Teniski turnir Vimbldon je najstariji gren slem, koji je prvi put odigran 1877. godine. Od samog početka igra se na travnatoj podlozi i jedini je veliki turnir koji se igra na travi. Sigurno niste znali da se prvi put igrao samo u muškoj konkurenciji i da se prvi osvajač Vimbldona zove Spenser Gor. O ovoj i još mnogim zanimljivostima o trećem gren slemu sezone pročitajte u daljem tekstu.
Trofej namenjen sampionu Vimbldona
Tek sedam godina od kada je osnovan na Vimbldonu su počele da se takmiče žene i muški parovi. Ženski i mešoviti dubl igraju se od 1913. godine. Zanimljiva je činjenica da je do 1922. godine prošlogodišnji pobednik igrao samo finale turnira. Kao i na svim ostalim turnirima, do 1968. godine na Vimbldonu su se takmičili najbolji amaterski igrači.
Krov na Centralnom terenu postavljen je 2009. godine, a prvi meč koji je odigran pod njim bio je između Endija Marija i Stanislasa Vavrinke. Prvo finale pod krovom igrano je 2012. između Rodžera Federera i Endija Mareja.
Najviše titula u muškoj konkurenciji imaju Vilijam Renšo (pre 1968. godine), Pit Sampras i Rodžer Federer. Sva trojica su pobednički pehar podizali po sedam puta. Renšo, u čije je vreme prošlogodišnji pobednik igrao samo finale turnira, osvojio je šest titula u nizu. Od kada je ta privilegija ukinuta, najviše titula zaredom, pet, osvajali su Rodžer Federer i Bjern Borg. Najviše titula u svim konkurencijama (muški singl, dubl, mešoviti parovi) ima Vilijam Renšo (14), a igrač koji je to postigao nakon 1968. je Australijanac Tod Vudbridž koji u svom vlasništvu ima devet titula muškog dubla.
Najviše odigranih mečeva u muškoj konkurenciji, čak 223, ima Francuz Žan Borotra koji je igrao pre Open ere. Najmlađi pobednik je Boris Beker koji je imao 17 godina kada je podigao šampionski pehar, a najniže rangirani pobednik bio je Goran Ivanišević koji je turnir osvojio kao 125. teniser sveta!
Vimbldon
Pre Open ere najviše titula u ženskoj konkurenciji osvojila je Helen Vils, koja ih je imala osam. Jednu više osvojila je Martina Navratilova nakon te 1968. godine. Suzan Lenglen imala je pet vezanih titula na Vimbldonu, a Martina Navratilova osvojila je šest za redom. Bili Džin King i Martina Navratilova imaju po 20 titula ukupno, u svim konkurencijama.
Navratilova drži još jedan rekord – na ovom turniru odigrala je 326 mečeva, što nikome nije pošlo za rukom. Najmlađa pobednica Vimbldona je Loti Dod koja je imala samo 15 godina kada je postala šampionka. Najviše poraza u finalima ima Kris Evert, kojoj sedam puta nije pošlo za rukom da osvoji turnir.
I na kraju, najduže igranog finalnog meča se možda i sećate. Bilo je to 2008. godine, kada je Španac Rafael Nadal savladao Rodžera Federera posle četiri sata i 48 minuta igre.
(Tenis Uživo, T. Popov)
Teme: Grend Slem, Turniri, Vesti, Vimbldon, Zanimljivosti
Komentari: 2
Da li moze pitanje umesto komentara koji je teniser iz SSSR-a kao amater osvojio Vimbldon,krajem sezdesetih
ili pocetkom sedamdesetih kada je bio bojkot profesionalaca zbog podrske Nikoli Pilicu?
Kad budemo imali svoj GS, mocicemo da izbacimo mix ili da se igra na pomocnom terenu. Ali, ako pisemo o Vimbldonu, tamo je mix finale POSLEDNJI MEC, kruna celog takmicenja. Malo je sportova gde igraju zajedno muskarci i zene, i to bi za svakog coveka koji je za ravnopravnost polova trebalo biti nesto lepo. Ali nasi sovinisti uporno precutkuju koliko puta su nasi osvajali Vimbldon u mixu.