Uvod u US open 2017: Sve što treba i ne treba da znate!
Pred vama je slikovit uvod u prednostojeći US open, koji je na programu od 28. avgusta do 10. septembra. Pogledajte šta se sve nalazi na stolu…
Otvoreno prvenstvo SAD, poznatije kao US open, drugi je najstariji turnir na svetu posle Vimbldona, i jedini koji se igra svake godine bez izuzetka još od 1881. Ove godine će se igrati 137. put za redom, jubilarni 50. put pod nazivom US open, i ukupno 199. grend slem turnir u Open eri. Od 1978. godine igra se na tvrdoj podlozi – takmičenje se odvijalo na travi sve do 1974, a od 1975. do 1977. na šljaci.
Pored prestižne titule i slave, ulog na ovom grend slemu biće i prvo mesto na ATP rang listi. Postoji dve opcije – da aktuelni broj jedan Rafael Nadal sačuva taj epitet, ili da ga prestigne trenutno trećeplasirani Rodžer Federer, petostruki šampion takmičenja.
Jasno je, ako neko od njih dvojice osvoji titulu, postaće/ostaće svetski broj jedan. Njihov dvoboj bi se mogao dogoditi u polufinalu, a u tom slučaju pobednik bi postao i svetski broj jedan. Teoretski bi Rodžeru bilo dovoljno i četvrtfinale, u slučaju da Rafa ispadne već u prvom kolu, ili polufinale, u slučaju da Španac ne stigne do te faze, odnosno da ispadne pre polufinala.
Treba istaći i da je Nadal poslednju titulu na tvrdoj podlozi osvojio još 2014. godine u Dohi – od tada je odigrao 34 turnira i izgubio osam finala na ovoj podlozi.
Verovali ili ne, Nadal i Federer se nikada nisu sastajali na US openu!
STATISTIKA KAŽE – FEDERER!
Švajcarac je prvi put zaposeo tron u februaru 2004. godine, a poslednji put je bio prvi na svetu u novembru 2012.
Ukoliko ponovo zaposedne vrh, postaće najstariji broj jedan u istoriji Open ere (rangiranje uspostavljeno 1973. godine), čime bi prestigao aktuelnog rekordera Agasija. Takođe, postao bi povratnik na čelo karavana sa najvećom pauzom, jer bi, u slučaju da postane prvi, prošlo 310 dana od 4. novembra 2012. do 11. septembra 2017.
Eventualnom titulom, Federer bi postao apsolutni rekorder US opena sa šest trofeja. Pored njega, po pet puta su slavili Sampras i Konors.
Međutim, švajcarski as je poslednji put pokorio Njujrok davne 2008. godine. Tih pet titula osvojio je u nizu (2004-2008), a ako opet bude najbolji, oboriće rekord u godinama između prve i poslednje titule na Flešing Medouzu (13).
Rodžer Federer je poslednji teniser koji je odbranio titulu na US openu(2008). Jasno je da se to neće dogoditi ove godine, pošto je aktuelni šampion Stanislas Vavrinka završio sezonu.
U prilog Federeru ide i sledeći podatak: Četvrti put dolazi na US open kao aktuelni šampion Australijan opena i Vimbldona – u prethodna tri navrata je osvojio titulu i u Njujorku (2004, 2006, 2007).
VREME ZA NOVOG ŠAMPIONA?
Nijedan teniser rođen 90-ih još uvek nije osvojio grend slem trofej, što je potpuno “lud” podatak u leto 2017. Najbliži je bio Miloš Raonić, ali u finalu Vimbldona protiv Endija Mareja 2016. godine nije imao šta da traži.
Nema baš puno kandidata rođenih u poslednjoj deceniji prethodnog milenijuma kadrih za najveće dostignuće, ali njihove šanse su ovog septembra veće nego ikada.
Aleksander Zverev, Dominik Tim ili možda čak Nik Kirjos. Neko od njih bi konačno mogao da probije led. Rodžer Federer je i sam izjavio kako bi bilo “smešno” da on osvoji US open, prvi teniser sveta Rafael Nadal je ušao u deo sezone u kojem tradicionalno igra loše i plaća ceh naporima iz prve polovine godine, a momaka koji su obeležili prošlu sezonu (Đoković, Marej, Vavrinka) neće biti u Njujorku.
U open eri, 13 puta se dogodilo da na US openu dobijemo novog grend slem šampiona. To se češće događalo jedino na Rolan Garosu.
Najveći deo teniskog auditorijuma smatra da će Aleksander Zverev “probiti led”. Ali, podsetimo – mladi Nemac još uvek nema ni grend slem četvrtfinale u svojoj biografiji.
“Smena generacija” je neizbežna, i jasno je da će igrači koji su prethodnih godina bili u drugom planu preći u prvi. Velika prepreka iz “starije garde” mogao bi biti i finalista Vimbldona Marin Čilić, koji je 2014. godine pokorio “Veliku jabuku”. Pokazao je odličnu formu u Londonu, ima kvalitet za titulu, ali je u prošlosti prečesto umeo da kiksne kada se to najmanje očekivalo.
Čilić će pokušati da postane prvi šampion US opena koji nije odigrao nijedan meč do Vimbldona do dolaska u Njujork.
JUBILEJ STADIONA “ARTUR EŠ”
Centralni stadion “Artur Eš” ove godine slavi jubilarni 20. rođendan. Na najvećem teniskom stadionu na svetu najčešće je igrao Rodžer Federer, 74 puta. Takođe, Švajcarac ima najviše trijumfa u večernjim terminima (31-1).
NASTAVAK TRADICIJE ILI DRUGI IZUZETAK?
Peti put u istoriji dogodilo se da Federer i Nadal kombinovano osvoje Australijan open, Rolan Garos i Vimbldon. U četiri od tih pet slučajeva, jedan od njih dvojice je osvojio i US open, sa izuzetkom 2009. kada je slavio Huan Martin del Potro (3:2 u finalu protiv Federera).
NIKADA U OPEN ERI
Rodžer Federer je to učinio na Australijan openu 2007. i Vimbldonu 2017. Rafaelu Nadalu je čak tri puta pošlo za rukom na Rolan Garosu – 2008, 2010. i 2017. Ali niko nikada nije osvojio US open bez izgubljenog seta u Open eri. Nil Frejzer je osvojio turnir “sa nulom”, ali pre uspostavljanja modernog sistema nadmetanja, 1960. godine.
ZVEREV I DIMITROV PROBIJAJU LED?
Već smo pomenuli da Aleksander Zverev još uvek nema grend slem četvrtfinale. Osvajanjem Vašingtona i Montreala i odustajanjem favorita, probio se na mesto četvrtog nosioca i od njega se očekuje da probije led. Ako ode do kraja i osvoji titulu, postaće drugi najmlađi šampion u istoriji takmičenja, iza Pita Samprasa, koji je ima 19 godina kada je trijumfovao (1990).
U poslednjih devet godina, samo jednom se dogodilo da šampion Sinsinatija osvoji i US open (Nadal, 2013)
Slična je situacija kada je Grigor Dimitrov u pitanju. Bugarin je u 27. godini osvojio prvi masters u karijeri trijumfom u Sinsinatiju, u očiglednom je usponu i ne bi bilo nikakvo iznenađenje da prvi put u karijeri dođe do četvrtfinala US opena. Četvrto kolo je i dalje njegov limit u Njujorku. Sedmi nosilac je furizno slavio u Sinsinatiju, bez izgubljenog seta i sa samo jednim pretrpljenim brejkom.
Verovali ili ne, upravo Grigor Dimitrov ima najviše pobeda na tvrdoj podlozi ove sezone – u finalu Sinsinatija ostvario je 24. Od 2011, naš Novak Đoković je čak pet puta bio najbolji u ovom statističkom segmentu.
LOPEZ SUSTIŽE FEDERERA
Španski veteran Felisijano Lopez bi uskoro mogao da pretekne Federera po jednom statističkom aspektu – US open će biti njegov 63. uzastopni grend slem. Švajcarac je igra na 63 u nizu, što znači da bi Lopez mogao da ga sustigne na sledećem Rolan Garosu, a prestigne na Vimbldonu. Felisijanu će ovo biti 16. uzastopno pojavljivanje na Rolan Garosu.
Ostaće upamćeno i da će dva velika niza u ovoj kategoriji biti prekinuta u Njujorku – Đokovićev (51) i Vavrinkin (50).
BONUS PODACI
- 15 puta su prvi nosioci osvajali titulu
- 2 puta je prvi nosilac ispao u prvom kolu – Njukomb 1971. i Edberg 1990
- 6 različitih levorukih igrača je kombinovano osvojilo 14 titula
- 43 države imaju makar jednog predstavnika u glavnom žrebu muškog singla, tri više u odnosu na prošlu godinu
- 10 juniorskih šampiona i šest poraženih finalista US opena nalaze se u glavnom žrebu – jedini koji su slavili i kao juniori i kao seniori su Stefan Edberg, Endi Rodik i Endi Marej
- 54 igrača ima status grend slem šampiona u Open eri – 27. njih je osvajalo US open
(Tenis Uživo, M. Marjanović)
Teme: Aleksandar Zverev, Andre Agasi, Anketa, Felisijano Lopez, Grigor Dimitrov, Huan Martin Del Potro, Marin Čilić, Nik Kirjos, Novak Đoković, Pit Sampras, Rafael Nadal, Rodžer Federer, Stan Vavrinka, Stefan Edberg, US Open, Vesti