Vimbldon oborio rekord u posećenosti, ali gledanost u Britaniji opada
Dodaj Tenis Uživo kao željeni izvor na GoogleNajprestižniji teniski turnir na svetu, Vimbldon, postavio je novi rekord u broju posetilaca, privukavši rekordnih 550.151 ljubitelja tenisa. Međutim, uprkos globalnom rastu interesovanja, domaća publika u Velikoj Britaniji pokazuje sve manje interesovanje za ovaj sport.
Uprkos činjenici da je Vimbldon ove godine zabeležio najveći broj posetilaca u svojoj istoriji, sa ukupno 550.151 posetom, postoji zabrinjavajući trend pada gledanosti u samoj Velikoj Britaniji. Ovo je posebno izraženo kod finalnih mečeva, gde su brojke značajno opale u poređenju sa prethodnim godinama.
Dok je globalna digitalna publika turnira porasla za osam odsto u odnosu na prošlu godinu, dostigavši 138,5 miliona pojedinaca, britanska publika sve manje prati dešavanja na terenima Ol Ingland kluba. Žensko finale je privuklo manje od četiri miliona gledalaca, dok je muško finale, uprkos sjajnoj borbi između Janika Sinera i Aleksandra Zvereva, zabeležilo još oštriji pad, sa manje od šest miliona ljudi pred malim ekranima.
Ovaj pad gledanosti u Britaniji dovodi se u vezu sa odsustvom nekih od najpopularnijih zvezda. Posebno se ističe Karlos Alkaraz, čija su finala ranijih godina privlačila značajno veću pažnju. Njegovo finale protiv Sinera prošle godine imalo je 8,3 miliona gledalaca, dok je finale protiv Novaka Đokovića 2024. godine pratilo 7,5 miliona ljudi. Stručnjaci poput Prakaša Amritraža upozoravaju da direktori turnira strahuju od pada gledanosti ukoliko Alkaraz nije prisutan u završnici.
Da li će Alkaraz biti spreman za Vimbldon bez zavoja?
Da li će Alkaraz biti spreman za Vimbldon bez zavoja?
Sa druge strane, Vimbldon nastavlja sa ambicijama za proširenjem. U planu je pripajanje obližnjeg terena za golf, što bi omogućilo prijem još većeg broja posetilaca i približavanje ciframa koje dostižu drugi grend slemovi poput Melburna (oko 1,1 milion) i Njujorka (preko milion). Najviše stranih posetilaca ove godine stiglo je iz SAD, Irske, Italije i Nemačke.
Iako je Vimbldon zabeležio manju gledanost od ostala dva grend slema ove godine, organizatori se nadaju da će se uz planirana proširenja i povratak najpopularnijih igrača, uspeti da zadrže status najatraktivnijeg teniskog turnira na svetu.
(Tenis Uživo, M. Vasić)
Teme: Grend Slem, Karlos Alkaraz, Vesti, Vimbldon








Komentari