Deset najboljih finala Vimbldona (Video)
Na terenima “All England Club”-a odigrani su neki od najboljih mečeva ikada. I ovogodišnje izdanje trećeg grend slema je obilovalo uzbudljivim mečevima i trilerima u pet setova, ali ništa manje se nije ni očekivalo od najpoluranijeg turnira. Finalni obračuni u muškoj i ženskoj konkurenciji na programu su za vikend, a mi vam donosimo deset najboljih Vimbldon finala u Open eri.
10. Ivanišević – Rafter 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7; 2001
Hrvatski teniser Goran Ivanišević je tri puta bio finalista Vimbldona – 1992, 1994. i 1998., ali svoj najveći uspeh doživeo je onda kad to niko nije očekivao.
Došao je u London nakon oporavka od povrede ramena, bio 125. igrač sveta i niko nije davao šanse da će proći prvu nedelju takmičenja, ali…
Momak iz Splita je sve iznenadio svojim igrama na travi i stigao do finala u kojem je nakon tri sata i jednog minuta igre upisao pobedu.
Nošen atmosferom koja je više ličila na fudbalsku utakmicu nego na finale Vimbldona, Goran Ivanišević je doživeo svoj veliki trenutak, slavlje na najvećem teniskom turniru!
Tim “iznenađujućim” trijumfom, Ivanišević je postao prvi igrač u istoriji grend slem takmičenja koji je došao na turnir sa pozivnicom, a otišao sa peharom.
8.Graf – Novotona 6:7 (6-8), 6:1, 6:4; 1993
Štefi Graf je u trijumfovala na Vimbldonu 1993. godine, iako meč nije protekao onako kako su svi očekivali – laganim trijumfom nemačke teniserke.
Suprotno verovanju i formi dve teniserke, prvi set je završen u taj-brejku sa 7-6 u korist Graf. U drugom Novotona je slavila sa 6:1 i uzdrmala tada najbolju teniserku sveta i ljubimicu publike.
U odlučujućem setu Novotna imala priliku da napravi iznenađenje, ali je Graf preuzela inicijativu, pre svega svojim forhendom je naterala protivnicu a greške i sa 6:4 u završnici proslavila svoju petu titulu na Vimbldonu.
Novotna nije mogao zadržati svoje emocije i otvoreno je plakala na dodeli pehara, misleći o onom što je mogla uraditi, a nije.
8.Navratilova – Evert 2:6, 6:4, 7:5; 1978
Dve teniserke čije se rivalstvo smatra za najveće u tenisu, pa i sportu na terenu su ukrštale reket 60 puta, od toga u 14 grend slem finala.
Kao jedno od najboljih izdvaja se njihovo prvo međusobno finale Vimbldona igrano 1978. u kojem je slavila Navratilova.
Evert je na početku meča pokušala da napadne Navratilovu. Ali nakon njenih 6:2 u prvom, dve godine mlađa Martina je uzvratila u drugom sa 6:4. U završnici meča, teniserka poreklom iz Čehoslovačke je imala više snage da privede ovaj deo kraju i sa svojih 18 godina osvoji prvi grend slem naslov.
U nastavku karijere, Martina Navratilova je još osam puta trijumfovala u Londonu, i po tome je apsolutni šampion. .
7. Graf – Navratilova 5:7, 6:2, 6:1; 1988
Jedna od najboljih teniserki svih vremena, Štefi Graf, osvajala je Vimbldon sedam puta.
Na fotografiji iz 1988. godine vidi se momenat sa njenog prvog finala u kojem je pobedila Martinu Navratilovu i tako prekinula vladavinu češke teniserke. Iste godine Graf je osvojila sva četiri gren slema i zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Seulu.
6. Đoković – Federer 6:7 (7-9), 6:4, 7:6 (7-4), 5:7, 6:4; 2014
U jednom od najboljih mečeva u 21. veku, Đoković je u četvrtom setu ispustio vođstvo od 5:2, propustio jednu meč loptu i izgubio pet gemova u nizu.
Ipak, srpski teniser je uspeo da se podigne i sjajnom igrom u petom setu sruši snove Federera o novoj grend slem tituli.
Novak je meč za sedmu grend slem, a drugu titulu na Vimbldonu završio sa 68 direktnih poena i 27 grešaka, dok je Švajcarac imao 75 vinera i 29 neiznuđenih grešaka.
Ovim trijumfom Đoković se vratio na prvo mesto ATP liste i prekinuo niz poraza u završnici grend slem turnira.
5. Federer – Rodik 5:7, 7:6(8-6), 7:6(7-5), 3:6, 16:14; 2009
Nakon povlačenja Rafaela Nadala, branioca titule te godine, Federer je bio najveći favorit za osvajanje Vimbldona.
I Švajcarac je opravdao tu ulogu – stigao je u finale sa samo jednim izgubljenim setom, gde ga je čekao Endi Rodik. Federer je bio uveren u pobedu za svoj 15. grend slem naslov protiv čoveka kojeg je pobeđivao u finalima 2004. i 2005. godine.
Meč je bolje otvorio američki teniser i osvojio prvi deo uz brejk prednosti. U naredna dva Federer preuzima vođstvo, ali Rodik sa 6:3 u četvrtom setu poravnava rezultat na 2:2.
Usledio je epski, peti set u kojem su oba tenisera bila jako oprezna na svakom udarcu. Ključan je bio 30. gem kada je Rodik promašio forhend i nakon 95 minuta igre u petom setu morao je pružiti ruku boljem od sebe.
Statistika kaže da su Rodik i Federer proveli na terenu četiri sata i 16 minuta (95minuta u petom setu) i odigrali 77 gemova, što izdvaja ovaj meč kao najduže finale do tad.
4. Sampras – Ivanišević 6:7 (2-7), 7:6(11-9), 6:4, 3:6, 6:2; 1998
Dva tenisera su se prvi put susrela u finalu Vimbldona 1994.godine kada je trijumfovao Sampras.
I u završnici iz 1998. godine američki teniser je kao branilac titule bio apsolutni favorit u odnosu na Ivaniševića.
Hrvatski teniser osvojio je prvi set u taj – brejku, a Sampras je do poravnanja rezultata došao na isti način u drugom i sa 6:4 u trećem poveo sa 2:1. Ipak, Ivanišević u četvrtom setu unosi nervozu u igru svog protivnika i osvaja ovaj deo sa 3:6.
Dilemu oko pobednika rešio je Pit Sampras u odlučujućem setu koji osvaja sa 6:2 za peti naslov na Vimbldonu. Ovim trijumfom Amerikanac se izjednačio sa Bjornom Borgom po broju titula na takmičenju u Londonu.
3.Kort – Džin King 14:12, 11:9; 1970
U eri kada nije postojao taj brejk i kada su se setovi morali igrati na dva gema razlike, Margaret Kort i Bili Džin King odigrale su sjajan meč na Centralnom terenu Ol Ingland Kluba.
Prvi set je prošao u servis – volej igri, a uspešnija u toj taktici bila je Kort. U drugom, Džin King je drop – šot udarcima pokušala da nadigra svoju protvnicu ali bezuspešno. Teniserka iz Australije osvojila je ovaj deo sa 11:9 za svoju prvu i jedinu titulu na Vimbldonu.
2. Borg – Mekinro 1:6,7:5, 6:3, 6:7(16-18), 8:6; 1980
Dvojac čije se rivalstvo smatra za jedno od najvećih svih vremena, odigrali su finale Vimbldona 1980.godine – Bjern Borg i Džon Mekinro.
Borg je u finale došao kao četvorostruki uzastopni šampion, dok je za Amerikanca to bilo prvo finale Vimbldona.
Borg je loše otvorio meč, što je njegov protivnik znao da iskoristi i osvoji ovaj deo sa 6:1. Ipak u naredna dva sa 7:5 i 6:3 Šveđanin je poveo sa 2:1 u setovima i bio na korak od svoje pete titule, ali Mekinro je zaigrao jače i poravnao rezultat na 2:2 nakon iscrpljujućeg taj – brejka u kojem su odigrali 34 poena.
Stari šampion je znao kako odigrati u odlučujućem setu. Iskustvo igranja velikih mečeva i londonskih finala bilo je na njegovoj strani, pa je sa 8:6 završio posao za peti naslov na Vimbldonu.
1. Nadal – Federer 6:4, 6:4, 6:7(5-7), 6:7 (8-10), 9:7; 2008
Federer – Nadal, teniski klasik.
Svetski broj jedan, Rodžer Federer i broj 2 Rafael Nadal odigrali su, po mnogima, najbolje vimbldonsko finale u Open eri.
Njihovo treće finale u Londonu za redom u kojem Švajcarac igrao za svoj šesti naslov u nizu, dok je Nadal jurio prvenac na travi.
Na omiljenoj podlozi Rodžera Federera, Nadal je dobio prva dva seta 6-4, 6-4, a Federera uzvratio u taj – brejku trećeg sa 5:7, a zatim i četvrtog seta sa 8:10 i zakazao odlučujući peti set.
Nakon pet sati igre Nadal je konačno pobedio Federera na londonskoj travi sa 9:7 u jednom od najboljih teniskih duela svih vremena.
(Tenis Uživo, M. Petković)
Teme: Džon Mekinro, Finale, Goran Ivanisevic, Grend Slem, Martina Navratilova, Rafael Nadal, Rodžer Federer, Teniseri, Teniserke, Vesti, Vimbldon