06/11/11 - 13:09h

Đokovićev četvrti poraz u godini

Novak Đoković doživeo je tek četvrti poraz u sezoni pa je eliminisan u polufinalu ATP turnira serije 500 u Bazelu.

Bolji od Đokovića bio je Kei Nišikori sa 2:6, 7:6, 6:0 čime je Japanac prvi put u svojoj karijeri pobedio najbolje rangiranog tenisera na svetu.

Đoković je bio siguran u prvom setu, ali se u samom finišu ovog dela meča požalio na probleme sa ramenom što je znatno uticalo na njegovu igru. Počeo je da greši, Nišikoriju je poraslo samopouzdanje, te je Japanac briljirao do kraja i stigao do drugog finala.

Đoković je meč počeo sigurnim gemovima na svoj servis u kojima protivniku nije dozvolio da dođe do brejk prilika, ali nije ni uspeo da ih stvori u prvom gemu na protivnikov servis.

Međutim, već u narednom u kojem je Japanac servirao, prvi reket sveta je mnogo bolje riternirao, došao je do tri vezane brejk šanse i već prvu iskoristio.

Novak Djokovic, ATP Bazel, 2011

FoNet/AP

Đoković je nastavio u istom ritmu i posle osvojenog novog servis gema, došao do novog brejka i prilike da već u sedmom gemu servira za set. Ipak, posle dvostruke servis greške srpskog tenisera, Nišikori je uzvratio istom merom, vratio jedan brejk i smanjio na 5:2.

Prvi reket sveta potom je zatražio medicinski tajm-aut zbog bolova u ramenu, ali je u narednom gemu, uprkos velikom otporu Japanca, osvojio prvi set.

Srpski teniser je furiozno započeo drugi set, bez izgubljenog poena, a potom je zadao mnoge muke Nišikoriju na servisu, ali je Japanac došao do izjednačenja. Ista situacija ponovila se u naredna dva gema. Đoković svoj dobija bez većih problema, Nišikori se ponovo muči, ali stiže do 2:2.

Đoković je u nastavku imao problema sa ramenom što se naročito primetilo prilokom servisa. Japanac je to iskoristio i u petom gemu drugog seta napravio prvi brejk u meču koji je potom i materijalizovao.

Iako je imao problema i u narednom gemu na svoj servis, Novak je uspeo da ga dobije i smanji na 4:3, a samo nekoliko trenutaka kasnije dolazi do dve vezane brejk prilike, a koristi drugu.

Usledili su gemovi u kojima su teniseri bili sigurni na svoj servis pa je drugi set rešen u taj brejku koji je dobio Japanac i izjednačio na 1:1 setovima.

Dobijen set podigao je samopouzdanje Japancu koji je počeo da dominira u trećem setu u maksimalno koristi probleme Đokovića sa ramenom. prvi reket sveta nije uspeo da osvoji ni jedan poen na svoj drugi servis, te je sjajni Nišikori ekspresno stigao do 3:0.

Đoković je potpuno izgubio žar, počeo je mnogo da greši, te je Japanac stigao do još jednog brejka. Japanac nije propustio šansu, dobio je sledeći gem, a onda posle još jedne neiznuđene greške Đokovića dobio set sa 6:0 i sa 2:1 u setovima izborio finale turnira u Bazelu.