Devojke pišu nove stranice istorije srpskog tenisa…(Blog)
Pre dve godine uspon našeg tenisa dostigao je najvišu tačku, Srbija je osvojila Dejvis kup, postala je šampion sveta. Đoković je 2008. u Australiji osvojio prvi Gren Slem za našu zemlju, tada smo notirali ovaj uspeh kao najveće dostignuće. Očigledno da svake godine ovi momci i devojke probijaju nove limite i čine da ono što smo smatrali nedostižnim postane realnost. Trećeg i četvrtog novembra najmlađa teniska velesila ima veliku priliku da se i definitivno kruniše u najveću.
FED kup reprezentacija Srbije se u Češkoj bori za titulu prvaka sveta. Ne treba napominjati kakav je uspeh sam plasman u finale, ali koliko bi spektakularno bilo da naše devojke odu i korak dalje? Ako se to desi ponoviće se po ko zna koji put pomenuta konstatacija da je ovo zenit belog sporta u našoj zemlji.
Češka je svakako favorit u ovom finalu jer brani titulu od prošle godine, a najpre zbog toga što igra na svom terenu, pred svojim navijačima koji im pružaju fantastičnu podršku i na svakom gostovanju, a kamoli u Pragu. Opšte je prihvaćena konstatacija da su oni najbolji teniski navijači na svetu i definitivno mogu predstavljati bitan faktor, ogroman vetar u leđa Kvitovoj i drugaricama. Međutim, Ruskinje, naše protivnice u polufinalu, bile su veći favorit protiv nas nego što su sada Čehinje.
Srbija je ipak na volšeban način uspela da napravi prvoklasnu sportsku senzaciju eliminisavši u sred Moskve prvog favorita takmičenja. Sigurno da taj podatak ne ostavlja domaćina finala ravnodušnim, iako smatraju da im je Srbija pogodniji protivnik od Rusije.
Na individualnom planu, igračice oba tima nikako ne mogu da se pohvale zadovoljavajućom formom. Petra Kvitova, prvi reket domaćih, prošlogodišnja pobednica Vimbldona, ove godine osvojila je samo dve titule, uprkos procenama iz prošle sezone da će ovu u potpunosti obeležiti. Ipak, ta njena očigledna rezultatska kriza nije se osetila na repreprezentativnom nivou, čemu svedoči činjenica da je njen ovosezonski rekord u FED kupu 4:0.
Što se naših junakinja tiče, zapanjujuće deluje podatak da je jedinu titulu ove godine osvojila Bojana Jovanovski, doduše serije 250, u Bakuu. To dovoljno govori u kakvoj su formi prvi i drugi reket, Ana Ivanović i Jelena Janković. Ipak, nameće se utisak da je Ana ove sezone napredovala u odnosu na prošlu. Shodno katastrofalnim rezultatima, za Jelenu se to ne može reći. Međutim, ono što nju ističe u prvi plan je sjajna igra za reprezentaciju. Poput Kvitove, Jankovićeva je bez poraza ove godine, 3:0.
Dakle, sudeći po formi, kvalitetu i ostalim propratnim „sitnicama koje život znače“, treba očekivati neizvesnost do poslednjeg dana. Realna je opcija da dubl meč presudi. Ovaj aspekt meča Češkoj je doneo trofej prošle godine, a ako pridodamo to da im je dubl i ove bez poraza, jasno je šta od njega očekuju domaćini ovog finala. Naš dubl ima polovičan učinak ali nikako nije bez šansi. Bilo bi divno da devetnaestogodišnja Aleksandra Krunić svojom sjajnom energijom i entuzijazmom potpomogne iskustvo Jelene Janković (eventualno Bojani Jovanovskoj) i donese možda i najvažniji bod za Srbiju. Evo nekoliko podataka koji bi trebalo da pomognu u očekivanjima i praćenju velikog finala:
Tradicija, tj. istorijat duela dveju zemalja nikako ne ide nama u prilog. Ove republike se nikada nisu sastajale pod sadašnjim imenima. Čehoslovačka i Jugoslavija tri puta su odmeravale snage, i naši rivali imaju maksimalan učinak u tim duelima. Podatak, koliko obeshrabrujući toliko i nebitan.
Češka je drugi put domaćin ove godine, prethodno su dobile Italiju na svom terenu sa 4:1, a istim rezultatom i Nemačku na gostovanju. Naša reprezentacija i treći put igra van svoje zemlje, prethodno su slavile u Belgiji i Rusiji rezultatom 3:2. U tom bi i eventualni podvig bio još veći jer bi Srbija postala šampion a da nije odigrala ni jedan meč kao domaćin!
Od svih učesnica finala, Ana Ivanović i Petra Kvitova igrale su na najmanje turnira ove godine, na po 20. Najviše je odigrala Bojana Jovanovski, 29, zatim Jelena Janković, 28. Gledajući te parametre može se zaključiti da su naše igračice umornije, što u ovom delu sezone može biti relevantno. Najstariji akter meča trebalo bi da bude Benesova (nije sigurno njeno učešće), rođena 1983. godine, dok će najmlađa biti Aleksandra krunić, 1993. Krunićka je najlošije plasirana na WTA listi, zauzima 173. mesto, dok je najbolja Kvitova, trenutno peta igračica sveta.
Naše igračice lepu priliku za bodove vide u duelima sa Lusi Safarovom, koja najblaže rečeno nije u odgovarajućoj formi. Jelena ima sjajan skor protiv nje,vodi sa 5:1. Poslednji duel u Rimu prošle godine Srpkinja je rešila u svoju korist. Jedinu pobedu Lusi je ostvarila iste godine u Madridu. Oba ova duela odigrana su na šljaci, a za veliko finale domaćin je izabrao tvrdu podlogu.
Ne može se reći da je naš tim nezadovoljni tim izborom. Mnogo bolje se Safarova snalazi u duelima sa Anom Ivanović. Vodi sa 3:2 u pobedama protiv nekadašnje kraljice belog sporta, a pozitivan skor zaslužila je pobedom na njihovom poslednjem odmeravanju snaga, na početku ove sezone u Australiji. Međutim, neophodno je napomenuti da su se stvari od januara meseca bitno preokrenule, Anina igra je od tada poprilično napredovala, a Lusina istim intezitetom nazadovala, tako da nećemo biti suviše optimistični ako kažemo da je Ivanović favorit u ovom eventualnom dvoboju.
Sve u svemu, u javnosti preovladava utisak da je Češka apsolutni favorit, što je iz bilo koje perspektive gledno dobro za srpski tim. Ako selektor Dejan Vraneš uradi sve kako treba, a nemamo razloga da sumnjamo da će tako biti, naše teniserke će potpuno opušteno i rasterećeno izaći na megdan aktuelnim šampionkama . Njihove će ruke biti stegnute, jer svi očekuju da na svom terenu odbrane titulu, a znamo u kom pravcu to može da ode. Sigurno je samo to da će naš tim dati sve od sebe, i da će, kao i mi, imati na šta da budu ponosne.
Vidimo se sledeće nedelje ispred skupštine.
(Tenis Uživo, M. Marjanović)
Teme: Aleksandra Krunić, Ana Ivanović, Bojana Jovanovski, Fed kup, Jelena Janković, Teniserke, Turniri, Vesti, Češka- Srbija