05/01/20 - 20:50h

(VIDEO) Gde je nestala Jelena, kraljica drame?

 

“Ovo je naizgled izgubljen meč.”


Izvor: Zimbio

Vreme ne prodaje, već poklanja svoje sekunde, a tenis već pune dve godine dobija poklone bez “Jelenine drame”. Ako ste se zapitali, a verujem da jeste, u jednom nevažnom razgovoru sa prijateljima, gde li je, šta radi? Odgovor na to pitanje ste mogli da potražite, ne u knjizi, biblioteci, već u ekspanziji društvenih mreža. Prema fotografijama, Jelena je u svojoj vili u San Dijegu, pa u novom stanu Beograda na vodi, a prema rečima majke Snežane, Jelena putuje, uživa, planira i porodicu, a to je ono što je i zaslužila. Međutim, kako još uvek nije rekla sudbonosno “da”, tako ni tenisu nije rekla odlučujuće “ne”. Iako je prošle godine zvanično izbrisana sa WTA rang liste, njen status teniserke nije u penziji.

Snimak instagram profila Jelene Janković, @jjelicious

Jelena Janković je svoje “pozorište dramskih umetnosti” zatvorila još 2017. godine izgubivši prvo kolo US Opena u polupraznom teatru Flešing Medouza, imperije kompleksa sa najvećim stadionima u svetu. Po brojnim fotografijama, zaključili bi da joj tenis ne fali, da li tenisu fali ona, isto nije važno, jer njen tenis fali Srbiji.

Rečenica iz gore navedenog naslova je pratila Jelenu Janković kroz karijeru i nametnula joj nadimak Kraljica drame(Drama Queen) zbog svojih teških i neizvesnih mečeva koji su ostavljali dozu nervoze čak i onim najboljima.

Koliko god to mi ne želeli, kada čovek poklon otvori, to onda poklon više nije. Ili ga koristimo, pa se istroši, ili u njemu uživamo, pa ga više nema. Jedine stvari što će uvek ostati, umotane nekim svojstvenim ukrasnim papirom isprepletenim očima publike, jesu uspomene. Osam puta proglašavana za najbolju teniserku Srbije, Jelena je ostavila neizbrisiv trag u svetu tenisa koji je itekako vredan pomena.

    DA LI STE ZNALI?

  • U dosadašnjoj karijeri Jelena je odigrala 362 turnira.
  • Odnos pobeda i poraza Jankovićeve na 4 najprestižnija turnira iznosi 113:57. Pored jednog finala, odigrala je i 4 polufinalna meča.
  • Najveće rivalstvo ostvarila je protiv Ruskinje Svetlane Kuznjecove odigravši 15 duela. Iz tog rivalstva je 8 puta izašla kao pobednik.

Prve teniske korake načinila je kada je imala 9 godina u teniskom klubu Crvena Zvezda, da bi dve godine kasnije osvojila državno prvenstvo u konkurenciji do 12 godina. Kao juniorka, osvojila je Australijan Open 2001. godine, i bila juniorski broj 1. Te iste godine je počela da se takmiči u WTA seriji. Njen prvi turnir bio je Indijan Vels gde je poražena u drugom kolu. Prelazak iz juniorskih u profesionalne vode zahteva veliku zrelost koja dolazi iskustvom, što je Jelena i osetila, pa je tek nekoliko godina kasnije počela da beleži značajnije rezultate. Svoju prvu WTA titulu osvojila je u prestonici Mađarske, 2004. godine. Narednih godina, finala i titule su postala njena očekivanja na svakom turniru, a u svojoj karijeri je odigrala 37 finala, u kojima je slavila 16 puta.

Jelena

Koliko je tenis surov i nezahvalan prema igračima, pokazuje upravo činjenica da jednostavno melje sve pred sobom, a vrh brega je toliko leden da se sa njega mnogo lakše padne nego što se popne i zadrži. 2008. godine, Jeleni je pošlo za rukom ono što mnogi sanjaju celoga života. Dotakla je vrh tog ledenog brega. Poziciju broj 1 svetske WTA liste zauzela je pružajući odlične rezultate i na njoj se zadržala 18 nedelja. U borbi da ostane na vrhu, odlučivao je njen prvi finalni meč za Grend Slem titulu prestižnog US Opena koji je izgubila od Amerikanke Serene Vilijams.


Williams vs Jankovic | 2008 US Open Highlights

Ipak, karijera joj neće proći bez Grend slema. Možda je to jedino Grend slem finale u njenoj singl konkurenciji, ali Jelena Grend slem ipak ima. Na stadionu koji ne polaže račune velikima, ne poštuje veličinu drugih, prkosi svima i nosi svoje ime. Od njega niko nije veći, i ne može da bude. Centralni teren Wimbldona. 2007. godine Jelena je podigla svoj Wimbldonski trofej u paru sa Britancem Džejmi Marejem. Dvostruka je dobitnica nagrade Hrabro srce(Fed kup nagrada) i rekorderka po broju pobeda za Srbiju . Pobedila je 27 puta uz 11 izgubljenih mečeva i donela Srbiji jedino Fed kup finale kada smo poraženi od Češkog sastava 2012. godine.


Czech Republic v Serbia - The Official Highlights - Fed Cup 2012

2007. godine proglašena je za ambasadorku UNICEF-a i od te godine bila konstantan član top 10 najboljih igračica na turu. U dosadašnjoj karijeri je slavila 55 puta protiv igračica iz top 10 od 644 meča koje je dobila, dok je ostala poražena 370 puta. Zaradila je nešto preko 19 miliona dolara i o njoj je snimljen dokumentarac Jelenin svet.


Jelena Jankovic "Jelenin svet"

Ovo je naizgled izgubljen meč. – je prva pomisao na mnoge duele iz njene karijere koje je u dramatičnoj atmosferi završavala pobedom. Vremenom je izgubila psihičku stabilnost, nastale su oscilacije u formi i pojavili se problemi sa povredama. Nakon skoro 5 godina među prvih 10, taj breg od leda je bio sve klizaviji i posle 14 godina Jankovićeva je ispala iz prvih 100. Od tog poslednjeg meča u javnosti se gotovo i ne pojavljuje, na rang listi je nema, a njeno “pozorište” može samo da pušta drame snimljene pre nekoliko godina. Da li će mlađe generacije uspeti da se približe ili pak preteknu njen uspeh, da li će ponovo zaigrati ili ne, nama ostaje da vidimo, ali jedno će uvek biti sigurno. Svoje mesto u istoriji ima, i zastava na onom bregu još uvek negde stoji.

Bila je broj 1, bila je šampion!

 

(Tenis Uživo, M. Uzelac)


Teme:   Fed kup, Grend Slem, Jelena Janković, Serena Vilijams, Tenis blog, Teniserke, US Open, Vesti, Češka- Srbija


Komentari

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.