03/09/14 - 13:23h

USO: Novakova osveta Endiju za 2012? (video)

Srpski teniser Novak Đoković i Britanac Endi Marej sastaće se noćas u četvrtfinalu US Opena. Važno je napomenuti da su Srbin i Škot do sada igrali 20 puta, da Nole vodi u pobedama sa 12:8, ali da je skor na US Openu 1:0 za Endija, a jedinu pobedu Marej je zabeležio u finalu 2012. godine, kada je i osvojio svoj prvi Grend Slem trofej. Da li će Novak noćas “vratiti” Škotu za taj bolan trenutak i plasirati se u polufinale?

Endi Marej i Novak Djokovic

Novak i Endi su te 2012. godine odigrali sjajan meč. Duel je trajao 4 sata i 58 minuta, a Škot je posle velike borbe slavio sa 3:2, po setovima 7:6 (12:10), 7:5, 2:6, 3:6, 6:2.

Marej je sjajno počeo meč, napravio brejk u prvom gemu, Nole je to uzvratio u drugom, potom su još po jednom razmenili brejkove, da bi se u epskom taj-brejku bolje snašao Britanac i iskoristivši šestu set loptu uspeo da osvoji prvi deo igre sa 12:10 u “trinaestom gemu”, koji mu je u mnogome dao krila za nastavak meča. U tom prvom setu Marej je imao bolji procenat prvog servisa, čak 68%, naspram Novakovih 59%. Ostali parametri su bili slični, ali je ipak servisom Škot poveo sa 1:0.

U drugom setu Marej je opet bolje otvorio, Nole stizao rezultat i posle velikih 4:0 za Škota uspeo je da izjednači na 5:5, ali je popustio pri kraju seta, te je Endi osvojio drugi period sa 7:5. Ono što je odlučilo taj deo igre je ritern Endija Mareja, pri drugom Novakovom servisu, koji je u tom parametru imao čak 78% uspešnosti.

Treći set doneo je promenu. Novak je u trećem gemu napravio brejk za 2:1, sačuvao ga do pred kraj seta, kada je još jednim za 5:2 rešio set, osvojivši ga sa ubedljivih 6:2. Novak je ove bio sjajan sa osvojenim poenima na prvi i drugi servis protivnika gde je imao 77%, ondosno 54%, naspram Marejevih 61% na prvom i samo 17% na drugom.

Četvrti set opet je počeo brejkom, sada Novaka Đokovića za 1:0 da bi stečenu prednost Srbin čuvao sve do pred kraj seta, kada je novim oduzetim servisom odveo meč u pet set – 6:3. U četvrtom setu opet je servis odigrao glavnu ulogu, Srbin je bio bolji u svim segmentima i lako rešio ovaj period u svoju korist.

Međutim, nakon toliko stizanja rezultata u prva dva seta, pa potom i nadoknađivanje izgubljenih u naredna dva ostavilo je posledice na našeg tenisera, koji je ipak poklekao u poslednjij deonici meča. Marej je lako na početku poveo sa 3:0, uz dva brejka, a do kraja seta Novak je uspeo da vrati jedan brejk, ali i da dozvoli Endiju još jedan, te je Škot peti set rešio u svoju korist, neočekivano lako sa 6:2, za svoju prvu Grend Slem titulu. Ovde je statistika možda manje važna, umor je bio glavni faktor Novakove lošije igre, a Škot je to iskoristio i lako slavio.

U savkom slučlaju Novaku će u noćašnjem duelu biti potrebna smirenost, dobar prvi servis i dobar ritern. Škot će svakako pokušati da odigra što agresivnije, ali se stiče utisak da će tempo diktirati Srbin i da se jedino on pita ko će u polufinale, a potvrda svega ovoga je i dosadašnja forma i igra na ovogodišnjem turniru gde Novak nije izgubio ni jedan set, a Endi dva.

Vredi napomenuti da je Britanac dobio, pored US Opena 2012. još jedan važan duel ove dvojice tenisera, a to je prošlogodišnji Vimbldon, kada je Marej doneo Britancima toliko željenu titulu.

Teme:   Endi Marej, Grend Slem, Novak Djoković, Teniseri, Turniri, US Open, Vesti