i još dve neiznuđene grepke “pogurale” su Švarcmana ka novom brejku.

Novak je odlučno krenuo po ribrejk, ali ga udarci nisu najbolje služili. U tri navrata je došao do izjednačenja, ali ne i do brejk lopte, pa je omaleni “Gaučos” poveo sa 1:0 u setovima.

U uvodnih šest gemova drugog seta nije bilo brejk lopti. Švarcman je igrao svoju igru, Đoković pokušavao da se vrati na nivou sa starta meča, ali Argentinac je održavao visok nivo tenisa i potpuno ravnopravno se nosio sa srpskim asom – 3:3.

U maratonskom osmom gemu Novak je konačno uspeo da nadmudri Argentinca i oduzme mu servis. Srbin je iskoristio tek šestu brejk loptu, a onda na svoj servis, bez izgubljenog poena, izjednačio na 1:1 u setovima.

Đokovićev novi trener, Andre Agasi, pojavio se u njegovoj loži tek pri rezultatu 5:3 u drugom setu.

Međutim, Novak nikako nije uspevao da slomi rivala u nastavku. Švarcman je bez naročitih poteškoća čuvao svoj servis – Novak je shvatio da mora više da ga napada, ali je po pravilu grešio iz rizičnih udaraca. Argentinac je napravio brejk pri vođstvu od 4:3 i došao na gem od osvajnja trećeg seta.

Delovalo je da će Srbin uspeti da se vrati, stekao je 0:40, ali je ipak propustio ukupno četiri brejk lopte u tom gemu i došao na set od eliminacije.

Nakon što je rutniski dobio prvi gem u četvrtoj deonici, Novak je uspeo da oduzme servis rivalu iako je gubio sa 40:0. Osvojio je pet poena u nizu, pronašao konačno svoj ritam i prošetao se kroz četvrti set – 6:1. Imao je Novak priliku da dobije set sa nulom, servirao je za 6:0. Izgubio je svoj servis, ali je potom uzvratio ribrejkom i obezbedio peti set.

Đoković nije dozvolio da Švarcman povrati momentum iz prvog i trećeg seta – već na startu odlučujuće deonice napravio je brejk, u petom i sedmom gemu je učinio isto, pa je vrlo brzo na semaforu pisalo 6:1 u korist našeg jedinog preostalog predstavnika u muškom singlu.

Teme:   Dijego Švarcman, Novak Djoković, Rolan Garos, Vesti