Osmi AO, 17. grend slem: NOVAK ĐOKOVIĆ JE KRALJ MELBURNA!

Osmi Australijan open, 17. grend slem titula i prvo mesto na ATP rang listi! Dame i gospodo, NOVAK ĐOKOVIĆ!

N. Đoković64266
D. Tim46634

Source: Getty Images AsiaPac

Najbolji srpski teniser slavio je u finalu Australijan opena nad Dominikom Timom i osmi put u karijeri podiže pehar sa ovog turnira! To je ujedno i njegova 17. grend slem titula, koja mu donosi povratak na prvo mesto ATP rang liste.

Nešto više od četiri sata trajao je ovaj susret, a Novak je do trijumfa došao u pet setova, nakon što je gubio sa 1:2 – 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4.

• Od ponedeljka Novak će biti prvi na svetu
  • Osvojio je svoj 8. trofej na AO i potvrdio da je apsolutni rekorder
  • Ovo mu je 17. grend slem i sada ima dva manje od Nadala, a tri od Federera
  • To mu je ukupno 78. trofej u dosadašnjoj karijeri
  • Nikada nije poražen u finalu Australijan opena

TOK MEČA:

Novak je sigurnim servis gemom započeo ovaj susret, a već u sledećem na Timov servis igrali su skoro deset minuta i srpski as došao je do prve brejk lopte. Realizovao ju je i poveo sa 2:0, a potom ekspresno stigao do velikih 4:1. Međutim, Austrijanac je pojačao tempo, vratio je servis i poravnao rezultat na 4:4. Do novog brejka Đoković je stigao u ključnom momentu, u desetom gemu, pa je brejk ujedno označio i kraj prvog seta – 6:4.

U drugoj deonici meča Tim je prvi stigao do brejka. Poveo je sa 2:1 posle treće prilike, ali baš kao i Austrijanac u prethodnom setu, Novak je uspeo da poravna rezultat do osmog gema – 4:4.

Trenutak koji je možda na neki način doneo odluku o drugom setu dogodio se u devetom gemu. Đoković je dva puta zaredom prekršio pravilo od 25 sekundi između poena. Prvo pri 15:30 za Tima, a potom i na 15:40 kada je Austrijanac imao dve brejk lopte.

Novak je posebno iznerviran bio kod druge, jer mu je prilikom opomene oduzet i prvi servis. Srpski teniser bio je spreman da servira, ali mu je loptica ispala i morao je da se ponovo skoncentriše, a sudija nije imao tolerancije. Oduzet mu je servis, posle čega je usledio loš poen i vođstvo od 5:4 za Tima. Teniser iz Austrije je sigurnim servis gemom završio set – 6:4.

Treći deo susreta označen je potpunom dominacijom Dominika Tima. Posle izgubljenog drugog seta Đoković je potpuno pao, nivo igre je bio znatno niži nego na startu meča, što je Austrijanac iskoristio. Ekspresno je poveo sa 4:0, a tek se onda Novak “upisao na semafor”. Do kraja seta uspeo je da osvoji samo dva gema, a Tim je sa ubedljivih 6:2 poveo sa 2:1 u setovima.

U trećem gemu četvrtog seta Austrijanac je došao do brejk šanse, ali mu Novak nije dozvolio da je realizuje. Do kraja seta srpski teniser igrao je sigurnije na svoj servis, više nije bilo brejk šansi za Tima, ali je Đoković svoju iskoristio u osmom gemu. Poveo je sa 5:3, a potom svojim servisima stigao do 2:2 u setovima – 6:3.

Odluka je doneta u petom setu. Novak je uz brejk poveo sa 2:1, a već u sledećem gemu Tim je propustio dve brejk šanse. Do kraja seta Austrijanac nije imao više prilika da vrati servis, ali je Đoković imao još jednu da mu ga oduzme. Nije je iskoristio, ali je uz ranije stečeni brejk bez problema mogao da izađe iz ovog susreta kao šampion – 6:4.

Teme:   Australian Open, Grend Slem, Novak Djoković, Teniseri, Turniri, Vesti