07/07/13 - 19:18h

Novakov put do finala na Vimbldonu

Novak Đoković je i ove godine naš najuspešniji teniser na Vimbldonu. Sa druge strane, to smo i očekivali.

Na startu Vimbldona Novak je igrao protiv Florijana Majera. Svi su znali da je Nemac za prvo kolo veoma težak protivnik. Sigurni smo da niko nije imao ništa protiv da se sretnu u četvrtfinalu kao prošle godine, ali nije bilo izbora. Đoković je bio više nego priseban u ovom meču i uspeo je da eliminiše neugodnog Majera u tri seta rezultatom 6:3, 7:5, 6:4.

U drugom kolu je Novaka čekao Bobi Rejnolds. Niko nije očekivao veliki otpor Amerikanca, a isti smo videli samo u prvom setu. Srbin je posle stvari uzeo u svoje ruke i lako stigao do prolaska u treće kolo- 7:6, 6:3, 6:1.

Žeremi Šardi je bio Novakov protivnik u trećem kolu. Francuz se uopšte nije snašao protiv velikog favorita u ovom meču. Šardi je uspeo ukupno da osvojio samo sedam gema u ovom meču, a to je ujedno i značilo eliminacija- 6:3, 6:2, 6:2 za Đokovića.

Prvi pravi ispit Novaka Đokovića je čekao u osmini finala- Tomi Has. Veteran iz Nemačke igra ponovo izuzetan tenis kao i pre deset godina kada je bio drugi teniser sveta. Na startu je Novak Hasu stavio doznanja da želi daleko više od osmine finala na ovom turniru, Nemac je u drugom i trećem setu malo više pretio, ali je i ostalo na tome. Pobeda u tri seta i plasman u četvrtfinale- 6:1, 6:4, 7:6.

U četvrtfinalu je Novaka čekao neugodni Berdih koji ga je 2010. godine upravo na Vimbldonu pobedio u polufinalu. Ovog puta mu se naš teniser žestoko revanširao. Čeh je u prvom setu uspeo da dođe do taj-brejka, ali ne i do seta, dok je u nastavku bio u podređenom položaju. Đoković je sve držao u svojim rukama i uspeo da dođe do polufinala nakon tri seta- 7:6, 6:4, 6:3. Ali onda polufinale i Del Potro.

Djokovic i Del Potro

Ovo polufinale će dugo pamtiti svi Novakovi fanovi. Meč u pet seta, ali i pobeda. Huan Martin Del Potro je svakako jedan od tenisera koji zaslužuju poštovanje, a još dodatno u slučaju našeg tenisera Argentinac je veliki Novakov dužnik. Svi se sećaju bolnog poraza našeg najboljeg tenisera u borbi za bronzanu medalju na Olimpijskim igrama. Vreme je bilo da se upravo na toj travi pobedi Argentinac i da se dođe do tako željenog finala.

Poveo je Novak, ali se Del Potro vratio u drugom setu. Taj-brejk se gledao u trećem setu, a isti je pripao našem teniseru. U četvrtom je Novak takođe u taj-brejku imao dve meč lopte, ali je Del Potro izborio i peti set. Tada je Srbin uzeo stvar u svoje ruke i uspeo do pobedi i obezbedi sebi meč za titulu- 7:5, 4:6, 7:6, 6:7, 6:3!

U finalu je Đokovića čekao veoma motivisani “domaći” teniser Endi Marej. Škot je uspeo da iznenadi našeg tenisera taktikom, a i Novak je čini se igrao ispod svojih mogućnost u borbi za titulu. Mnogo neiznuđenih grešaka smo videli od našeg najboljeg tenisera što i nije tako uobičajeno kada je u pitanju igra Novaka Đokovića.

Dva brejka je u prvom setu napravio Marej, a jedan Novak što je bilo dovoljno za 6:4 u istom. U drugom je Novak brzo došao do 4:1 i svi smo očekivali da će uskoro biti 1:1 u setovima. Publika je nosila Mareja do 4:4, a i ne samo do tog gema već i u nastavku. Škot je uspeo i da preokrene rezultat u svoju korist i došao do velikih 7:5 i 2:0 u setovima.

Treći set je na startu bio loš za našeg tenisera jer je izgubio svoj servis gem, ali se zato ubrzo vratio i poveo 4:2. Ali onda je ponovo usledila serija Škota od 4 uzastopna gema što je značilo i trijumf u ovom meču- 6:4.

Dugo su Britanci čekali na titulu ali su je i dočekali. Slaviće dugo Endija, a Novak mora dalje. Nije ovo smak sveta i finale je veliki uspeh. Idemo Nole u nove pohode!

(Tenis Uživo, D. Peruničić)

Teme:   Endi Marej, Grend Slem, Huan Martin Del Potro, Novak Djoković, Teniseri, Tomaš Berdih, Tomi Has, Turniri, Vimbldon