03/12/15 - 10:24h

MADE IN JAPAN: Kolumna o heroini izlazećeg sunca

 

“I te kako sam svesna da već duže vreme igram protiv teniserki koje su dovoljno mlađe od mene da mi budu ćerke. Znam, deluje sumanuto. Ali, istog trena kada kročim na teren, ta činjenica ne postoji u mojoj glavi. Sa druge strane mreže nalazi se moj rival kojeg želim da pobedim, i to je sve što me zanima.”

Kimiko-Date-Krum
[ad#tamara-tekstzuto-300-250-tekst-desno]

Ako ste dovoljno stari da ste pre nekih dvadesetak godina, možda i više, doživeli ekspanziju onih prototipa video igara koje su tada delovale naučnofantastično, a danas tragikomično, onda znate ko je Kimiko Date Krum, čak i ako ne pratite tenis baš pomno. E, ta dama još uvek igra. Ali ne nedeljom pre podne sa lokalnim rekreativcima, već na turnirima širom sveta. Bori se za WTA bodove, i ne namerava da se penzioniše. Doduše, jednom već jeste, i to daleke 1996.

KASNIJI POČETAK I RANIJI KRAJ

Imala je šest godina kada se upoznala sa tenisom. Roditelji su tada nju upisali u školu, a sebe u teniski klub. Posle časova, dok su se stariji brat i sestra igrali napolju, Kimiko je sedela i gledala mamu i tatu kako prebacuju lopticu preko mreže. Ubrzo je i ona uzela reket u ruke i počela da se nadmeće sa ostalom decom.
Iako je bilo evidentno da joj ide jako dobro, snovi o profesionalnoj karijeri rodili su se tek u 17. godini. Do tada, tenis je za nju predstavljao samo kvalitetnu zabavu. Nemilosrdno je pobeđivala protivnike na amaterskim turnirima po Japanu dok nije shvatila da svoj talenat može fino materijalizovati.
Od trenutka kada je, 1989, ušla na WTA listu, njen rejting je dramatično brzo rastao. Već sledeće godine sitgla je do četvrte runde Australian Opena.
Prošlo je još četiri dok nije, na istom mestu, ostvarila prvi plasman u Gren Slem polufinale. Sledeće godine je isto uradila na Rolan Garosu, a 1996. na Vimbldonu. 1992, proglašena je za igračicu u najvećem usponu. Kako je sama priznala, najveće zadovoljstvo u karijeri predstavljali su joj dueli sa Štefi Graf, koji su izvlačili maksimum iz oba rivala, na zadovoljstvo punih tribina teniskih hramova širom planete.

Kimiko-Date-Krum mlada

Iako joj je bilo tek 26, Kimiko je odlučila da prekine karijeru, koja je u tom trenutku bila na pragu sublimacije u finale jednog od četiri najznačajnija turnira. U mesecima koji su sledili njen najbolji renking (4. mesto), i koji bi trebalo da prethode još boljim rezultatima, simpatična Japanka je šokirala svet belog sporta.

Jednostavno nije uživala na WTA turu, nije uspela da se privikne na globtroterski stil života. U tom periodu nije bilo interneta i mobilnih telefona da skrate razdaljinu od rodnog Kjota i porodice. Devedesetih nije bilo puno japanskih vrhunskih sportista, pa je sva pažnja tamošnjih medija bila usmerena ka njoj. Date Krum je bila najveća zvezda zemlje izlazećeg sunca.
A njoj to nije prijalo, u toj meri da je stavila tačku na sve.

Bila sam tako mlada, nisam mogla izdržati toliki pritisak. Engleski jezik mi je bio veliki problem, što je dodatno činilo da se osećam jako usamljeno, daleko od kuće. Znala sam da moram raditi još napornije ako želim biti konkurentna najboljima i osvajati velike turnire. Ali nisam želela. Nestala je motivacija u meni.

DECENIJA BEZ REKETA

Konačno je dobila priliku da provede više vremena sa porodicom i prijateljima, što je silno želela. Upisala je školu kulinarstva, trčala maratone i uživala u životu. 2001. je uplovila u bračne vode. Tenis joj nije nedostajao, iako je imala veliki podstrek od strane supruga da se reaktivira. Godine su prolazile. Kimiko i tenis su živeli svoje živote, potpuno odvojeno. Sve do 2007, kada je jedan telefonski poziv promenio sve.
Na vezi je bio organizator egzibicionog turnira koji je idućeg marta održan u Japanu. Date Krum je pristala. Trebalo je da odigra mečeve sa Štefi Graf i Martinom Navratilovom.
Tu obavezu je shvatila jako ozbiljno, u duhu kulture svog naroda. Čak šest meseci se spremala za taj izazov, znajući koliko veština treba probuditi posle decenijskog sna. Morala je da se vrati 30 godina unazad i počne sve ispočetka, od vežbe vizuelnog praćenja kretanja loptice. Ponovo se rodila strast.
I zaista je sve bilo slično. Uspeh u egzibicionom nastupu inicirao je ambiciju za učešćem na šampionatu Japana samo par meseci kasnije. U međuvremenu, Kimiko se oprobala u nekoliko ITF turnira, kako bi bila što spremnija za veliki izazov. Već u prvom je došla do finala. Cilj više nije bio učestvovati. Želela je da osvoji trofej.
Po tonalitetu ove priče, i vrapcu na grani je jasno da ga jeste osvojila. I u singlu i u dublu. Do kraja 2008, renking joj je bio dovoljno dobar da se prijavi na kvalifikacije za Australian Open. Od tada pa do dana današnjeg, nije propustila veliko takmičenje.

Kada sam se, 2008, vratila u svet profesionalnog tenisa, ni na kraj pameti mi nije bilo da ću osam godina kasnije još uvek igrati. Ipak, ni danas, u svojoj 45. godini, ne razmišljam o definitivnom povlačenju. Zato što volim ovaj sport.

Naravno, nije ponovila uspehe iz početka devedesetih, ali daleko od toga da je lak takmac najboljim teniserkama današnjice. Ovog leta u Stenfordu, pobedila je Sabinu Lisicki iako je gubila sa 6:1, 4:1. 2011, u drugom kolu Vimbldona, odigrala je spektakularan meč protiv Venus Vilijams, u kojem je poražena sa 8:6 u trećem setu.

Danas je tenis mnogo drugačiji. Značajno je izraženija fizička sprema nego tokom moje “prve karijere”. Loptica se udara mnogo jače.Igrale smo mnogo duže relije, a sada, na WTA niovu, moram biti potpuno spremna i fokusirana na svaki udarac. Nisam naročito mišićava i visoka, tako da koristim alternativne puteve do pobede (glava, prim.aut.).Koristim slajs udarce, drop šotove i izlaske na mrežu.

Bliži se pola veka od rođenja Kimiko Date Krum. I među veteranima bi već odavno bila veteran. Prkoseći prirodi, još uvek nije zaokružila jednu od najneobičnijih sportskih priča. Ustvari, ta priča se nikada i ne završava. Ne postoji tačka, samo zarez. A pouka je samo jedna, i dotiče srž bavljena sportom – Pobediti sebe!

Kimito Date Krum je rođena 28. septembra 1970. godine. Osvojila je ukupno osam WTA i 14 ITF turnira. Po povratku iz penzije, najbolji plasman bio joj je 46. mesto. Od te 2007, osvojila je jedan WTA i pet ITF titula u singlu, odnosno pet titula u dublu. Više od polovine teniserki iz TOP 100 na turu nije bilo rođeno kada je započela profesionalnu karijeru.

(Tenis Uživo, M. Marjanović)


Teme:   Australian Open, Grend Slem, Kimiko Date Krum, Kolumna, Tenis blog, WTA nagrade, WTA Rang Lista


Komentari: 1

 
Mirko December 3, 2015 Odgovori

Svaka joj cast! 🙂

Komentari

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.