• 5 set lopti spasao je Đoković u drugom setu
  • 2 godine je prošlo od Nadalove poslednje pobede nad Đokovićem
N. Đoković77
R. Nadal56

U najneizvesnijem duelu Đokovića i Nadala u poslednje dve godine, srpski as je vanserijskim tenisom slomio Španca u finišu oba seta i plasirao se u polufinale Mastersa u Rimu. Publika u italijanskoj prestonici je imala priliku da vidi Nadala u kompletnom nekadašnjem sjaju, ali i nezamislivo moćnog Novaka Đokovića, koji je ponovo bio najbolji kada je to najvažnije.

Najbolji teniser sveta je slavio posle dva sata i 26 minuta borbe i obezbedio polufinalni duel sa pobednikom meča Tim – Nišikori.

I SET

• Sat i 11 minuta trajao
  • Prvi put posle finala Rolan Garosa 2014, Nadal je uspeo da potvrdi brejk protiv Đokovića
  • Nadal iskoristio jedinu brejk loptu, Đoković dve od osam
  • Đoković iskoristio četvrtu set loptu jednim od najboljih poena sezone

Prvi gem je nagovestio fantastičnu predstavu. Nadal je sa dva vinera zapretio, ali je Novak zahvaljujući dobrom prvom servisu i sigurnom egzekucijom poveo sa 1:0. Nadal je bio još sigurniji, a u prva četiri gema nije bilo brejk lopte ni u najavi.

Ipak, Nadal je iskoristio prvu od dve u petom gemu. Novak je izgubio nadmudrivanje na mreži a potom napravio dve neiznuđenje greške. Srbin je tada prokomentarisao da mu bekend čitave nedelje “ne radi”.

To je razigralo Nadala, koji je, verovali ili ne, uspeo da potvrdi brejk protiv Đokovića prvi put nakon finala Rolan Garosa 2014.

Novak je bio zreo i za drugi brejk, ali je Španac napravio tri greške na 0:30. Napravio je i četvrtu. ali je glavni sudija korigovao odluku linijskog i poklonio Špancu izjednačenje, iako je Srbin već krenuo prema klupi. Uprkos tome, Novak je dobio gem, ali posle još četiri izjednačenja.

Đoković je ekspresno zaradio tri vezane prilike da vrati brejk, ali ih je isto tako i propustio zahvaljujući dobroj reakciji Nadala. Ipak, Srbin je ostao fokusiran i uspeo da iskoristi sledeću priliku – 4:4.

Peti teniser sveta je zapretio i u narednom gemu, poveo sa 15:30, da bi Novak ponovo odigrao najbolje kada je bilo najbitnije, i poveo sa 5:4 okončavši najbolji poen na meču fenomenalnim bekend vinerom.

Dva kiks riterna usled napukle žice na reketu pomogla su Nadalu da izjednači na 5:5, ali je Novak bez peripetija dobio naredni gem i obezbedio minimum taj-brejk.

Delovalo je da će tako i biti nakon što je Nadal poveo sa 30:0, ali je Novak dobio naredna dva poena. Na 30:30 Španac je imao sreće sa vetrom i došao do gem lopte, ali je Đoković uzvratio za izjednačenje. Tada je usledila serija od tri uzastopne brejk i set šanse koju je Novak propuštao greškama, da bi kod četvrte viđen možda i “najluđi poen dosadašnjeg toka sezone. Srbin je nekoliko puta vratio smečeve rivala, potom i stigao štop volej i dobio nadmudrivanje na mreži za prvi set – 7:5.

II SET

• Nadal pravi brejk u prvom gemu i potvrđuje ga
  • Đoković spasao pet set lopti u 10. gemu i iskoristio jedinu brejk loptu
  • Nadalu nije pomoglo ni 85% ubačenog prvog servisa
  • Prvi poen na drugi servis protivnika Đoković dobio tek u taj-brejku
  • Đoković dobio četvrti od poslednjih pet taj-brejkova protiv Nadala

I kada se očekivalo da Novak na krilima spektakularnog osvajanja prvog seta potpuno zagospodari terenom, deslio se suprotno. Srpski as je izbacio dva forhenda u aut i pretrpeo rani brej, a njegov reket je istovremeno pretrpeo nenadoknadivu štetu posle izliva besa vlasnika.

Rafa je sigurno materijalizovao brejk, pre nego što je srpski igrač, takođe bez izgubljenog poena, smanjio na 1:2.

U pauzi između gemova Španac je tražio je medicinski tajm aut zbog problema sa levim stopalom. Sa zgloba mu je skinut bandaž, žalio se da ne oseća dodir pri nožnim prstima, ali se vratio na teren.

Sigurno je Španac čuvao svoj servis do 10. gema, kada je servirao za osvajanje prvog seta protiv Đokovića još od pomenutog finala Rolan Garosa 2014. Đoković mu nije dozvolio da prekine tradiciju – spasao je pet set lopti i iskoristio već prvu brejk loptu u drugom setu, iako je Nadal pogodio 12 prvih servisa u gemu.

Set je otišao u taj-brejk, a tamo je Novak ponovo bio dominantan. Kontrolisao je rezultat od prvog poena i bekend vinerom iskoristio prvu meč loptu, slavivši u taj-brejku sa 7:4.

Teme:   Masters u Rimu, Novak Djoković, Rafael Nadal