14/07/15 - 20:22h

Novak Đoković treći put šampion Vimbldona!

Najbolji srpski i svetski teniser Novak Đoković osvojio je ovogodišnji Vimbldon! Naš igrač je u finalnom susretu savladao Švajcarca Rodžera Federera sa 3:1, po setovima 7:6 (7:1), 6:7 (10:12), 6:4, 6:3, nakon tri sata tenisa. Novaku je ovo treća titula na terenima “Ol Ingland klaba”!

N. Đoković7666
R. Federer 6743

djokovic vimbldon 2015 1

Srbin je najviše problema imao u prva dva seta. Nakon osvajanja prvog dela igre u taj-brejku, izgubio je drugi set na identičan način, mada je i tu imao šest set lopti. Plašili su se Novakovi navijači kako će na to odreagovati naš teniser, ali je on još jednom pokazao koliko je psihološki jak, te je sa dva seta apsolutno nadigrao sjajnog Rodžera Federera, Ovo je bio njihov 40 susuret, a sada je u pobedama rezultat izjednačen – 20:20! Imaće priliku naš igrač da u nastavku karijere još više popravi odnos sa jednim od najvećih igrača svih vremena, u šta i sam Đoković spada!

Meč je počeo sigurnim servisima sa obe strane terena, ali je onda Švajcarac uspeo da prvi dođe do brejk šanse, a onda je i iskoristi u šestom gemu, za prvu osteniju prednost od 4:2. Međutim, već u sledećem gemu Novak Đoković, koristi drugu priliku za brejk, a potom je i materijalizovao stečeno za 4:4. Nastavak je doneo sigurne servise sa obe strane, mada je u dvanaestom gemu Rodžer Federer došao do dve, ne vezane, prilike da osvoji set. Srbin je spasao obe prilike za brejk, a potom je u taj-brejku “razmontirao” Švajcarca, uspeo je da osvoji ovaj deo igre najubedljivije od svih njihovih susreta – 7:1, za konačnih 7:6 u ovom setu.

Nole

Drugi period je bio još neizvesniji. Teniseri su fantastično servirali, u petom gemu je Rodžer Federer došao do dve prilike da oduzme servis Novaku, ali nije uspeo. Dalji tok drugog dela igre doneo je i set loptu za Đokovića u desetom gemu, ali kada je to spasao, Švajcarac je došao do prilike da već u narednom oduzme servis rivalu. Međutim, brejk šansu naš teniser je spasao, a potom je u dugom, skoro desetominutnom i neizvesnom jedanaestom gemu ipak uspeo da sačuva servis i obezbedi sebi taj-brejk – 6:5. Isto to je sebi obezbedio i Rodžer Federer u sledećem gemu, pa je osvajača i ovog dela igre morao odlučiti “trinaesti gem”. Na početku taj-brejka Novak dva puta loše procenjuje let loptice, ali je nakon tri poena ipak rezultat bio na strani našeg igrača i to uz tri mini-brejka – 2:1. Nastavili su obojica da osvajaju poene pri servisu rivala, Novak je i servirao za set, imao je četiri set lopte, ali se Rodžer vratio i izjednačio rezultat na 6:6. U ovom njihovom najdužem taj-brejku videli smo 8 propuštenih set lopti, a devetu je na kraju iskoristio Švajcarac za 12:10, te konačnih 7:6 i 1:1 u setovima.

Fed

Fed

Na startu trećeg seta Novak Đoković dolazi do 15:40 i dve brejk prilike! Sjajno je međutim Švajcarac rešio taj problem i osvojio prvi gem, a potom je on došao do 30:40 i prilike da Novaku oduzme servis. Nije ni Rodžer iskoristio svoju šansu, pa je nakon dva gema rezultat bio izjednačen – 1:1. Velika borba se nastavila i dalje, treći gem na servis Federera nam donosi novu brejk šansu za našeg igrača! Ovu priliku Srbin ne propušta i od 40:15 za Švajcaraca preokreće i osvaja gem, koji potom i potvrđuje za velikih 3:1 na startu ovog dela igre. Sledeći deo osvaja teniser iz Švajcaraske, a potom je susuret bio prekinut zbog kiše. Nije dugo trajao prekid, pa su se teniseri nakon 20-ak minuta vratili na Centralni teren Vimbldona. Nakon povratka na teren obojica su dobro servirali, pa je Novaku ostao brejk prednosti – 5:3. Naredna dva gema nisu donela nikakvu promenu, a naš igrač je rutniski priveo set kraju osvojivši ga sa 6:4.

Prva dva gema četvrtog seta bili su zanimljivi, atraktivni, a obojica su sačuvala svoje servise za startnih 1:1. Ništa se nije promenilo ni u nastavku, pa je nakon četiri gema i dalje bilo bez brejkova – 2:2. U petom gemu Nole dolazi do 30:30 na servis rivala, a potom i do brejk lopte! Iskoristio je Srbin to i došao do velikih 3:2, što mu je uz potvrdu servisa donelo odlučujućih 4:2! Sedmi gem donosi teniseru iz Srbije 15:30, a potom i novu brejk loptu! Novak Đoković ne koristi međutim to, ali potom opet dolazi do nove prilike za 5:2, a kada ni nju nije iskoristio Federer se spasava i dolazi do 3:4. Kada je prebrodio krizu Švajcarac dolazi do 0:30 u sledećem gemu, ali onda Đoković fantastičnim servisima preokreće i nastavlja da gazduje na terenu – 5:3. Naredni gem doneo je servis Federera za ostanak u setu, a naš teniser dolazi do 0:30. Sjajnim riternom Nole stiže do dve meč lopte, koristi prvu i dolazi do konačnih 6:3!

Novaku je ovo treća titula u četiri finala na “Ol Ingland klabu”, a do sada je savladao dva puta Rodžera Federera i jednom Rafaela Nadala. Jedini poraz Srbin ima od domaćeg igrača, Endija Mareja.

Teme:   Finale, Grend Slem, Novak Djoković, Rodžer Federer, Teniseri, Turniri, Vesti, Vimbldon