15/01/16 - 18:18h

AO arhiva: U slavu “crno – belih ” šampiona

 

Prvi Gren slem sezone je zakucao na vrata. U ponedeljak, 18. januara, u Melburnu počinje velika borba za uspeh i slavu.

Izvor: melbourne sports tours

Izvor: melbourne sports tours


S toga je i pravo vreme da zagrebemo po istoriji ovog takmičenja. I mlađa populacija je manje ili više upoznata sa slavnim šampionima u poslednjih 30 – ak godina, kada je ovaj sport ušao u proces ogromne golbalne ekspanzije. Ali, tenis se igrao i ranije, pre Open ere (1968), dok još uvek nije ni izmišljen televizor u boji. Nije bio atraktivan kao danas, ali svakako jeste bio izuzetno zabavan u to vreme, naročito aristokratiji. Reket je bio popularan rekvizit još od vremena pre drugog svetskog rata, a beli sport je i tada imao velike šampione. Pretežno tadašnje stanovište najboljih tenisera bila je Australija, pa je i najviše šampiona dolazilo iz te zemlje.

ISTORIJA

Turnir je prvi put održan 1905. godine u Melburnu. Od osnivanja do 1927. godine nosio je naziv Prvenstvo Australazije (The Australasian Championships), a te godine naziv je promenjen u Prvenstvo Australije (The Australian Championships). Godine 1969. dobio je današnje ime. Tada je postalo otvoreno prvenstvo, na kom su mogli da igraju i amateri i profesionalci, uključivši se u „Open eru“, započetu godinu dana ranije.

U početku, turnir nije privlačio puno takmičara zbog slabih veza sa inostranstvom, ali i unutar samog kontinenta. Razvojem saobraćaja, posebno vazdušnog, do šezdesetih godina dvadesetog veka postao je posećeniji i od strane takmičara i od strane gledalaca.

Od osnivanja do 1988. godine turnir se igrao na travi, a od tada na tvrdoj podlozi. Te godine je takođe premešten sa Kujang stadiona u Melburn park, gde se i danas održava. Nekoliko gradova je kroz istoriju bilo domaćin turnira (Sidnej, Adelejd, Brizbejn, Pert, Krajstčerč, Hejstings), mada je većinom održavan u Melburnu.

U ranim godinama turnira, mesec održavanja se menjao, krećući se od januara do avgusta. Zbog Prvog svetskog rata nije se održavao od 1916. do 1919, a zbog Drugog svetskog rata od 1941. do 1945. Od 1923. do 1977. turnir se igrao svake godine u januaru, da bi se te godine prebacio na decembar, te je zbog toga igrano dva turnira u jednoj kalendarskoj godini. Godine 1987. turnir je vraćen na januar i zbog toga decembarski termin iz 1986. nije održan.

Uoči starta 104. izdanja Otvorenog prvenstva Australije, podsećamo se nekih velikih šampiona iz davnih vremena, u nadi da njihova slava neće izbledeti u jeku “Zlatne ere”.

ADRIAN KVIST

Najuspešniji takmičar u istoriji je Adrian Kvist, koji je osvojio tri titule u singlu i 10 u dublu, ali pre početka Open ere. Status legende stekao je zahvaljujući osvajanju tri singl titule tokom 30-ih godina prošlog veka, dva puta pobedivši Džeka Kroforda u finalu, a jednom Džona Bromoviča.

Australia's Davis Cup Probables (1946)

ROD LEJVER

Ikona tenisa, ne samo u Autraliji nego u celom svetu. Titule je osvajao protiv Nila Frejzera, Roja Emersona i Andresa Himena, 1960, 1962. i 1969, kada se turnir još uvek igrao na travi.

Rod Laver VS Tony Roche 1969 Australian Open

DŽEJMS ANDERSON

Potpuno drugo vreme, potpuno drugi tenis. Džejms Anderson je osvojio tri titule u singlu, što ga čini jednim od najuspešnijih. Trijumfovao je 1922, 1924. i 1925, pobedama u finalima protiv Džeralda Patersona (dva puta) i Ričarda Šlezingera.

Australia's Davis Cup Probables (1946)

KEN ROZVEL

U pitanju je jedan od natrofejnijih tenisera, kako u singlu tako i u dublu. Verovali ili ne, on njegove prve, do poslednje, četvrte titule, prošlo je čak 19 godina! Bio je najbolji 1953, 1955, 1971. i 1972. Poslednju je osvojio sa 40 godina, i potpuno je izvesno da će zauvek ostati najstariji osvajač GS trofeja.

Ashe - Rosewall AO Final 1971

DŽEK KROFORD

Još jedan Australijanac sa četiri singl trofeja, ali i sa neverovatnim rezultatima u dublu i miks dublu. Džek Kroford je osvajao Australiju pobedama nad Herijem Hopmanom 1931. i 1932, Kejtom Gledhilom 1933. i britanskom legendom Fredom Perijem 1935.

Crawford Downs Perry In Tennis Duel Aka Perry Beaten By Crawford (1934)

ROJ EMERSON
Za kraj smo ostavili rekordera po broju singl titula. Roj Emerson ih je osvojio šest, od toga četiri uzastopne – od 1963. do 1967. Da li je vreme da Novak Đoković stane rame uz rame sa njim? Saznaćemo do kraja januara…

Davis Cup - Australia Defeat Italy (1962)

(Tenis Uživo, M. Marjanović)


Teme:   Australian Open, Australian Open 2016, Grend Slem


Komentari

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.