27/06/19 - 16:08h

(VIDEO) Pet najvećih borbi za trofej na Vimbldonu

Na terenima Ol Ingland Kluba odigrani su neki od najboljih mečeva ikada. U susret novom izdanju Vimbldona, donosimo vam pet najlegendarnijih muških finala po izboru redakcije portala.

5. Đoković – Federer 6:7 (7-9), 6:4, 7:6 (7-4), 5:7, 6:4; 2014

U jednom od najboljih mečeva u 21. veku, Đoković je u četvrtom setu ispustio vođstvo od 5:2, propustio jednu meč loptu i izgubio pet gemova u nizu.

Ipak, srpski teniser je uspeo da se podigne i sjajnom igrom u petom setu sruši snove Federera o novoj grend slem tituli.

Novak je meč za sedmu grend slem, a drugu titulu na Vimbldonu završio sa 68 direktnih poena i 27 grešaka, dok je Švajcarac imao 75 vinera i 29 neiznuđenih grešaka.

Ovim trijumfom Đoković se vratio na prvo mesto ATP liste i prekinuo niz poraza u završnici grend slem turnira.

Novak Djokovic vs Roger Federer: Wimbledon Final 2014 (Extended Highlights)

4. Ivanišević – Rafter 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7; 2001

Hrvatski teniser Goran Ivanišević je tri puta bio finalista Vimbldona – 1992, 1994. i 1998., ali svoj najveći uspeh doživeo je onda kad to niko nije očekivao.

Došao je u London nakon oporavka od povrede ramena, bio 125. igrač sveta i niko nije davao šanse da će proći prvu nedelju takmičenja, ali…

Momak iz Splita je sve iznenadio svojim igrama na travi i stigao do finala u kojem je nakon tri sata i jednog minuta igre upisao pobedu.

Nošen atmosferom koja je više ličila na fudbalsku utakmicu nego na finale Vimbldona, Goran Ivanišević je doživeo svoj veliki trenutak, slavlje na najvećem teniskom turniru!

Tim “iznenađujućim” trijumfom, Ivanišević je postao prvi igrač u istoriji grend slem takmičenja koji je došao na turnir sa pozivnicom, a otišao sa peharom.

2001 Wimbledon Men's Singles Final: Patrick Rafter vs Goran Ivanisevic

3. Federer – Rodik 5:7, 7:6(8-6), 7:6(7-5), 3:6, 16:14; 2009

Nakon povlačenja Rafaela Nadala, branioca titule te godine, Federer je bio najveći favorit za osvajanje Vimbldona.

I Švajcarac je opravdao tu ulogu – stigao je u finale sa samo jednim izgubljenim setom, gde ga je čekao Endi Rodik. Federer je bio uveren u pobedu za svoj 15. grend slem naslov protiv čoveka kojeg je pobeđivao u finalima 2004. i 2005. godine.

Meč je bolje otvorio američki teniser i osvojio prvi deo uz brejk prednosti. U naredna dva Federer preuzima vođstvo, ali Rodik sa 6:3 u četvrtom setu poravnava rezultat na 2:2.

Usledio je epski, peti set u kojem su oba tenisera bila jako oprezna na svakom udarcu. Ključan je bio 30. gem kada je Rodik promašio forhend i nakon 95 minuta igre u petom setu morao je pružiti ruku boljem od sebe.

Statistika kaže da su Rodik i Federer proveli na terenu četiri sata i 16 minuta (95 minuta u petom setu) i odigrali 77 gemova, što izdvaja ovaj meč kao najduže finale do tad.

Roger Federer v Andy Roddick: Wimbledon Final 2009 (Extended Highlights)

2. Borg – Mekinro 1:6,7:5, 6:3, 6:7(16-18), 8:6; 1980

Dvojac čije se rivalstvo smatra za jedno od najvećih svih vremena, odigrali su finale Vimbldona 1980. godine – Bjern Borg i Džon Mekinro.

Borg je u finale došao kao četvorostruki uzastopni šampion, dok je za Amerikanca to bilo prvo finale Vimbldona.

Borg je loše otvorio meč, što je njegov protivnik znao da iskoristi i osvoji ovaj deo sa 6:1. Ipak u naredna dva sa 7:5 i 6:3 Šveđanin je poveo sa 2:1 u setovima i bio na korak od svoje pete titule, ali Mekinro je zaigrao jače i poravnao rezultat na 2:2 nakon iscrpljujućeg taj – brejka u kojem su odigrali 34 poena.

Stari šampion je znao kako odigrati u odlučujućem setu. Iskustvo igranja velikih mečeva i londonskih finala bilo je na njegovoj strani, pa je sa 8:6 završio posao za peti naslov na Vimbldonu.

One of the greatest? Borg v McEnroe Wimbledon Final 1980

1. Nadal – Federer 6:4, 6:4, 6:7(5-7), 6:7 (8-10), 9:7; 2008

Federer – Nadal, teniski klasik.

Svetski broj jedan, Rodžer Federer i broj dva Rafael Nadal odigrali su, po mnogima, najbolje vimbldonsko finale u Open eri.

Njihovo treće finale u Londonu za redom u kojem je Švajcarac igrao za svoj šesti naslov u nizu, dok je Nadal jurio prvenac na travi.

Na omiljenoj podlozi Rodžera Federera, Nadal je dobio prva dva seta 6-4, 6-4, a Federer uzvratio u taj – brejku trećeg sa 5:7, a zatim i četvrtog seta sa 8:10 i zakazao odlučujući peti set.

Wimbledon 2008: Federer v Nadal - #TheGreatestMatch

Nakon pet sati igre Nadal je konačno pobedio Federera na londonskoj travi sa 9:7 u jednom od najboljih teniskih duela svih vremena.

Teme:   Grend Slem, Turniri, Vesti, Vimbldon