11/09/12 - 10:15h

Učinak srpskih predstavnika na US Openu

Dve nedelje dobrog tenisa videli smo na Američkom tlu. Na poslednjem Grend slemu u godini, najbolju igru u muškoj konkurenciji, kada su u pitanju srpski predstavnici, videli smo očekivano od Novaka Đokovića, dok je kod žena Ana Ivanović ponovo počela da beleži zapažene rezultate.

Počećemo od muškaraca, tačnije od Viktora Troickog. Viktor nažalost nije uspeo da popravi svoj prošlogodišnji plasman na US Openu, te je ovo godine takođe bio poražen već na startu. Od njega je bio bolji nemački teniser Sedrik-Marsel Štebe koji ga je iz daljeg takmičenja elimisao u 4. seta.

Za razliku od njega, Janko Tipsarević je imao zapaženiji nastup, ali je kao i Viktor ponovio svoj plasman iz prošle godine na ovom turniru- četvrtfinale. Na startu US Opena uz malo muke pobedio je Belgijanca Rufana, a potom znatno lakše pobedio američkog tenisera Bejkera. Usledilo je treće kolo i duel sa Slvencem Žemljom koga je lako savldao nakon 136. minuta.

Janko Tipsarevic vs. Milos Raonic - Srbija-Kanada, 13 sep. 2013 - Dejvis Kup

Photo by TenisUzivo.com

Nakon toga je usledio meč osmine finala protiv Nemca Kolšrajbera. Kolšrajber zna da bude nezgodan protivnik, ali je Janko spremio adekvatnu igru za taj susret i trijumfovao suvereno u 3. seta. Usledio je epski meč po Tipsarevića u četvrtfinalu protiv Španca Davida Ferera. Susret dva “fajtera” koji do zadnjeg atoma snage “ginu” za svaku loptu.

Publika je mogla da uživa u meču u kome se u vođstvu svo vreme smenjivala ova dva spomenuta tenisera. Poveo je Ferer na startu seta, ali se Janko vratio već u drugom setu posle taj-brejka. Potom je Janko “dao gas do daske” i prosto Španca izluđivao svojim poenima u 3. setu koji je dobio rezultatom 6:2. Ferer se ne predaje lako, pa je u sledećem setu uzvratio rezultatom 6:3 i tako se otišlo u 5. set.

U spomenutom 5. setu došlo se do taj-brejka iako je Tipsarević imao prednost koju nije uspeo da materijalizuje. Posle 276. minuta velike borbe, Ferer je iskoristio svoju meč loptu i plasirao se u polufinale, ali Janko može biti ponosan na sebe jer je ovom igrom pokazao da svakako pripada svetskom teniskom vrhu.

Nenad Zimonjić nikako da pronađe pobedničku igru sa Mikaelom Ljodrom. Njih dvojica su bili poraženi već na startu US Opena od domaćeg dubla u 3. seta što je bilo jedno od većih iznenađenja ovog turnira. Očekivalo se da u mešovitom dublu sa Katerinom Srebotnik ima zapaženiji nastup. Ipak kao peti favoriti za osvajanje ovog Grend slema, Srbin i Slovenka nisu uspeli da pobede u prvom kolu i tako bivaju eliminisani od Američke kombinacije Oudin-Sok u 3. seta.

Učninak Novaka Đokovića na US Openu možete pročitati ovde.

Kada su u pitanju devojke, počećemo od Bojane Jovanovski. Ona je ove godine stigla do 2. kola. U prvom je bila bolja od Nemice, Bartel u 3. seta. dok ju je u drugom kolu eliminisala Cibulkova u dva taj-brejka. Solidno izdanje naše teniserka, a nadamo se da ćemo je u blsikoj budućnosti gledati i u još boljem izdanju.

Bojana Jovanovski

Jelena Janković je na zadnjem Grend slemu u kalendarskoj godini statovala pobedom u 2. seta nad Bondarenkovom. Potom je u drugom kolu usledio duel protiv španske teniserka Vesino koju je bez puno muke pobedila u dva seta i tako je stigla do 3. kola gde ju je čekao derbi meč protiv Radvanske. Velika borba protiv treće teniserke sveta, ali ne i dovoljna da zabeleži plasman u 4. kolo. Radvanska je trijumfovala nakon dva seta i tako Jelenu eliminisala sa ovog turnira.

Ana Ivanovic

Ana Ivanović je bila najbolja od srpskih predstavnica na US Openu. Ona je startovala pobedama nad Italijankom Svitolinom i Arvidson bez puno muke. Ivanovićeva je imala malih problema u 3. kolu kada je tek nakon 3. seta pobedila domaću teniserku Stivens. Usledila je osmina finala kada je Ana kao “brzi voz pregazila” Pironkovu i sebi obezbedila duel sa Seren Vilijams i borbu za polufinale.

Ipak je Vilijamsova bila “veliki zalogaj” za najbolju srpsku teniserku. Posle samo 58. minuta u meču četvrtfinala Serena je Ani prepustila samo 4. gema, ali ako uzmemo u obzir igru Amerikanke, ne treba biti razočaran Aninim učinkom jer je Amerikanka kasnije i trijumfovala na ovom turniru nakon pobede nad Azarenkom u finalu.

(Tenis Uživo, D. Peruničić)

Teme:   Ana Ivanović, ATP, Bojana Jovanovski, Dubl igrač, Grend Slem, Janko Tipsarevic, Jelena Janković, Mešoviti parovi, Nenad Zimonjić, Novak Djoković, Teniseri, Teniserke, Turniri, US Open, Vesti, Viktor Troicki