Iako je fantastično počeo meč, Viktor Troicki nije uspeo da izenadi favorizovanog Stanislasa Vavrinku. Srbija ostala bez predstavnika u singlu na 105. Australijan openu.

V. Troicki6226
S. Vavrinka4667

zimbio.com

Nakon dve pobede u pet setova, drugi reket Srbije je očekivano poražen u trećem kolu Australijan opena od osvajača poslednjeg grend slema u 2016. godini, Stanislasa Vavrinke.

Idiličan prvi set za našeg predstavnika pod svodovima “Rod Lejver” arene nagovestio je da bi konačno mogao prekinuti crni niz svetskog broja četiri, ali je u nastavku vrlo brzo postalo jasno da će sve ostati na nagoveštaju. Švajcarac se na vreme probudio, pronašao svoju igru, lako dobio naredne dve deonice, da bi potom umalo prokockao dobijen četvrti set. Troicki je umalo iz izgubljene situacije izborio peti set, imao je i set loptu u taj-brejku, ali nije uspeo da produži borbu, pa će Švajcarac biti taj koji će se suprotstaviti Andreasu Sepiju u osmini finala.

Vavrinka je i osmi put savladao Troickog. Srbin je jedinu pobedu u ovom rivalstvu ostvario na rezultatski irelevantnom egzibicionom turniru u Australiji pre četiri godine.

Počelo je sigurnim servis gemovima na obe strane, a onda je publika do rezultata 3:3 mogla videti po jedan brejk sa obe strane, četiri dvostruke servis greške Troickog, dva vezana zicer voleja, koja je Vavrinka zakucao u mrežu, i mnogo neiznuđenih grešaka.

Više ih je bilo tamo gde su bile manje očekivane, jer se Viktor brzo i pribrao.

Za razliku od njega Vavrinka je potpuno ispao iz ritma, pa je Troicki za novi brejk i tri gema u nizu morao samo nekoliko puta da vrati lopticu preko mreže. Sve ostalo je uradio njegov rival – tri očajna bekhenda i dupla servis greška za Viktorovih 4:3 i servis.

Srpski as je nastavio seriju do kraja prvog seta, ali u poslednja dva gema nije dozvolio Vavrinki da ukupno više od par puta udari lopticu. Servisi,vineri, riterni – borba je u tim trenucima ličila na igru mačke i miša, a navijači su se pitali ko je ovde četvrti teniser sveta i grend slem šampion – 6:3 za Troickog.

Nastavio je Viktor u istom ritmu, Vavrinka je delovao izgubljeno i u uvodnim trenucima druge deonice, ali to nije materijalizovano – propustio je naš as dve brejk lopte, što je vratilo Švajcarca u život. Već u narednom gemu on je imao priliku da “načne” Troickog, ali je nije iskoristio – 2:1.

Međutim, ubrzo je Vavrinka uspeo u svojoj nameri. Preuzeo je konce u svoje ruke, napravio dva brejka za redom i relativno lako izjednačio na 1:1 – 6:2. Ostao je utisak da Troicki nije dovoljno materijalizovao period svoje nadmoći na terenu, kao i da ju je prelako izgubio, odnosno da protivnik nije morao mnogo da se potrudi kako bi preokrenuo situaciju.

Tada je Sten već počeo da igra u stilu grend slem šampiona, pronašao je svoj ritam i jednostavno postao previše dobar za protivnika. Ubacio je Švajcarac u veću brzinu i zaigrao na sebi svojstven način, počeo ja da pogađa sve ono što je promašivao u prvom setu i lako preokrenuo rezultat u setovima – još jednom 6:2, za prednost od 2:1.

Ponovo je Švajcarac malo popustio u četvrtom setu, nije više tako precizno napadao, ali njegov protivnik nije bio dovoljno dobar da to iskoristi.

Kao i u drugom setu, srpski as je izgubio servis pri rezultatu 2:2, s tim što je ovoga puta ispustio 40:0. Vavrinka je rutinski potvrdio brejk, nešto kasnije rutinski došao do 5:3, ali je pokleklao u servis gemu koji mu je mogao doneti trijumf. Viktor je ugrabio šansu da se vrati u meč, izjednačio je na 5:5, ali je naredni gem započeo sa dve duple servis greške, što ga je koštalo novog brejka.

I drugu priliku da uspešno odservira za pobedu, Vavrinka nije iskoristio, ali ovoga puta više zaslugom protivnika koj je odliično odigrao. Sjajni ritetrni Troickog odveli su set u taj-brejk.

Manje od minuta trebalo je Švajcarcu da povede sa 3:0. Sa dva dobra servisa, Viktor je održao glavu iznad površine, ali potom nije uspeo da se odbrani od savršenih Stenovih napada – 5:2. Ipak, uporni Troicki se nije predavao – odigrao je fantastično naredna tri poena i izjednačio na 5:5, ali je neiznuđenom greškom poklonio prvu meč loptu Švajcarcu, koju je spasao servis-vinerom. Usledio je još jedan, za iznenađujuću set loptu Troickog.

Hrabro je napao Srbin drugi servis, izašao na mrežu, ali nije uspeo da prebaci težak volej na protivničku polovinu. Usledio je servis viner Vavrinke, a onda je loš bekend Troickog za kraj – 9:7.

Teme:   Australian Open, Stanislas Vavrinka, Vesti, Viktor Troicki