Sabalenka imala sve u rukama – pa ispustila!
Arina Sabalenka ponovo je ostala bez toliko željenog trofeja na Rolan Garosu, i to posle dramatičnog finala u kom je, uprkos briljantnom prvom setu, posustala pod pritiskom. Amerikanka Koko Gof slavila je sa 6:7 (5), 6:2, 6:4 i osvojila svoju drugu grend slem titulu u karijeri.
Meč na stadionu “Filip Šatrije” trajao je gotovo tri sata i bio pravi emotivni rolerkoster za Sabalenku, njene navijače, pa i za sve ljubitelje tenisa. Počelo je sjajno za belorusku teniserku — furiozno, odlučno, sa jasnom taktikom i preciznim riternima. Prvi set je rešila u svoju korist, iako je bila na ivici da ga izgubi – od 3:5 u taj-brejku, veže pet poena i preokrene.
Međutim, ono što je u startu delovalo kao Arinin dan, pretvorilo se u mentalnu borbu koju nije uspela da dobije. Gof je podigla nivo igre, ali ključna razlika bila je u pristupu — dok je Arina sve češće razgovarala sa sobom, sudijom, pa i svojim timom, Koko je ostala sabrana i strpljiva. Njena defanziva postajala je sve čvršća, a Sabalenkina igra — sve rastrzanija.
Drugi set Gof dobija ekspresno, a u trećem Sabalenka uspeva da se vrati iz 1:3 na 3:3, deluje kao da se vraća momentum, ali Amerikanka još jednom pravi brejk i zaključuje meč.
Sabalenka je tokom turnira savladala moćnu Igę Švjontek, a i ranije je pokazivala tenis šampionskog kalibra. Ali u finalima, posebno na Rolan Garosu, deluje kao da joj presudi sopstvena tenzija, a ne protivnica.
Ovaj poraz boli jer je Sabalenka bila bolja u prvoj polovini meča. Taktika, udarci, energija – sve je bilo tu. Ali u tenisu, naročito ženskom, to često nije dovoljno. Potrebno je i ostati smiren kada meč ulazi u haotičnu fazu. Tu je Gof dominirala.
I dok Amerikanka slavi pod svetlima Pariza, Sabalenka ostaje da sabere utiske. Na ovoj šljaci nije pala zbog igre — pala je zbog nemira.
(Tenis Uživo, D. Peruničić)
Teme: Arina Sabalenka, Grend Slem, Rolan Garos, Teniserke, Turniri, Vesti






