31/01/15 - 14:45h

AO: Sereni 19. GS titula!

Amerikanka Serena Vilijams osvojila je svoju 19. Grend slem titulu na ovogodišnjem Australijan Openu! Serena je u finalu savladala Ruskinju Mariju Šarapovu rezultatom 2:0, po setovima 6:4, 7:6 (7:5), nakon jednog sata i 42 minuta tenisa. Ruskinja opet nije uspela da savlada Amerikanku, a prethodni put to je učinila daleke 2004. godine. Serena je ovim trijumfom ostala sama na drugom mestu večne liste teniserki sa najviše osvojenih Grend slem titula, ispred nje je samo Štefi Graf sa 22.

S. Vilijams67
M. Šarapova46
Serena

Serena

Finale je sjajno počelo za teniserku iz Sjedinjenih Američkih Država koja je već u prvom gemu napravila brejk, a potom čuvala tu prednost sve do sedmog gema kada ju je novim uvećala na 5:2. U narednom gemu Maša je vratila jedan brejk, ali ga nije potvrdila u sledećem već je Serena Vilijams novim oduzetim servisom postavila konačnih 6:3 u prvom delu igre.

Drugi set je započeo sigurnim servisima sa obe strane, bilo je brejk šansi za Serenu, ali je Ruskinja uspela nekako da sačuva svoj servis, zatim zapreti u sedmom gemu jednom brejk loptom, ali je rezultat na polovini seta bio izjednačen – 4:4. Deveti gem Vilijamsova lako rešava u svoju korist, a onda je u desetom Amerikanka stigla do meč lopte pri servisu Marije Šarapove. Teniserka iz Rusije je taj poen odigrala perfektno, „počistola“ liniju i došla do izjednačenja 40:40, da bi potom osvojila još naredna dva za izjednačenje od 5:5 u gemovima. Jedanaesti gem je, uz malo muke i jedno izjednačenje pripao Sereni, a Šarapova je potom, nakon 100 minuta tenisa u finalu, ponovo servirala za ostanak u istom. Nakon osvojenog gema i za Mariju Šarapovu, pobednicu drugog seta odlučivao je taj-brejk. „Trinaesti gem“ bolje je započela Amerikanka i stigla do velike prednosti od 4:1. U narednim poenima Serena je čuvala stečeno i vodila sa 5:3. Međutim, Ruskinja je uspela da vrati jedan mini brejk, ali je Vilijamsova novim stigla do 6:4 i dva meč lopte. Maša je spasila prvu pri svom servisu, zatim je Serena pogodila as uz nec pri servisu, a onda je ponovila prvi servis, opet pogodila as i došla do 7:5, za konačnih 7:6 u drugom setu.

Serena Vilijams je ovim trijumfom ostala sama na drugom mestu večne liste teniserki sa najviše osvojenih Grend slem titula, ispred nje je samo Štefi Graf sa 22.

Teme:   Australian Open, Grend Slem, Marija Šarapova, Serena Vilijams, Teniserke, Turniri, Vesti