Novak Đoković
Ime | Novak Djokovic |
Nadimak | Nole, Nokia, Nox, Djoker |
Nacionalnost | Srbin |
Datum rodjenja | 22. maj 1987 |
Visina | 188cm |
Težina | 80kg |
Prva profi Sezona | 2003 |
Forhend | Desna ruka |
Bekhend | Dvoručni |
Trener | Marián Vajda- Goran Ivanišević |
Zvanični sajt | www.novakdjokovic.rs |
Sportska biografija
Novak Đoković (22. Maj 1987.) je rodjen u Beogradu. Svoju profi karijeru započeo je sa 16. godina. Do tog trena nastupao je uspešno i bio od mnogih stručnjaka proglašavan da će jednog dana biti najbolji na svetu, što se na našu radost kasnije ispostavilo kao tačna pretpostavka.
Sa 12. godina se našao u Teniskoj Akademiji Nikole Pilića u Minhenu i u njoj svoj talenat klesao iz dana u dan do savršenstva. Do kraja 2011. u svojoj profi karijeri osvojio 29 ATP titule, od toga 28 u pojedinačnoj konkrenciji i 1 titulu u dublu.
Novakove najznačajnije titule do sada su svakako njegov prvi Grand slem Australian Open 2008. godine, zatim isti turnir 2011. godine u kojoj je osvojio i još dva Grand slema: kako mnogi kažu najveći i najpoznatiji Vimbledon i US Open. Prethodno ovim uspesima, mnogi stručnjaci su taj tren označili kao početak njegove vladavine kasnije u tenisu, osvojio je 2010. sa reprezentacijom Srbije Dejvis kup čime je našoj zemlji po prvi put sa saigračima iz reprezentacije doneo tu prestižnu titulu.
Najviši plasman na ATP ranglisti je svakako i njegova trenutna pozicija na njoj, a to je prvo mesto na kome se nalazi od 4. Jula 2011.
Karijera
2006
Značajni uspesi su počeli 2006. godine kada je Novak sa 19. godine počeo polako da se probija medju teniski svetski vrh. Te 2006. stigao je do polufinala ATP turnira u Zagrebu i četvrtfinala French Opena u kome je meč morao da preda Rafaelu Nadalu zbog povrede ledja. Inače na ovom turniru do tog meča eliminisao je bio mnogo bolje tenisere od sebe u tom trenu na rang listi(Fernanda Gozalesa i Tomija Hasa).
Kasnije te 2006., tačnije u julu, osvaja svoj prvi ATP turnir u Holandiji u Amersfortu gde je u finalu savladao Nikolasa Masua 7:6 i 6:4. Kasnije 2009. Novak kupuje licencu ovog turnira i naša zemlja po prvi put dobija jedan ATP turnir koje će nadamo se dugo opstati.
Još jedan ATP turnir uspeva Đoković da osvoji te godine i tu u Mecu gde u finalu pobedjuje Austrijanca Jirgena Melcera rezultatom 4:6, 6:3 i 6:2. Ovom osvojenim turnirom dovodi sebe po prvi put na 16 mesto svetske rang liste.
2007
Sledeća godina svakako biva ona godina u kojoj je Novak stigao u sami vrh svetskog tenisa. Te 2007. je došao do 3. mesta na ATP rang listi.
Ovu godinu je započeo sominom finala na Australian Openu gde je eliminisan od Rodzera Federera, zatim finale Indian Velsa i poraz u njemu od Rafaela Nadala. Već u aprilu te godine postaje najmladji teniser koji je osvojio Masters turnir u Majamiju gde je u finalu savladao Giljerma Kanasa rezultatom 6:3, 6:2 i 6:4.
Sledi maj te godine kada on osvaja turnir u Estorilu gde je u finalu savladao Rišara Gaksea rezultatom 7:6, 0:6 i 6:1. Sledi juni i French Open u kom stiže do polufinala gde mu je nepremostiva prepreka ponovo bio Rafael Nadal. Na najznačajnijem turniru te godine, Wimbledonu, zbog povrede u polufinalu predaje meč Nadalu koji je te godine ugalvnom izlazio kao pobednik u duelima sa našim teniserom.
Ali nakon toga Novak dolazi 12. avgusta do najvećeg uspeha u njegovoj karijeri do tog trena. Naime on osvaja Masters turnir u Montrealu i ponavlja uspeh Borisa Bekera(kasnije njegovog trenera) iz 1994. godine time što će uspeti u okviru jednog Masters turnira da pobedi 3. najbolje plasirana tenisera na svetu u tom trenutku(Rodika, Nadala i Federera)!
US Open te godine je bio takodje poseban za njega jer je bio u finalu kao prvi Srbin u istoriji ovog sporta! Nažalost biva poražen od Federera i pored dosta set lopti u prvom i drugom setu rezultatom 6:7, 6:7 i 4:6.
Ove godine osvojio je turnir u Beču gde je u finalu savladao Stanislasa Vavrinku rezulatatom 6:4 i 6:0.
2007. godine se prvi put plasira na Tenis Master Kup gde nastupaju najboljih 8 na svetu, ali ga nažalost završava sa 3 poraza. Ovu godinu biva treniran od strane Marijana Vajde ali je na turnirima u Indian Velsu, Majamiu i Wimbledonu angažovao i Marka Vudforda.
2008
Ovo je godina u kojoj smo spomenuli da je i došao prvi Grand Slam trofej u regal Novaka Djokovića. U finalu je savladao Žoa Vilfreda Congu rezultatom 4:6, 6:4, 6:3 i 7:6. Ovom pobedom i ovom titulom postaje prvi Srbin sa osvojenim Grand Slemom!
Sledeća titula ove godine je bila na Indian Velsu gde je 23. marta u finalu savladao Mardija Fiša rezultatom 6:2, 5:7 i 6:3. Sledi titula u maju na Mastersu u Rimu gde pobedjuje Stansilasa Vavrinku rezultatom 4:6, 6:3 i 6:3.
Na Olimpijskim igrama 2008. godine u Pekingu, Djoković osvaja bronzanu medalju nakon pobede u borbi za 3. mesto nad Dzejmsom Blejkom rezultatom 6:3 7:6! Na putu ka finalu sprečio ga je Nadal pobedom u polufinalu.
Titulu na US Openu iz 2007. naš teniser ne uspeva da odbrani jer gubi polufinalni duel protiv Federera.
Novak Đoković uspeva da osvoji zadnji turnir u toj godini, turnir na kome su najboljih 8. na svetu pobedom u finalu protiv Nikolaja Davidenka rezultatom 6:1 i 7:5!
2009
2009. je donela nove 5. titule. Najznačajnije su Dubai Open i to pebedom u finalu nad Davidom Fererom rezultatom 7:5, 6:3. Zatim turnir u Bazelu gde je u finalu pobedio domaćeg Rodzera Federera rezultatom 6:4, 4:6, 6:2 što je sigurno rastužilo Švajcarca te godine. Usledio je i Masters u Parizu gde je u finalu savladao Gaela Monfilsa rezultatom 6:2, 5:7, 7:6. I naravno titula na novom turniru od te godine, na turniru u Beogradu gde je u finalu savladao Lukaša Kubota rezultatom 6:3, 7:6.
Ovu godinu Đoković je završio na 3 mestu ATP rang liste ali je Nadalu i Federeru stavio doznanja da će sledeće godine dodati još više gas i da im neće biti više lako da zadrže pozicije na kojima su se nalazili prethodnih godina.
2010
Novak je 2010. započeo porazom u četvrtfinalu Australian Opena i to od Žoa Vilfreda Conge koji mu se tako revanširao za poraz iz 2008. tada u finalu ovog Grand Slama. Ali i pored ovog “neuspeha” Novak postaje prvi put u svojoj karijeri drugi na ATP rang listi i to 1 Februara 2010. godine. Na Dubai Openu brani titulu pobedom u finalu protiv Mihaila Južnog u tri seta. Vimbldon ove godine biva takodje relativno uspešan po našeg tenisera jer je stigao do polufinala gde biva poraženod Tomaša Berdiha rezultatom 3:6, 5:7, 3:6.
Na US Openu pobedjuje u polufinalu Rodžera Federera, ali ga Rafael Nadal sprečava u finalu da osvoji ovaj turnir rezultatom 4:6, 7:5, 4:6, 2:6. Titulu u Pekingu je odbranio ove godine, ali zato titulu iz Bazela ne jer mu se Federer revanširao za poraz iz prošle godine.
Na zadnjem turniru te godine, ATP World Tour Finals, Đoković prolazi uspešno grupu ali u polufinalu biva poražen od kasnije osvajača ovog turnira, Rodzera Fedrera.
Davis Cup
No najznačajniju titulu te sezone osvojio je sa saigračima iz reprezentacije: Jankom Tipsarevićem, Viktorom Troickim i Nenadom Zimonjićem u Dejvis kupu čime je Srbiji po prvi put doneo titulu prvaka sveta u tenisu! Te godine u Dejvis kupu, Novak nije izgubio ni jedan meč u singlu i tako bio jedan od najzaslužnijih za ovaj uspeh! U osmini finala pobedom na reprezentacijom USA u Beogradu rezultatom 3:2 naša zemlja stiže do četvrtfinala gde ih je čekala reprezentacija Hrvatske. Gostovali smo našim zapadnim komšijama i zabeležili ubedljiv poraz od 4:1!
Polufinale je bilo dosta teže jer smo naišli na reprezentaciju Češke koja nam je u Beogradu zadala dosta problema I tek u zadnjem meču biva odlučen pobednik- 3:2 za Srbiju! Došli smo do finala u kome smo takodje bili domaćini i kasnije se ispostavilo da je to bilo od presudnog značaja jer je publika nosila našu reprezentaciju do pobede nad odličnim Francuzima od 3:2 takodje tek u zadnjem meču ovog finala!
Novak Đoković je za ovu titulu rekao da je najvažnija u njegovoj karijeri, i da titule kao što su Australian Open i ostale koje je imao u svojoj kolekciji do tog trena nemogu da se uporede sa ovom jer ova je posebna nije samo namenjena njemu već i narodu Srbije!
2011
Ovu godinu započeo je sa drugim mestom u Hopman kupu gde je nastupao sa Anom Ivanović ali zbog povrede spomenute partnerke pred finale ne biva u prilici da osvoji ovaj turnir.
Zato on biva vidno motivisan na Australian Openu gde ponavlja uspeh iz 2008. i osvaja ponovo titulu, samo što je u finalu ovog puta za protivnika Endija Mareja koga je mnogo lakše pobedio nego Congu 2008, i to rezultatom 6:4, 6:2, 6:3! Na ovom turniru je izgubio samo jedan set i to protiv Ivana Dodiga u drugom kolu i time stavio svima doznanja da će ova godina biti njegova!
Treću uzastopnu titulu u Dubaiju, Novak je osvojio pobedom u finalu protiv Federera rezultatom 6:3, 6:3. U martu ponovo dolazi do 2 mesta na ATP rang listi jer osvaja više nego zasluženo titulu na Indian Velsu pošto prvo u polufinalu pobedjuje Federera, a kasnije u finalu Nadala rezultatom 4:6, 6:3,6:2. Samo nakon dve nedelje usledila je nova titula. Ovog puta na Mastersu u Majamiju na kome je trijumfovao bio i 2007. Protivnik u ovom finalu je ponovo bio Nadal, a rezultat je bio 4:6, 6:3, 7:6. Sledi turnir u Beogradu gde ponovo kao i 2009. osvaja titulu, ovog puta protivnik u finalu bio je Felisijano Lopez, a Novak pobedjuje rezultatom 7:6, 6:2.
Masters u Madridu i nova titula kao i nova pobeda u finalu nad Nadalom (7:5, 6:4) donosi mi još veće samopouzdanje što se potvrdilo već za nedelju dana na Mastersu u Rimu. Ponovo je Nadal morao da pruži ruku boljem jer je Đoković i ovde bio neprikosnoven, zabležio pobedu rezultatom 6:4, 6:4. Ovom titulom je on već u Maju bio obezbedio učešće na završnom turniru 2011. koji se održao u Londonu. Tako je postao uz Nadala (isti uspeh 2009. godine) jedini teniser koji je tako nešto uspeo da već pre drugog Grend Slema u sezoni obezbedi učešće na turniru na kraju godine na kome učestvuju najboljih 8. iz te sezone!
Te 2011. godine je Novak zabeležio i 41 pobedu od starta sezone što je drugi najbolji start sezone posle Mekenroovih 42 pobede iz 1984. godine što je ujedno i rekord svih vremena u ovom sportu. Da nastavio ovu seriju sprečio ga je Federer u Parizu u polufunalu. To nije bila jedina serija Novaka Djokovića. Ako se uzmu u obzir i pobede iz prethodne sezone do trena kad biva poražen u Parizu, Novak izbija na 3 mesto svih vremena kad su u pitanju pobede u nizu! On je zabeležio 43 pobede dok su od njega zabeležili više samo dva tenisera: Ivan Lendl (44 pobede) i Giljermo Viljas (46 pobede).
Stigao je na red Vimbldon. Ove sezone je išao do kraja i potvrdio svoju izuzetnu formu i okitio se titulom koja važi za najznačaniju u tenisu. Pobedu u finalu je izvojevao na Nadalom (6:4, 6:1, 1:6, 6:3). Čini nam se da je pobeda u polufinalu ovog turnira nad Congom za njega bila još više psihički značajna, jer upravo tom pobedom postao po prvi put u svojoj karijeri broj 1 na svetskoj rang listi! To je inače bila njegova treća Grend slem titula i tako je postao i prvi Srbin koji se osvojio Vimbldon (do tog trena najbolji uspeh je bio plasman u polufinale Slobodana Živojinovića iz 1986 godine).
Usledila je titula na Mastersu u Montrealu. Finalista je bio Mardi Fiš ali njegov otpor nije bio dovoljan i Novak je izvojevao pobedu 6:2, 3:6, 6:4.
Ovom Masters titulom postao je jedini igrač na svetu ikada koje uspeo da osvoji 5 Masters titule u jednoj godini!
Drugi poraz za Novaka Djokovića u ovoj sezoni usledio je na turniru u Sinsinatiju gde je u finalu mora da preda meč Endiju Muraju zbog povrede ledja. Na US Openu je posle 5 seta u polufinalu i dve meč lopte za Federera, uspeo da izvojevao pobedu i kasnije u finalu pobedi i Nadala u 4 seta i tako osvoji i 3 Grend Slem titulu u ovoj sezoni što je bio izuzetan uspeh.
2011. reprezentacija Srbije i Novak Đoković bivaju zaustavljeni u polufinalu od strane Argentine koja je izvojevala pobedu od 3:2. Odlučujući poen za reprezentaciju Argentine napravio je Huan Martin Del Potro pobedom upravo na Đokovićem koji je pokušao da pomogne reprezentaciji i pored povrede koju je imao pred ovoj meč, a koja ga je naterala da preda ovaj meč u korist Argentica.
2012
Nije uspeo da ponovi neverovatnu 2011. godinu. To je gotovo bilo nemoguće, ali najbolji teniser sveta Novak Đoković na impresivan način završio je još jednu sezonu. Završio je u velikom stilu, trijumfom na finalu sezone u Londonu. Nole je ove sezone odigrao 87 mečeva, zabeležio čak 75 pobeda i pretrpeo 12 poraza. Srbin je oosvojio Australijan open, masterse u Majamiju, Torontu, Šangaju i Londonu i turnir u Pekingu. Nije se okitio titulom na Rolan Garosu i zlatom na OI koje je postavio kao prioritet, ali je iza najboljeg sportiste planete, u svakom slučaju uspešna sezona. To potvrđuje i ATP lista na kojoj ima 2.655 bodova više od drugoplasiranog Federera.
Ali da krenemo od samog početka. Nole je sezonu počeo na prvom Grend slem turniru, dakle u Australiji, i to na kakav način. Đoković se “prošetao” do polufinala, a onda ga je tu čekao Endi Marej. Njih je čekao težak meč, a nas spektakl. I naravno dobili smo to. Endi je bio dobar, borben, pun samopouzdanja i to mu je donelo 2:1 i setovima. Međutim Novak se izdigao iznad svih problema i odigrao sjajan meč do kraja, te sjajnim preokretom se plasirao u finale gde ga je čekao Rafael Nadal. Na zatvaranju turnira smo videli najduže finale i meč kakav se dugo neće ponoviti. O težini meča najbolje svedoče kultne stolice na kojima su teniseri sedeli, iscrpljeni od umora, dok se obavljala ceremonija dodele pehara. Novak je ovaj sjajan meč dobio rezultatom 3:2, po setovima 5–7, 6–4, 6–2, 6–7(5–7), 7–5.
Sledeći turnir za našeg tenisera bio je Dubai iz serije 500. Novak je lako stigao do polufinala, ali ga je tamo sačekao Endi Marej i na neki način mu vratio za poraz u Australiji. Rezultat je bio 2:0 za Britanca.
Nastavak sezone je Novaka selio u Ameriku i na početak popularnih Mastersa. Prvi je bio u Indijan Velsu, a Nole je stigao do polufinala ovog turnira. Na iznenađenje mnogih, Srbina je u borbi za finale savladao domaći takmičar Džon Izner rezultatom 2:1, po setovima 6–7(7–9), 6–3, 6–7(5–7) .
Sledeći nastup u Americi i druga titula u sezoni za Novaka došli su u Majamiu, na sledećem turniru Masters serije. Novak na čitavom turniru nije izgubio ni set, a u finalu je nastavljen njegov dvoboj sa Endijem Marejem, a ovoga puta Nole slavi. Sada je to bilo rezultatom 2:0, po setovima 6–1, 7–6(7–4).
Posle turneje u Americi sezona se preselila u Evropu i počelo se sa pripremama za Pariz, tj. Roland Garos. Sledeći turnir našeg tenisera bio je Masters u Monte Karlu. Đoković je dobro igrao sve do finala, ali zbog tragedije koja se desila u njegovoj porodici sjajno je što je Novak uopšte i ostao na turniru. Nole se sjajno borio i protiv “kralja šljake” u finalu, ali je Španac ipak slavio rezultatom 2:0 i tako osvojio trofej u Kneževini.
Posle Monte Karla Masters serija se selila u Madrid, ali sve je bilo čudno i nekako neprirodno zbog plave šljake koja je teniserima zadavala velike probleme. Ni Novak se na njoj nije dobro snašao, poražen je u četvrtfinalu turnira od Janka Tipsarevića, ali je istakao da u koliko i sledeće godine u Madridu bude plava umesto narandžaste šljake on neće učestvovati, a to su potvrdili i mnogi drugi teniseri.
Masters serija, a sa njom i Novak Đoković, selili su se u Rim. U glavnom gradu Italije, Nole je došao do finala, ali ga je tamo zaustavio neumoljivi Rafa Nadal. Rezultat finalnog meča bio je 2:0 za Španca, po setovima 5–7, 3–6.
Nakon Rima i finala sa Nadalom, Đoković i ceo svetski tenis preselili su se u Pariz na drugi Grend Slem godine. Novak je dobrom igrom u glavnom gradu Francuske stigao do finala gde ga je čekao, još jednom ove sezone, još jednom na šljaci– Rafael Nadal. U meču koji je zbog kiše trajao dva dana, Novak je uspeo da dobije tej jedan set protiv raspoloženog i naoštrenog Španca koji je bio spreman da još jednom osvjoji ovaj turnir. Na kraju je Rafa slavio i treći put ove sezone i to rezultatom 3:1, po setovima 4–6, 3–6, 6–2, 5–7.
Nastavak sezone za našeg tenisera značio je odlazak na najveći turnir na svetu, na popularno svetsko prvenstvo u tenisu, na treći Grend Slem sezone– Vimbldon. Novak je na ovom turniru branio titulu, ali i prvo mesto na svetu. Đoković je sjajno igrao do polufinala, ali ga je tamo čekao u to vreme sjajni Švajcarac Rodžer Federer. Prošle sezone Federer je u Parizu Novaka sprečio da ima najveći broj pobeda od početka sezone, pobedivši ga u polufinalu, a ove godine mu je Švajcarac u polufinalu Vimbldona oduzeo titulu sa tog turnira, ali i prvo mesto na ATP listi. Konačan rezultat meča bio je 3:1 za Švajcarca 3–6, 6–3, 4–6, 3–6.
Posle Vimbldona većina tenisera je ostala u Londonu i čekala početak Olimpijskih igara. Nole je pred početak ove sezone sebi zacrtao medalju na ovom takmičenju i u turnir ušao izuzetno motivisan. Uz malo poteškoća, Nole je stigao do polufinala, ali ga je tu sačekao motivisani Endi Marej i savladao. Novaku je kao utešna nagrada došao meč za treće mesto sa Argentincem Huanom Martinom del Potrom. On je usled prevelike želje i truda poražen i ostao je bez medalje na ovogodišnjim Olimpijskim igrama.
Naredni turnir našeg tenisera bio je Masters u Torontu, a Novak Đoković je pokazao da se sjajno oporavio od poraza u Londonu i rutinski došao do osvajanja ovog Mastersa. U finalu Nole je bio bolji od Rišara Gaskea iz Francuske.
Naredni Masters i turnir Novaka Đokovića bio je Sinsinati. Došao je do finala, ali je Federer još jednom bio nepremostiva prepreka. Švajcarac je opet slavio, sada rezultatom 2:0.
Poslednji Grend Slem za njega je bio izuzetno značajan. Novak je sigurnom igrom došao do finala, a onda odigrao sjajan meč sa Endijem Marejem. Na kraju je Endi slavio, ali je naš teniser pokazao da će u nastavku sezone dati sve od sebe da se vrati na tron. Rezultat finala bio je 3:2 za Britanca, po setovima 6–7(10–12), 5–7, 6–2, 6–3, 2–6.
Sledeća destinacija našeg tenisera bila je Azija, ATP turnir iz serije 500 u Pekingu. Nole je došao da osvoji ovaj turnir, da se približi poziciji broj 1 i uspeo je. Da ulazi u pobednički ritam pred kraj sezone I da će se ponovo vratiti na teniski vrh Novak je pokazao i na ovom turniru. Đokovićeva žrtva u finalu bio je Conga, a rezultat meča bio je 2:0, za Srbina.
Poslednji azijski Masters 1000 u sezoni bio je u Šangaju, a Novak je bio sjajan. Srbin je rutinski došao do finala, tamo po peti put u sezoni igrao sa Marejem i ovoga puta ga savladao. Rezultat meča u Kini bio je 2:1 za našeg tenisera, 5–7, 7–6(13–11), 6–3.
Poslednji Masters, pred finale u Londonu, bio je u Parizu. Đoković je već mislima bio već u Engleskoj, te je poraz u drugom kolu od Sema Kverija bio bezbolan.
Na završnom Mastersu, Nole je bio rešen da završi godinu titulom, pošto je predhodno i povratio prvo mesto na ATP listi. U grupi sa našim teniserom bili su još Conga, Marej i Bredih. Novak je u grupnoj fazi zabeležio sve tri pobede i u polufinalu se sastao sa Del Potrom. Srbin je i tada bio na svom nivou i posle preokreta se plasirao u veliko finala gde ga je čekao veliki dužnik iz ove sezone Rodžer Federer. Novak je bio sjajan u finalu, nije dozvolio Federeru da se prerano ponada pobedi, te je ovaj meč naš igrač dobio rezultatom 2:0, po setovima 7–6(8–6), 7–5.
2013
Godinu je, tradicionalno, započeo na prvom grend slemu sezone – Australijan Openu. Nakon sedam pobeda, uključujući i onu protiv Endija Marija u finalu (6:7, 7:6, 6:3, 6:2) došao je do treće titule za redom na Otvorenom prvenstvu Australije. Tako je, po ko zna koji put, Novak Đoković ispisao nove stranice istorije i postao prvi teniser u Open eri koji je ovaj grend slem osvojio tri puta u nizu.
Nakon Australijan Opena pomogao je reprezentaciji Srbije da stigne do plasmana u četvrtfinale Dejvis kupa, savladavši Belgiju. Novak je igrao jedan meč, protiv Olivera Rohusa i ubedljivo slavio sa 6:3, 6:2, 6:2.
Usledila je titula u Dubaiju, gde je u finalu sa 7:5, 6:3 savladao Čeha Tomaša Berdiha, a onda Masters u Indijan Velsu i poraz u polufinalu od Huana Martina del Potra iz Argentine.
Na Mastersu u Majamiju branio je titulu, ali je ostvario mnogo lošiji rezultat od onog na kakav nas je navikao. U osmini finala izgubio je od nemačkog veterana, Tomija Hasa.
Posle Majamija krenulo je na bolje. Naši momci imali su sjajan vikend u Bojsiju, gde su se sastali sa reprezentacijom SAD-a u četvrtfinalu Dejvis kupa. Novak je zabeležio dve pobede, protiv Sema Kverija i Džona Iznera, a uz fantastičnu pobedu našeg dubla, Srbija se plasirala u polufinale ovog takmičenja.
Savladavši u finalu jednog od svojih najvećih rivala, Rafaela Nadala, sa 2:0 u setovima, prvi put je u karijeri osvojio Masters u Monte Karlu. To je bila treća titula ove sezone.
Masters u Madridu bio je razočaravajuć za Novaka i sve njegove navijače širom sveta. Već u drugom kolu savladao ga je bugarski teniser Grigor Dimitrov, sa 2:1 u setovima. Nakon toga loš rezultat ostvario je i u Rimu. Poraz u četvrtfinalu doživeo je od Tomaša Berdiha.
Na Rolan Garosu, drugom grend slemu sezone, stigao je do polufinala. Izgubio je od Rafaela Nadala u neverovatnom meču sa 3:2 u setovima. Posle Rolan Garosa pojavio se tek na Vimbldonu – sa šljake na travu, bez pripremnog turnira. Bio je sjajan i stigao do finala, gde mu se Endi Marej osvetio za poraz na Australijan Openu. Britanac je na domaćem terenu slavio sa 3:0 u setovima i doneo svojoj zemlji neverovatnu radost.
Nakon Vimbldona igrao je polufinale Mastersa u Kanadi (poraz od Nadala 2:1), a onda i četvrtfinale Sinsinatija (savladao ga Izner sa 2:1). Presto je polako počeo da se klima, a Rafael Nadal bio je sve bliže tome da ga zameni na prvom mestu ATP liste.
Španac ga je ponovo savladao u finalu US Opena, ovoga puta sa 3:1 u setovima. Imali smo priliku da gledamo sjajan meč, koji se nije završio onako kako smo se nadali.
Posle američke turneje vratio se u rodni Beograd. Čekalo ga je polufinale Dejvis kupa, a našim teniserima gostovala je reprezentacija Kanade. Odigrao je dva odlična meča i savladao Vaseka Pospišila i Miloša Raonića, a Srbija se plasirala u finale prestižnog takmičenja. Dobili su priliku da ponove uspeh iz 2010. godine i osvoje Salataru, što je, kao i tada Novaku donelo posebnu motivaciju.
Bio je sjajan u Kini. Ubedljivo je osvojio turnir u Pekingu i Masters u Šangaju, a ono što je još bitnije, konačno je našao recept za pobedu protiv Nadala koji mu je ove godine zadavao mnogo muka. U finalu Pekinga bio je prilično ubedljiv, savladao ga je sa 6:3, 6:4, dok je u borbi za titulu u Šangaju bio bolji od Huana Martina del Potra (2:1). Posle Šangaja nije uspeo da ostane na čelu ATP karavana. Iako je titulu osvojio ubedljivo, Nadal ga je prestigao i postao prvi teniser sveta. Godinu dana pauze veoma je pomoglo Špancu u tome, nije bilo bodova koje treba braniti.
Do kraja godine odigrao je dva turnira i osvojio dve titule. Bilo je kalkulacija, mogao je da se vrati na prvo mesto ATP liste, ali nije uspeo u tome. U finalu Pariza savladao je Davida Ferera, a onda je na završnom Mastersu u Londonu zabeležio pobede protiv najvećih teniskih imena današnjice – Rodžera Federera, Huana Martina del Potra, Stanislasa Vavrinke, Rišara Gaskea, i u finalu protiv Rafaela Nadala. Taj je meč bio samo dokaz da Novak Đoković zaslužuje prvo mesto na svetu, bez obzira šta govorili ATP bodovi.
Takmičarsku godinu završio je u Beogradu. U finalu Dejvis kupa ugostili su Češku. Iako je Novak dobio oba svoja meča, protiv Tomaša Berdiha i Radeka Štepaneka, to nije bilo dovoljno za pobedu, pa su Česi kući otišli sa Salatarom.
Da rezimiramo, devet finala – sedam titula. Osvojen grend slem, igrano finale Dejvis kupa. Iako nas je Novak 2011. godine naučio da može i bolje kada se sve kockice poklope, ovo je bila sjajna godina iza našeg tenisera.
2014
Najbolji srpski teniser ponovo iza sebe ima sjajnu sezonu. Nole je u 2014. godini osvojio Vimbldon po drugi put u svojoj karijeri, a tom pobedom se i vratio na mesto broj jedan na ATP listi koje i dalje drži.
Međutim, krenimo od starta sezone, a za Novaka je to bila egzibicija u Abu Dabiju, kao zagrevanje za prvi Grend slem sezone. Na egzibicijama je savladao Congu, pa Ferera i tako trijumfalno ušao u 2014. Nakon toga prvi veliki ispit i Australijan Open. Srbin je igrao dobar tenis u prvoj nedelji, te sve do četvrtfinala nije izgubio set. Ali u borbi za polufinale Nole je naleteo na raspoloženog Vavrinku. Stanislas je vidno bio naoštren posle epskog meča prošle godine, pa je u novom spektaklu on sada slavio sa 6–2, 4–6, 2–6, 6–3, 7–9 i tako se plasirao u polufinale prvog Grend slema sezone, a potom i osvojio turnir na opšte iznenađenje zaljubljenika u tenis.
Naredni turnir našeg tenisera bio je iz kategorije ATP 500 u Dubaiju, ali ni tu Nole nije osvojio titulu, stigao je do polufinala, korak više od Australijan Opena, ali je poražen opet od Švajcarca, ovoga puta Rodžera Federera sa 6–3, 3–6, 2–6, a Rodžer je u finalu slavio I osvojio titulu.
Posle početka godine i turnira u Aziji krenula su i prva Mastres 1000 takmičenja, a prvo u Indijan Velsu Srbin je završio trijumfalno! Nole je odigrao perfektan turnir, salvadao Čilića, Benetoa, Iznera, a onda se u finalu revanširao Rodžeru Federeru za poraz u Dubaiju i pobedio sa 3–6, 6–3, 7–6 (7:3).
Odmah nakon Indijan Velsa usledio je novi Mastres, sada u Majamiju, ali se pobednik nije menjao! Novak je na Floridi bio siguran, savladao Mareja, Robreda, Nišikori mu je predao meč u polufinalu, a onda je u prvom susretu sa Rafelom Nadalom pokazao kvalitet i osvojio drugu tituli u godini – 6–3, 6–3.
Potom novi Masters, u drugoj kući Novaka Đokovića, u Monte Karlu, ali još jedan kraj u polufinalu, još jednom teniser iz Švajcarske, Rodžer Federer – 5–7, 2–6.
Naredni grad i turnir našeg tenisera bio je Rim! Nole je u Italiji igrao sjajno, pobedio Štepaneka, Raonića, Ferera, Kolšrajbera, a onda u finalu opet Rafa i opet Nole bolji, ovoga puta rezultatom 2:1, za treću titulu u sezoni.
Sve ovo bile su pripreme za ono što Novak toliko dugo čeka, za titulu na Rolan Garosu. U Parizu Nole je bio bolji nego na prvom Grend slemu sezone, uspeo je da bez teškoća pobedi Congu, Čilića, Raonića, Gulbisa, a u finalu naravno Rafael Nadal. Sjajan tenis, četiri seta, Rafa ne da titulu i uspeva da odbrani svoju tvrđavu – 6–3, 5–7, 2–6, 4–6. Novak opet nije uspeo, ali hoće, možda je baš 2015. godina ta, verujemo da jeste.
Od Pariza do Londona i nezvaničnog svetskog prvenstva u tenisu – Vimbldona, Đoković nije igrao. Pripremao se Srbin za londosku travu daleko od svih, a pripremao se i za sudbonosno “da” koje je izgovorio nakon Londona. Na Vimbldonu Novak odličan, bolji od Golubjeva, Štepaneka, Simona, Conge, Čilića, Dimitrova, a u finalu Švajcarac, Federer i naplata dugova iz ranijih mečeva u 2014. godini. Pet setova, fantastičan tenis, dva majstora “belog sporta” u belom na londonskoj travi i pobednik iz Srbije, Novak Đoković – 6–7, 6–4, 7–6, 5–7, 6–4. Ovim trijumfom Srbin se vratio na prvo mesto ATP liste i nije ga ispustio sve do kraja godine.
Nakon odmora počelo je zagrevanje za poslednji Grend slem turnir sezone u Njujorku. Pre Njujorka Srbin je igrao u Torontu i Sinsinatiju, oba puta je brzo završavao turnire, već u trećim kolima. U Kanadi ga je pobedio Conga, a u Americi Robredo.
Na US Openu Novak je bio standardno kvalitetan do polufinala, onda jedan fantastičan meč Japanca, Keija Nišikorija i poraz našeg tenisera od 4–6, 6–1, 6–7, 3–6.
Nakon završenih Slemova Novak Đoković je odigrao još četiri turnira. Teniser iz Srbije prvo je osvojio titulu u Pekingu, savladavši Tomaša Berdiha u finalu ubedljivim rezultatom 6–0, 6–2, a da Čeh nije osvojio ta dva gema, a bio je na dobrom putu, ovaj duel bi ušao u anale kao prvo finale koje je jedan od tenisera završio bez osvojenog gema.
Nakon Pekinga Nole gubi polufinale Mastersa u Šangaju od Rodžera Federera, a potom na poslednjem Mastersu sezone stiže do titule, osvaja Pariz pobedom nad Raonićem 6–2, 6–3, tako napravivši dobru podlogu za završni Masters sezone.
U Londonu, u “O2 Areni” Srbin je demonstrirao pravu tenisku silu! U svojoj grupi je pobedio Marina Čilića, Stanislasa Vavrinku i Tomaša Berdiha, a onda se u polufinalu revanširao Nišikoriju za poraz na US Openu. Finale nažalost nije odigrano! Srbin je trebalo da se sastane sa Rodžerom Federom, ali se Švajcarac povredio u polufinalu sa Vavrinkom, te nikako nije mogao na teren. Ali ova predaja nikako nije umanjila značaj titule Novak Đokovića, sedme u sezoni, ostanak na prvom mestu ATP liste na kraju godine i sjajan završetak iste.
Ovu godinu moramo izdvojiti i kao godinu u kojoj je Novak Đoković postao otac, godinu u kojoj se Novak Đoković oženio, te sa ovim uspesima na terenu, došli su i možda oni značajniji, van njega. Potvrda sjajne sezone došla je pri kraju godine kada je Novak od strane ITF-a izabran za tenisera godine, a od stranne sportske akademije Sjedninjenih Američkih Država proglašen je za najboljeg sportistu godine, ostavivši iza sebe na primer jednog Lea Mesija. Sve u svenu sjajna godina za Novaka Đokovića, a nadamo se da će sledeća biti makar na istom nivou, ako ne i bolja!
2015
Srbin je imao potpuno impresivnu sezonu. Nakon godina uspeha koje su iza njega, svet nije verovao da se može ponoviti nešto slično, što se desilo one famozne 2011. godine. Ali desila se sezona koja je prevazišla taj uspeh u 2011. I bila je najuspešnija sezona u Noletovoj dosadašnjoj karijeri. Stručnjaci još uvek porede ovu sezonu sa najboljim sezonama drugih vrhunskih igrača i po mnogima se dolazi do zaključka da je ovo možda i najbolja sezona u karijeri jednog tenisera ikada.
Ovu sjajnu sezonu Nole je započeo u Emiratima, u Abu Dabiju. Činilo se da će stići do titule, ali se to nije desilo jer je Britancu Endiju Mareju predao u finalu meč zbog bolesti, tako da se finalni meč nije ni odigrao. Nije se proslavio Nole ni u Dohi, s obzirom na to da je izgubio u četvrtfinalu u meču protiv Iva Karlovića. No, vratio se već u Australiji srpski teniser gde je upravo Mareja pobedio u 4 seta: 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:3, 6:0. Ispisana je istorija, Novak je postao prvi teniser sa 5 Australian Open trofeja u Open eri. U polufinalnom meču se Novak revanširao Švajcarcu Stanislasu Vavrinki za poraz u 2014. Godini baš na AO. Izuzetna tenzija, 5 odigranih setova i pobeda Đokovića.
U Dubaiju je titulu branio Rodžer Federer. I Novak je napao titulu, ali nije uspeo skinuti krunu Švajcarcu. Izgubio je ovaj meč u 2 seta: 6-3, 5-7. Bilo je tesno, ali je rezultat bio dovoljno ubedljiv u korist Rodžera. U Dejvis kupu koji je usledeo nakon Dubaija fenomenalnom igrom smo ostvarili plasman u četvrtfinale. Igralo se u Kraljevu protiv reprezentacije Hrvatske, Rezultat je bio maksimalanih 5-0 u korist srpske reprezentacije. Novak je tada pobedio u 2 meča, u singlu i u dublu.
Jubilarna 50. titula bila je ona iz Indijan Velsa. Ujedno je osvojio i Majami i opet se upisao u istoriju. Pali su Marej i Federer. U Majamiju je Nole igrao sa Marejom i pobedio u 3 seta: 7-6 (7-3), 4-6, 6-0. Do finala je došao pobedivši Džona Iznera. S druge strane, u Indijan Velsu je pobedio Rodžera sa 6-3, 6-7 (5-7), 6-2.
Ubrzo nakon ovih istorijskih pobeda usledela je sezona na šljaci. Prvi na redu bio je turnir u Monte Karlu, gde Novak i živi. Reč je o turniru masters serije. Novak se uspešno plasirao u finale ovog turnira, a poslednja prepreka bio je Tomaš Berdih. Trijumf je pripao srpskom teniseru nakon dva odigrana seta: 7-5, 4-6, 6-3. Zanimljivo je da je pre finala Novak odigrao svoj 43. Meč sa Špancem Rafaelom Nadalom i savladao ga za plasman u naredno kolo. Tako je Španac po peti put izgubio na svojoj omiljenoj podlozi. Po ko zna koji put, istorija se ispisivala Novakovim zamahom reketa. Ovog puta je postao prvi teniser u istoriji belog sporta koji je osvojio redom prva 3 mastersa u sezoni.
Sledeći po rasporedu bio je masters u Rimu. Novak je preskočio turnir u Madridu, a i u Rimu se donekle mučio na svom putu do finala. Nije bilo lako sa protivnicima, ali je finale pokazalo da nema sumnje da će 2015. godina, kad je tenis u pitanju, proteći u znaku Novaka Đokovića. U finalu je sa druge strane mreže bio Rodžer Federer. Meč je okončan u 2 seta: 6-4, 6-3 u korist Novaka. Iako on nije bio najzadovoljniji svojom igrom, bilo je to samo zagrevanje za sve što je dolazilo u nastavku sezone.
Rolan Garos je bio drugi gren slem sezone i barem zasad ostaje Novakova neispunjena želja. Nije Srbin uspeo da osvoji ovaj turnir ni ove sezone. Odlično je započeo svoje učešće u Parizu. Maksimalan učinak pratio ga je sve do četvrtfinala. Naredni protivnik je bio Rafael Nadal. I činilo se da je to bilo finale pre pravog finala.
Opet maksimalan učinak Srbina i u ovom meču: 7-5, 6-3, 6-1. Pre ovog meča Novak je Rafu pobedio u istorijskom meču 2012. godine na startu sezone u Australiji. Žreb je, reklo bi se, bio izuzetno težak za srpskog asa, koga je već u polufinalu čekao Britanac Endi Marej. Iako su svi pažnju posvetili meču sa Špancem, valjalo je uzeti u obzir da je on već duže vreme van forme zbog problema sa kolenima, dok je Endi bio svež i daleko opasniji protivnik koji je mogao da Novaka spreči na putu do finala. Bio je to težak meč, ali se Srbin izborio do kraja i finale je bilo tu. Još jedan korak ga je delio od trofeja, a u finalu ga je čekao Švajcarac Stanislas Vavrinka. Sten je zablistao u tom meču, moglo bi se reći da je to zaista bio njegov dan. Novak je verovatno osećao i veći pritisak s obzirom na činjenicu da mu je jedino ovaj GS trofej nedostajao da se kompletira Zlatni slem i nastavi nizanje rekorda. Švajcarac je meč rešio u svoju korist, a rezultat je bio: 6-4, 4-6, 3-6,4-6.
Usledeo je Vimbldon i borba u kojoj je valjalo odbraniti titulu koju je Nole osvojio prethodne 2014. godine. Nije bilo lako nakon Rolan Garosa, ali se moralo dalje. Lepo je započeo Novak odbranu titule, ali ga je u osmini finala čekao Kevin Anderson i dobro ga je namučio u tom meču. Meč se okončao pobedom srpskog tenisera, ali tek nakon 5 odigranih setova i prekida zbog mraka. Do finala je Novak nakon ove lekcije došao uz maksimalan učinak i u finalu se susreo sa Rodžerom Federerom. Četiri seta bila su dovoljna za pobedu srpskog mađioničara belog sporta. Rezultat je bio 7-6 (7-1), 6-7 (10-12), 6-4, 6-3. Ovaj meč doneo je suze, smeh, rekorde, odbranu titule i sjajan nastavak sezone za Novaka. Novak je postao peti teniser u Open eri po broju osvojenih GS titula, ukupno 9 njih. Ispred njega su još uvek njegovi večiti rivali Rodžer i Rafa, njegov teniski uzor Pit Sampras i Šveđanin Bjorn Borg. Na toj poziciji se Novak izjednačio sa sadašnjim trenerom Borisom Bekerom i američkim teniserom Džonom Mekinroom.
Valjalo je nastaviti sezonu u SAD-u. U Montrealu je sve izgledalo prilično obećavajuće, do samog kraja, do finalnog meča sa Britancem Endijem Marejom. Ovaj turnir je za Novaka mogao biti gotov i ranije s obzirom na naugodnu situaciju u četvrtfinalu protiv Gulbisa, gde je morao da spasi i par meč lopti. Iako se izborio, i u finalu lepo krenuo, britanski miljenik je uspeo da okrene meč u svoju korist i pobedi sa 6-4, 4-6, 6-3 po setovima.
Sledeći po rasporedu bio je masters u Sinsinatiju, u Ohaju. Važan je bio zbog same činjenice da je jedini koji nedostaje Novakovoj kolekciji iz serije masters titula. Nije Srbin odigrao na očekivanom nivou, ali je uspeo da dođe do finala. Mučio se u prethodnim kolima, a ni u finalu mu se nije dalo. S druge strane, Rodžer je jedva čekao da Novak pokaže bilo kakvu slabost da bi mogao da napadne prvu poziciju na ATP listi. Pobedio je sa 7-6 (7-1), 6-3. Nije Novak ni slutio da će urnebesno završiti sezonu sa mnoštvom oborenih rekorda i gomilom sakupljenih bodova, a poraz u Parizu u ovaj u Sinsinatiju definitivno najviše bole našeg asa. Kompletiranje Zlatnog slema i Zlatnog mastersa je veliki podvig, podvig koji će Novak možda učiniti već u narednoj sezoni.
I sam Novak isticao je značaj US Opena u toj 2015. sezoni, ponajviše da bi vratio samopouzdanje. Počeo je hrabro, nije branio titulu, što je donekle bila olakšavajuća okolnost. Novak je prethodnih godina na turnirima imao problema sa Andreasom Sepijem, tačnije sa stilom igre koji neguje italijanski teniser. Igrali su nekoliko mečeva i svaki put je bilo teško izboriti se sa ovim teniserom. Ni USO nije bio izuzetak. Rezultat ne govori to, s obzirom da je Novak dobio meč sa maksimalnim učinkom, ali on sam zna najbolje da nije bilo nimalo lako. Od tog meča pa nadalje, nije bilo ni najmanje jednostavno pobediti protivnike. Čekali su ga mečevi protiv Roberta Bautiste Aguta, Felisijana Lopeza, a onda i protiv prošlogodišnjeg osvajača US Opena Marina Čilića. Čilić je bio povređen, ali uprkos povredi, nije se mogla zanemariti brutalna dominacija srpskog asa. Protivnik je uspeo osvojiti svega 3 gema u ovom meču.
Pre Novaka su Rod Lejver I Federer uspeli da se plasiraju u finale sva 4 gren slema I tako bezbede sebi šansu da se bore za titulu. Očekivano, Rodžer je bio protivnik u borbi za trofej i ove godine. Mnogi su komentarisali da je Novak ovaj meč morao da odigra i protiv Rodžera i publike i sudija, nekako je mali deo ljudi bio uz njega. Ali je iz svega toga Novak crpeo snagu i osvojio je svoj 3. Gren slem u 2015. Godini uz rezultat od: 6-4, 5-7, 6-4, 6-4 protiv Švajcarca. Bio je to njihov 42. Meč i ujedno meč koji je doneo izjednačenje u međusobnim duelima. Isto tako je probio limit kada su u pitanju bodovi jer je uspeo da premaši brojku od 16.000, i takođe postavio još jedan vrtoglav rekord: imao je više poena od drugoplasiranog i trećeplasiranog tenisera na ATP listi zajedno.
Došao je na red i obilazak kontinenta koji Novaka ponajviše podržava – Azije. Sa vetrom u leđa koji mu je dao sveže osvojeni US Open, Novak je prikazao izuzetnu igru tokom turnira u Pekingu, a zatim dominaciju ponovio i u Šangaju. Pokazao je zašto je apsolutni kralj belog sporta. Više nisu bile važne podloge niti igrači sa druge strane terena. Bez ikakvih većih trzavica, Novak je osvojio turnir u Pekingu. Nastradao je Nadal, a rezultat je sam rekao sve: 6-2, 6-2. U Šangaju se dominacija nastavlja. Do finala je Novak došao pobedivši Mareja u polufinalu sa ubedljivih 2-0, a onda je u finalu igrao protiv Francuza Žoa-Vilfreda Conge. Za titulu su bila potrebna 2 seta i rezultat je bio 6-2, 6-4.
Od težih protivnika u gradu svetlosti u borbi za masters titulu, Novak je morao da savlada Čeha Tomaša Berdiha, zatim Stanislasa Vavrinku, a u finalu Endija Mareja. Rezultat od 6-2, 6-4 je našem teniskom asu doneo treću uzastopnu titulu u Parizu! U sezoni 2011. Novak je rekord po broju osvojenih masters titula u jednoj sezoni, a onda je oborio sam svoj rekord ove sezone sa 6 osvojenih masters trofeja.
Valjalo je kraj sezone krunisati kako valja. London je izuzetno prestižan turnir i svima je čast da učestvuju baš u tom gradu koji je i kolevka belog sporta. Novak je prvi meč igrao protiv Keija Nišikorija. Prikazao je domnaciju kako se i očekivalo. Međutim, Rodžer je bio u istoj grupi sa Novakom na ovom turniru i ujedno najopasniji protivnik koga je Novak mogao dobiti na turniru. Srbin je izgubio meč u toj grupnoj fazi sa 0-2 po setovima. Pobedio je u trećem meču Berdiha i tako prošao u polufinale kao drugi u grupi, gde je prvi bio Rodžer. U polufinalu ga je čekao Rafa Nadal. Dva puta po 6-3 i Novak je već bio u finalu.
Rodžer je prošao u finale pobedivši zemljaka Vavrinku sa 2-0 takođe. Finale, isti protivnici ali drugačiji rezultat. Nije više bilo dileme čija je sezona 2015. Ona je definitivno protekla u dominaciji Novaka Đokovića. Meč je dobio sa 6-3, 6-4. Nije bilo lako, ali finala su uvek neizvesna. Od 44 odigrana meča, 22 pripadaju Rodžeru, a 22 Novaku kad se zbroje pobede. Prvi je teniser koji je 4 puta uzastopno osvojio titulu na završnom turniru u Ujedinjenom Kraljevstvu. Pored izjednačenja sa Federerom u međusobnim duelima, to se desilo i sa Nadalom sa kojim je odigrao 2 meča više, pa je rezultat sada 23-23. Nad igračima iz top 10 grupe Novak je ostvario i največi broj trijumfa – 31, zarada nije izostajala svakako. Ova godina je po svemu bila Novakova godina.
2016
Verovatno i najveće pitanje u svetu sporta pred ovu godinu bilo je može li Novak Đoković svoju fantastičnu dominaciju ovekovečiti uspehom kakav niko nikada nije postigao – osvajanjem sva četiri grend slem trofeja u jednoj sezoni. Iako svesni težine tog poduhvata, teniski stručnjaci su isticali da tako nešto nikada nije izgledalo realnije. Jednostavno, srpski teniser je u toj meri bio dominantan u odnosu na ostatak karavana, da se govorilo kako je njegov tenis na posebnom nivou u odnosu čak i na najbliže pratioce. I zaista je bilo tako. Novak ne samo da je opravdao te tvrdnje početkom godine, već je dokazao da može i bolje od očekivanog. Bajka je trajala do Rolan Garosa i ostvarenja najvećeg nedosanjanog sna.
Pred Australijan open, Đoković je odigrao ATP turnir u Dohi. Osvjanje titule nikoga nije iznenadilo, ali način na koji je to učinio zajedio je krv u žilama njegovim najvećim rivalima. Monstruozan tenis na samom početku godine ostavio je bez teksta sve ljubitelje ove igre.
Đoković je osvojio svoju 60. titulu u karijeri u Dohi, pobedivši Nadala rezultatom 6:1, 6:2. Iako prilično ubedljiv, rezultat ne govori uverljivo koliko je Novak bio dominantan u tom meču.
Usledio je prvi grend slem sezone u Melburnu. Već tada je Đoković bio pod velikim pritskom jer je bio apsolutni favorit, i sve osim njegove titule bilo bi veliko iznenađenje.
I pored toga, srpski as je opravdao očekivanja i osvojio rekordnu šestu titulu na ovom takmičenju, savladavši Endija Mareja sa 3:0, u reprizi finala iz 2015. godine.
Prvi put nije dobio meč u 2016. godini na turniru u Dubaiju, kada je zbog povrede oka morao da preda meč Felisijanu Lopezu, ali se ubrzo vratio novim pobedama.
Osvojio je peti Masters u Indijan Velsu, pobedivši u finalu Miloša Raonića. Početkom aprila, Đoković je bez izgubljenog seta osvojio naredni Masters, u Majamiju, savladavši Keja Nišikorija u finalu. Kao branilac titule u Monte Karlu, Đoković je neočekivano doživeo poraz već na startu turnira od Čeha Jiržija Veselog. U finalu Madrida je savladao Endija Marija sa 6:2, 3:6 i 6:3. Drugu uzastopnu nedelju igrao je finale protiv Marija u Rimu, ali je Britanac ovog puta dobio meč rezultatom 6:3, 6:3.
Usledilo je Otvoreno prvenstv Francuske, i nova prilika za Beograđanina da osvoji jedini grend slem koji mu nedostaje u bogatoj riznici. Ovoga puta, san je dosanjan.
Konačnim osvajanjem Rolan Garosa, Đoković je postao prvi teniser, nakon Roda Lejvera 1969, sa pobedama na sva četiri grend slem turnira u nizu. Postao je osmi igrač koji je kompletirao titule na grend slemovima, posle Freda Perija, Dona Badža, Roda Lejvera, Roja Emersona, Andrea Agasija, Rodžera Federera i Rafaela Nadala. U finalu je pobedio Endija Mareja sa 3:1, i postao jedini teniser u istoriji koji je osvojio četiri grend slem turnira u nizu na tri različite podloge — beton, trava i šljaka (pre 1969. godine, kada je počela Open era, tri grend slema igrana su na travi).
Pored svih tih rekorda, osvajanjem Melburna i Pariza je još više podgrejao priče o osvajanju sva četiri grend slema u jednoj sezoni – jednostavno je delovalo da niko i ništa ne može da ga zaustavi. Ipak, te priče su neočekivano brzo okončane.
Posle titule u Parizu, usledio je veliki pad u igri i rezultatima Novaka Đokovića, koji je potrajao do kraja sezone. U nastavku je osvojio još samo jednu titulu – Masters u Torontu. Emotivna potrošenost je uzela danak, potvrdio je dominaciju osvajanjem jedinog velikog trofeja koji mu je nedostajao, i jednostavno više nije bilo energije za nove podvige na terenu.
Na Vimbldonu je Đoković izgubio u trećem kolu od američkog tenisera Sema Kverija u četiri seta. Meč je zbog kiše trajao dva dana, a porazom je prekinut niz od 28 grend slem turnira na kojima je stizao makar do četvrtfinala, kao i rekordni niz od 30 dobijenih mečeva na grend slem turnirima.
Zatim su usledile Olimpijske Igre na kojima, i pored velikih očekivanja, nije ostvario zapaženiji rezultat. Izgubio je u prvom kolu od Huana Martina del Potra u dva tajbrejka, a suze oba tenisera na kraju tog meča dugo će se pamtiti. Nole je nastupio i u dublu sa Nenadom Zimonjićem, gde je zaustavljen u drugom kolu.
Đoković je u Torontu osvojio 30. Masters u karijeri pobedivši u finalu Keija Nišikorija u dva seta, ali finiš sezone nije doneo puno uspeha.
Stigao je Srbin do finala i na Ju Es openu, i to na specifičan način – sa najmanje odigranih gemova ikada stigao je do završnice, zahvaljujući čudnom spletu okolnosti. Dogodilo se da čak tri meča nije odigrao do kraja jer su mu protivnici predali zbog povreda.
U završnoj predstavi poslednjeg grend slema sezone, savladao ga je Stanislas Vavrinka sa 3:1, a meč je bio sličan finalu Rolan Garosa iz 2015 – Švajcarac je odigrao nestvaran meč, pogađao sve što je zamislio i ostavio protivnika bez šanse da uzvrati.
Na pretposlednjem Mastersu sezone u Šangaju, Đoković je izgubio u polufinalu od 15. nosioca Bautiste Aguta iz Španije. Na Mastersu u Parizu je ispao u četvrtfinalu od Čilića, čime je britanski teniser Endi Marej preuzeo prvo mesto na ATP listi od Đokovića. Poslednji turnir sezone Đoković je odigrao u Londonu, stigao je do finala, ali je u završnoj predstavi, koja je ujedno bila i direktna borba za prvo mesto na kraju sezone, poražen od Endija Mareja sa 6:3, 6:4, tako da je godinu završio kao drugi teniser sveta.
RASTANAK SA BEKEROM
Loša forma u drugom delu sezone prouzrokovala je i rastanak sa glavnim trenerom Borisom Bekerom, nakon tri godine vrlo plodonosne saradnje. Mnogo kontroverzi izazvala je i Novakova saradnja sa Špancem Pepeom Imazom, kojeg su pojedini mediji nazvali njegovim guruom. Imaz je pomagao Đokoviću da pronađe unutrašnji, duhovni mir, ali se njihova intezivnija saradnja poklopila sa periodom lošijih rezultata jednog od najboljih igrača svih vremena.
Krajem godine, Đoković je odlučio da naslednik Borisa Bekera na mestu glavnog trenera bude dobro poznato ime – Marijan Vajda.
2017
Godina 2017. jedna je od lošiji u karijeri Novaka Đokovića.
Srpski teniser ju je započeo osvajanjem ATP turnira u Dohi, gde je u finalu sa 2:1 nadigrao Britanca Endija Mareja, tada prvog na svetu.
Na Australijan openu, prvom grend slemu sezone doživeo je neslavan poraz. Ispao je u drugoj rundi, a bolji od njega bio je 117. igrač planete, Denis Istomin.
U Akapulku je zaustavljen u četvrtfinalu, a na Mastersu u Indijan Velsu kraj je usledio već u osmini finala. Na oba turnira bolji od njega bio je Australijanac Nik Kirjos.
Usledio je Masters u Monte Karlu i još jedan, za srpskog tenisera, loš rezultat – kraj u četvrtfinalu. Sa 2:1 u setovima eliminisao ga je David Gofan.
Na Mastersu u Madridu igrao je polufinale, a na put mu je stao Rafael Nadal. Nakon toga plasirao se u finale Mastersa u Rimu, što mu je posle Dohe bio najbolji rezultat u ovoj sezoni. U borbi za trofej bolji od njega bio je mladi Nemac Aleksandar Zverev, koji je na taj način došao do svog prvog Masters 1000 trofeja.
Ni na Rolan Garosu srpski as nije uspeo da odbrani trofej. Stigao je do četvrtfinala, gde ga je zaustavio Austrijanac Dominik Tim.
Sezonu na travi otvorio je titulom u Istbornu, na šta se gledalo kao odličnu uvertiru za Vimbldon, međutim… U četvrtfinalu trećeg grend slema u godini Novak Đoković je predao meč Čehu Tomašu Berdihu. Zbog povrede lakta nije igrao u nastavku sezone.
Tokom 2017. godine Novak je odigrao i dva meča za reprezentaciju Srbije. U oba je ostvario pobede, protiv Rusa Danila Medvedeva u prvoj rundi i protiv Španca Alberta Ramosa Vinjolasa u četvrtfinalu.
IZMENE U STRUČNOM ŠTABU
Šokantna vest za sve Novakove navijače stigla je početkom maja. Marjan Vajda, dugogodišnji trener srpskog tenisera, kao i dobro poznati Gebhart Fil Grič i Miljan Amanović završili su saradnju sa Đokovićem.
– Nije ovo bila laka odluka, ali zajedno smo osetili da nam je potrebna promena. Veoma sam zahvalan i ponosan na naš odnos i neraskidivu vezu koju smo izgradili tokom godina, zasnovanu na ljubavi, poštovanju i razumevanju. Oni su moja porodica i to se nikad neće promeniti – rekao je Novak tada.
Ubrzo nakon toga srpski as je objavio da će mu trener biti nekadašnji teniser Andre Agasi, a krajem 2017. njegovom timu pridružio se i Čeh Radek Štepanek.
Osim trenerskog tima, Novak je promenio i proizvođača opreme u kojoj igra. Japanski UNIQLO zamenio je francuski Lakost.
PONOVO OTAC
Iako na terenu nije imao mnogo sreće, u privatnom životu Novaka Đokovića 2017. će ostati upamćena kao jedna od najlepših godina. Drugog septembra rodilo se njegovo drugo dete, devojčica kojoj su on i supruga Jelena dali ime Tara.
2018
Godina 2018. ostaće upamćena kao jedna od najboljih u Đokovićevoj karijeri, iako početak nije obećavao. Srpski teniser se vraćao posle šestomesečne pauze, a kada je odustao od egzibicije u Abu Dabiju, zabrinuo je fanove širom sveta. Postavljalo se pitanje hoće li uspeti da zaigra na Australijan openu i Novaka smo, konačno, gledali na terenima Melburn parka.
Ispostavilo se da su očekivanja bila previsoka, a da Đokovićeva povreda lakta nije zalečena. U četvrtfinalu prvog grend slema sezone porazio ga je mladi Hjon Čung iz Južne Koreje, tada 58. igrač sveta. Posle toga krenulo je nizbrdo… Početkom februara srpski teniser se ipak odlučio za operaciju lakta, koju je prethodnih šest meseci izbegavao. Zbog velike želje za povratkom, Novak ponovo nije sačekao da bude spreman i usledila su dva vezana poraza. Na startu Mastersa u Indijan Velsu savladao ga je Taro Daniel iz Japana, 109. teniser planete, a u prvoj rundi Mastersa u Majamiju bolji od njega bio je 47. na rang listi, Benoa Per iz Francuske.
Početkom aprila objavljeno je da je srpski as završio saradnju sa trenerima Andreom Agasijem i Radekom Štjepanekom. Nekoliko dana kasnije, na Mastersu u Monte Karlu u Đokovićevom boksu videli smo dobro poznato lice – njegovog starog trenera Marjana Vajdu. Već u Monte Karlu Novak je vezao dve pobede, a potom je u osmini finala poražen od Dominika Tima.
U Barseloni je izgubio u prvom meču, a u Madridu je savladao Keija Nišikorija, pa ga je porazio Kajl Emdund.
Naznaku „starog“ Đokovića videli smo na Mastersu u Rimu, gde je stigao do prvog polufinala u sezoni. U borbi za finale poražen je od Rafaela Nadala. Dobro je krenulo i na Rolan Garosu, a onda se dogodio poraz kog je srpski teniser deklarisao kao jednog od najtežih u karijeri. U četvrtfinalu je bolji od njega bio Italijan Marko Čekinato, koji je u tom trenutku na rang listi zauzimao 72. poziciju.
Novak nakon toga nije krio koliko je razočaran i tužan, a na konferenciji za štampu rekao je da će verovatno preskočiti sezonu na travi, što je zabrinulo navijače širom planete. Međutim, to što je rešio da ipak igra u Kvins klubu i na Vimbldonu ispostavilo se kao najbolji mogući potez.
Na terenima Kvins kluba Đoković je igrao prvo finale u 2018. godini. Poražen je od Marina Čilića, ali je rođena nova nada i ponovna vera – tu je negde, na pravom putu. A „stari“ Novak vratio se na Vimbldonu, u svom punom sjaju.
Tenis Sendgren, Orasijo Sebaljos, Kajl Emdund, Karen Hačanov, Kei Nišikori, Rafael Nadal i Kevin Anderson pali su na putu do Novakovog 13. grend slem trofeja. I svi su se složili – na Vimbldonu se sve promenilo.
Na Rodžers kupu u Torontu umornog Novaka je u trećem kolu izbacio Grk Stefanos Cicipas. Međutim, nije ovaj poraz imao veliki uticaj na srpskog igrača, koji je zablistao već na narednom takmičenju – u finalu Sinsinatija savladao je Rodžera Federera i tako postao prvi igrač u istoriji koji je trijumfovao na svim turnirima iz Masters 1000 serije.
Na US Openu je vezao još sedam pobeda i nadigravši u finalu Huana Martina del Potra osvojio svoj 14. grend slem trofej. Seriju trijumfa nastavio je u Šangaju, a tamo je u borbi za finale savladao Bornu Ćorića. Odlično je bilo i u Parizu, ali je u finalu ovog turnira Rus Karen Hačanov prekinuo niz od 22 pobede Novaka Đokovića. Iako nije uspeo da osvoji trofej, srpski teniser se posle tačno dve godine vratio na prvo mesto ATP rang liste.
Ovu sezonu završio je na Završnom turniru u Londonu, gde je imao četiri pobede i stigao do finala. U borbi za trofej nadigrao ga je Nemac Aleksandar Zverev.
U 2018. godini Novak Đoković je zabeležio 12 poraza i 53 pobede. Od jula meseca do kraja godine poražen je u samo tri meča. Osvojio je četiri titule – na Vimbldonu, u Sinsinatiju, na US Openu i u Šangaju. Započeo je godinu kao 14. na ATP listi, bio je u jednom trenutku i 22. na planeti, a završio je kao najbolji igrač sveta.
2019
Novak je sezonu otvorio osvajanjem Mubadala egzibicije u Abu Dabiju, a mnoge je iznenadila njegova odluka da takmičarski deo započne na turniru serije 250 u Dohi. Iako je stigao do polufinala, poraz od Roberta Bautiste Aguta u tri seta bio je neočekivan.
Australijan open bio je jedan od najbolje odigranih turnira u ovoj godini, a do trofeja je stigao posle sjajne pobede na Rafaelom Nadalom, u kojoj mu je prepustio svega osam gemova.
Usledila je serije nešto lošijih i neočekivanih rezultata za tada najboljeg na svetu – Filip Kolšrajber ga je eliminisao u trećem kolu Indijan Velsa, potom mu je u osmini finala na Mastersu u Majaminu “dželat” ponovo bio Roberto Bautista Agut. U četvrtfinalu Monte Karla zaustavio ga je Danil Medvedev.
Na bolje je krenulo u maju, na turniru u Madridu, gde je osvojio svoj drugi trofej ove godine, savladavši u finalu Stefanosa Cicipasa. Posle Madrida finale je igrao i u Rimu, ali ga je u borbi za titulu nadigrao Rafael Nadal.
Poraz u polufinalu Rolan Garosa možda je i najteži ove sezone. Meč se igrao tokom dva dana, u izuzetno teškim i vetrovitim uslovima koji su više odgovarali Dominiku Timu koji se plasirao u finale. Novak je propustio šansu da još jednom postane šampion sva četiri grend slema u isto vreme.
Posle Rolan Garosa odlučio je da ne igra manje turnire na travi i da napravi pauzu do Vimbldona. To se ispostavilo kao odličan potez, jer je na londonskoj travi Đoković došao do svog 16. grend slema u karijeri. U finalu protiv Rodžera Federera suočavao se i sa meč loptama rivala, ali je posle pet odigranih setova došao do sjajnog preokreta i nove titule.
Pred Vimbldon je u svoj tim dodao veliko pojačanje – pored Marjana Vajde kao drugi trener stajao je Goran Ivanišević.
Mladi Danil Medvedev naneo mu je i drugi poraz ove godine – u polufinalu Mastersa u Sinsinatiju, a onda je usledio US Open i novo razočarenje za srpskog asa – zbog povrede ramena morao je da preda četvrtfinale Stanu Vavrinki.
Bilo je dileme da li će i kada Novak moći ponovo da nastupi, ali posle nešto više od mesec dana pauze ponovo se našao na terenu. Odlučio je da igra na turniru serije 500 u Tokiju, kako bi se što bolje pripremio za Olimpijske igre koje će se 2020. godine igrati upravo na tim terenima. Tamo je osvojio četvrtu titulu u sezoni, pobedom nad Džonom Milmanom iz Australije.
Iz Japana otputovao je u Kinu, a u četvrtfinalu Mastersa u Šangaju eliminisao ga je Stefanos Cicipas. Do pete i poslednje titule u 2019. godini došao je na Mastersu u Parizu. Iako je u finalu nadigrao Denisa Šapovalova, Đoković je nakon ovog turnira izgubio prvu poziciju na rang listi. Kada su im se oduzeli poeni sa prošlogodišnjeg Završnog mastersa, srpski teniser ostao je iza Rafaela Nadala.
Imao je šansu da se vrati na prvo mesto, ali uslov koji mu je bio potreban – osvajanje Mastersa u Londonu, nije ispunio. Sa jednom pobedom i dva poraza nije uspeo ni da prođe grupnu fazu.
Kao drugi igrač sveta branio je boje Srbije na prvom izdanju Dejvis kup finala održanom u Madridu. Naši momci stigli su do četvrtfinala i to je za Đokovića označilo kraj sezone.
68 mečeva, 57 pobeda, 11 poraza, pet trofeja, dve grend slem titule – tako je izgledala godina Novaka Đokovića na terenu. Započeo ju je kao prvi igrač sveta, a završio na drugoj poziciji ATP rang liste.
2020
Iako je sezona pretrpela zbog pandemije koronavirusa, srpski teniser uspeo je da ostvari zapažene rezultate.
Započeo ju je osvajanjem prvog ATP kup u istoriji a sa reprezentacijom Srbije, posle čega je pobedom nad Dominikom Timom osvojio Australijan Open. Bio je to njegov 17. grend slem, a osmo osvojeno Otvoreno prvenstvo Australije.
Pobednički niz nastavio je u februaru u Dubaiju, a u tom finalu nadigrao je Stefanosa Cicipasa.
Usledila je pauza zbog pandemije koronavirusa, tokom koje je Novak Đoković organizovao seriju egzibicionih turnira pod nazivom ADRIA Tour. Trebalo je da se igra u četiri zemlje – Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, ali je zbog koronavirusa odigrano samo u Beogradu, dok je turnir u Zadru bio prekinut pred finale.
Po povratku na zvanične mečeve, Đoković je nastavio seriju pobeda. Trijumfovao je na Mastersu u Sinsinatiju (pobedio Miloša Raonića u finalu), a onda je usledio drugi grend slem u “naopakoj” godini – US Open.
Novak je stigao do osmine finala, gde je diskvalifikovan. Sa turnira je izbačen jer je u besu slučajno lopticom pogodio linijskog sudiju.
Ni ta diskvalifikacija nije poremetila srpskog asa – sezonu na šljaci započeo je osvajanjem Mastersa u Rimu, u kom je savladao Dijega Švarcmana.
Usledio je Rolan Garos i Novakov prvi poraz ove godine – u borbi za trofej nadigrao ga je Rafael Nadal.
Kako bi što ranije obezbedio prvu poziciju na ATP rang listi do kraja godine, Đoković je igrao turnir iz serije 500 u Beču. Bile su mu potrebne dve pobede da zagarantuje prvo mesto, što je i učinio. Međutim, već u trećem meču u Beču, u četvrtfinalu, porazio ga je Lorenco Sonego.
Nakon toga Novak je otkazao Masters u Parizu, a poslednji turnir koji je u ovoj sezoni odigrao bio je Završni u Londonu. Izborio je prolaz iz grupne faze, ali ga je u polufinalu eliminisao Dominik Tim.
Godinu je završio kao prvi igrač sveta, sedmi put u karijeri.
2021
Novak Đoković je 2021. godinu započeo na ATP kupu, gde je odigrao dva meča i ostvario dve pobede. Potom je iz Sidneja prešao u Melburn, na prvi grend slem sezone. Vezao je još sedam pobeda i u finalu nadigrao Rusa Danila Medvedeva, za svoj deveti trofej na Australijan openu i ukupno 18. grend slem.
Usledila je pauza od gotovo dva meseca, posle čega je započeo sezonu na šljaci. Prvi turnir igrao je u Monte Karlu, i iznenađujuće je poražen u trećem kolu, od Dena Evansa. Posle Monte Karla doputovao je u rodni Beograd, ali ni tamo se nije okitio titulom. U polufinalu mu je na put stao Rus Aslan Karacev. Sezonu na šljaci nastavio je u Rimu. Tamo je stigao do finala, a u borbi za trofej izgubio je od svog najvećeg rivala, Rafaela Nadala.
I drugi put ove godine stigao je na turnir u Beograd, ali je ovog puta uspeo da dođe do titule. U finalu turnira na terenima svog Teniskog centra bio je bolji od Slovaka Aleksa Molcana.
Niz pobeda nastavio je kada je bilo najpotrebnije – na Rolan Garosu. U polufinalu je eliminisao “kralja šljake” Rafaela Nadala, a za 19. grend slem trofej slavio je protiv Grka Stefanosa Cicipasa. Bez ikakve pripreme prešao je na sezonu na travi – pravac na Vimbldon. Pobede su se ređale, a stigla je i treća titula u nizu. Posle Beograda i Rolan Garosa, slavio je u finalu Vimbldana. Za 20. grend slem “pao je” Italijan Mateo Beretini, tada deveti igrač sveta.
Sa velikim očekivanjima Đoković je otputovao u Tokio na Olimpijske igre, ali se nije završilo onako kako se nadao. Novak je poražen u borbi za finale, a potom je od Pabla Karenja Buste poražen u nadmetanju za bronzanu medalju. U suzama je otputovao u Njujork, gde se nije borio samo za 21. grend slem, već da postane prvi čovek posle Roda Lejvera koji je u istoj godini osvojio sva četiri grend slema. Krenulo je odlično i Srbin je stigao do finala US Opena. Međutim, na korak do istorije porazio ga je Danil Medvedev.
Bilo je spekulacija da neće igrati do kraja sezone, ali se Novak posle dva meseca pojavio na Mastersu u Parizu. Ostvario je pet pobeda, u finalu se “osvetio” Medvedevu za US Open i stigao do nove titule. Iz Pariza je otputovao u London, na ATP finale, gde je posle tri pobede u grupi izgubio u polufinalu, od Nemca Aleksandra Zvereva.
Godinu je završio kako je i počeo – u dresu Srbije. Iako je na Dejvis kupu ostvario pobede u sva četiri singl meča, Srbija nije uspela da prođe dalje od polufinala.
Novak je na kraju sezone bio prvi igrač sveta, sedmi put u karijeri, čime je prestigao rekord Pita Samprasa.
U ovoj sezoni srpski as prestigao je i rekord Rodžera Federera po broju nedelja provedenih na prvom mestu, kao i Rafaela Nadala po broju osvojenih Masters 1000 turnira.
2022
Godinu 2022. Novak Đoković započeo je dramom koja se dogodila u Australiji. Srpski teniser otputovao je u ovu zemlju dobivši izuzeće za nevakcinisane igrače, kako bi mogao da igra na Australijan openu. Iako mu je bilo rečeno da može da uđe u zemlju, čitava ova priča završila se pritvorom, deportacijom i Novakovim neigranjem na prvom grend slemu sezone.
Tako je prvi turnir za srpskog tenisera bio Dubai, gde je razočarao porazom u četvrtfinalu, od tada 123. igrača planete, Jirija Veselija iz Češke.
Nije mu bilo dozvoljeno ni da putuje u SAD na Masterse u Indijan Velsu i Majamiju, pa je prošlo skoro dva meseca do sledećeg turnira, i kako se ispostavilo, skedećeg razočarenja, pošto je u drugoj rundi Mastersa u Monte Karlu ispao od Alehandra Davidoviča Fokine.
Nedelju dana kasnije u rodnom Beogradu, konačno je stigao do prvog finala u 2022. godini. Igrao je protiv Andreja Rubljova i izgubio.
Na Mastersu u Madridu početkom maja dogurao je do polufinala, a novo finale sprečio je Španac Karlos Alkaraz.
Na sledećem turniru, u Rimu, konačno je “pala” prva titula u ovoj godini. Za trofej je sa 2:0 u setovima eliminisao Grka Stefanosa Cicipasa.
Bila je to priprema za Rolan Garos, ali je prvi grend slem u sezoni za srpskog tenisera prošao sa lošijim rezultatom od očekivanog. U četvrtfinalu je bolji od njega bio Španac Rafael Nadal, vladar pariske šljake.
Nakon Rolan Garosa Đoković nije igrao nijedan pripremni turnir za Vimbldon. Sa šljake je otišao na londonsku travu i konačno uradio ono što se od njega očekivalo – osvojio grend slem. U finalu Vimbldona savladao je Nika Kirjosa, sa 3:1 u setovima, nakon preokreta.
Ni na US Open nije mogao zbog covid pravila, tako da je Vimbldon ostao njegov poslednji grend selm u 2022. godini.
Ipak, nova titula došla je u oktobru na turniru serije 250 u Tel Avivu, gde je u finalu nadigrao Marina Čilića.
Usledio je još jedan trofej, u Astani na turniru serije 500, a u finalu je bio poražen Stefanos Cicipas.
Na Mastersu u Parizu igrao je finale, ali ga je mladi Holger Rune sprečio da dođe do nove titule.
Godinu je “krunisao” titulom sa Završnog turnira u Torinu, gde je vezao pet pobeda – nad Cicipasom, Rubljovim, Medvedevim, Fricom i u finalu nad Kasperom Rudom.
Iako početak nije bio sjajan, Đoković je godinu završio na prvoj poziciji ATP rang liste, sa pet osvojenih trofeja, 42 pobede i sedam poraza.
2023
Naredne godine ukinuta mu je zabrana ulaska u Australiju, što je Novak iskoristio na najbolji mogući način – najpre je osvojio ATP turnir u Adelejdu, da bi zatim uradio ono na šta smo već navikli, postao je šampion Australiajn opena, po deseti put u karijeri. U finalu je bio bolji od Stefanosa Cicipasa rezultatom 6:3, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5). On se time izjednačio sa Rafelom Nadalom po broju grend slemova (22), te su tada počeli da dele rekord po broju najvećih titula, a ova pobeda donela mu je i povratak na prvo mesto ATP liste.
20. februara izjednačio je rekord Štefi Grad sa 377. nedelja provedenih na vrhu rang liste, a naredne nedelje je taj rekord i oborio.
Pošto zbog odluke da se ne vakciniše nije mogao da putuje u Sjedinjene Američke Države, nije se takmičio na Mastersima u Indijan Velsu u Majamiju.
Do Rolan Garosa odigrao je jedno polufinale i dva četvrtfinala – na ATP turniru u Dubaiju u polufinalu ga je eliminisao Danil Medvedev. Nakon toga je u Beogradu u četvrtfinalu bolji od njega bio sunarodnik Dušan Lajović, da bi ga zatim Holger Rune savladao u četvrtfinalu Mastersa u Rimu.
Na drugom grend slemu sezone došlo je vreme za novu titulu i obaranje rekorda. U polufinalu Rolan Garosa savladao je Karlosa Alkarasa, a u borbi za trofej nadigrao je Kaspera Ruda sa 7:6 (7:1), 6:3, 7:5. Tako je postavio novi rekord u muškom singlu sa osvojena 23. grend slema, a takođe je postao jedini teniser koji je sva četiri slema osvajao barem tri puta tokom karijere. Postao je i najstariji osvajač Rolan Garosa sa 36 godina i 20 dana. Pošto je u međuvremenu izgubio prvo mesto ATP liste, ovaj trijumf ponovo ga je vratio na vrh.
Usledio je Vimbldon. I tu je Đoković stigao do finala, ali ne i do titule. U finalu mu se Karlos Alkaras osvetio za poraz u Parizu i savladao ga rezultatom 1:6, 7:6 (6), 6:1, 3:6, 6:4.
Pošto je u međuvremenu ukinuta zabrana ulaska u SAD za nevakcinisane, mogao je da otputuje i takmiči se na Sinsinatiju i US Openu. Kao i na Australijan openu, iskoristio je to na najbolji mogući način. Prvo je u Sinsinatiju vratio Alkarasu sa bolan poraz na Vimbldonu i pobedio ga posle preokreta – 5:7, 7:6 (9:7), 7:6 (7:4).
Odmah potom vezao je još sedam pobeda i na US Openu došao do titule po četvrti out nakon što se u finalu revanširao Danilu Medvedevu za poraz dve godine ranije. Novak je Rusa savladao u tri seta – 6:3, 7:6(5), 6:3.
Posle ovoga, još jednom je od Alkarasa preuzeo prvo mesto rang liste.
Nije bilo vremena za odmor, pa je ubrzo nakon osvajanja titule otputovao u Valensiju gde se pridružio srpskom Dejvis kup selekciji. Naša zemlja takmičila se protiv Španije, a nakon pobede Lasla Đerea, drugi odlučujući bod osvojio je Novak, čime se Srbija plasirala na finalni turnir Dejvis kupa.
Do kraja sezone osvojio je još dva trofeja. U finalu Mastersa u Parizu rutinski je savladao Grigora Dimtirova – 6:4, 6:3. Usledio je Završni turnir u Torinu. U grupnoj fazi poražen je od Janika Sinera, ali se zato Italijanu osvetio u finalu gde ga je porazio sa 6:3, 6:3. Već posle prve pobede u Torinu obezbedio je prvo mesto rang liste do kraja godine.
Godinu, nažalost, nije uspeo da kruniše onako kako se nadao. Srbija ne na finalnom turniru Dejvis kupa najpre savladala Veliku Britaniju, ali je zato poražena od Italije u polufinalu. U prvom meču slavio je Miomir Kecmanović, ali ovoga puta Novak nije bio odlučujući faktor za pobedu, pošto ga je u drugom mečuizmeđu dva tima revanširao Janik Siner koji ga je savladao rezultatom 6:2, 2:6, 7:5. Pobednika je tako odlučiovao dubl, a u njemu Novak i Miomir nisu uspeli da savladaju Sinera i Lorenca Sonegu.
2023. godinu Đoković je završio sa sedam titula i na prvom mestu ATP liste. ITF ga je proglasio za Svetskog šampiona. Takođe, svetske novinske agencije proglasile su ga ja sportistu Evrope, a L’Equipe ga je izabrao za najboljeg sportistu sveta.
Privatni život
Novak u porodici ima dva brata: Marka i Đorđa koje se takodje bave tenisom ali je pitanje dali će moći da ponove ili nadmaše Novakove uspehe. Za Đorđa dosta svetskih stručnjaka predvidja blistavu karijeru ali to ćemo saznati tek za nekoliko godina kada najmlađi Novakov brat bude bio u vodama profi tenisera.
Devojka Novaka Đokovića je Jelena Ristić sa kojom je već dugi niz godina u vezi i dosta je priči o tome da će njih dvoje uskoro stupiti u bračne vode. To se i dogodilo u 2014. godini, a krajem iste Novak je dobio i sina Stefana.
Naš teniser je svetu takodje još poznat kao dobar imitator. Brojne imitacije je izvodio na raznim turnirima gde su “žrtve” bile njegove kolege iz belog sporta. Izmedju ostalih: Nadal, Rodik, Federer, Šarapova, Sampras, Beker, Mekenro, Ivanišević… Ali takodje je poznato da su neki od njih uzvratili na te imitacije upravo imitacijama Novaka time što su tapkali lopticu i do 50 puta prilikom servisa jer to naš teniser ima običaj često da čini. Ali bilo je i nekih kojima se te imitacije nisu svidele, ali je sve ostalo u granicama normale.
2007 biva odabran u Srbiji za najomiljeniju medijsku ličnost.
2010 se pojavljuje u spotu poznatog svetskog DJ Martina Solvega.
2011 dobija od Srpskog Patrijarha Orden Svetog Save jer dosta učinio za našu zemlju svojim uspesim, a i bio nebrojano puta donator Srpskoj crkvi i ostalim ustanovama.
Inače Novak se služi pored Srpskog jezika i: Engleskim, Italijanskim i Nemačkim.
Komentari: 94
Joj voleo bi da nole dodje u mladenovo i to sutra
bog i otac tenisa
Molim te nole ti si car
Ko Novaka zove Nokia, besmislena glupost, neka webmaster sajt izbrise to, brukate se
casti novak
Kralj tenisa
NOLE JE KRALJ
VOLIMO TE
HVALA
nole ti si car
to može samo KING of Srbija
ma super fantasticno
Čestitam njemu i celoj reprezentaciji plasman u finale devis kupa! Želim svu sreću celom timu u finalu!!!
Ti ai moj idol Nole zbog tebe sam poceo da treniram tenis hvala ti za sve
Talenat,kakav se radja jednom u sto godina,,Obrazovan,vaspitan decko koji veruje u Boga,u sebe i u svoj narod.Veliki patriota i humanitarac,Srpski heroj,legenda sporta
napred Nole napredNole * 10000000000
22 MAJ PROGLASITI ZA DRZAVNI PRAZNIK.DA SE ZNA KADA SE RODIO NAS KRALJ TENISA
Dobra ideja!
Slazem se i podrzavam 100% ideja ..npr hm…NOXIN TRG 😛
Molim ubedite Noleta, da igra meceve u Dejvis kupu
Veliki čovjek…veliki sportista…ponos Srpstva…Po njemu treba dati ime nekog grada u Srbiji…Ma šta god da kažete…malo je za Noleta…..
dalice i us open da osvoji ove godine legenda za 2011 godinu osvojio 10 titule nadal ce da zaigra u pekingu ove godine ima da izgubi mnogo bodova na ti cetiri turnira to su london peking sangai i london bra finale londona djokovic nezna da igra tenis jel znate to cao
TI SI PONOS SVIH NAS SA PROSTORS BIVŠE JUGE VELIKI COVJEK A NAJBOLJI TENISER SRETNO
MAJSTOREE!!
Sretni sto te Imamo ,,,!!!!!!!!!! sei nosro Idolo ♥♥♥♥
Samo sreca i uspeh da te prati Nokiya mede in SRBIJA..!
Nole, ti si nas srpski i svetski ponos.Srecni smo sto te imamo da se ponosimo stobom.Obozavamo te Nole <3.
najkulturniji covjek na svijetu svaka ti cast samo naprijed
jos puno uspjeha u tenisu sretno
NOLE TI SI PONOS SRBIJE IMAO SI SE RASTA I RODITI NA PONOS SVIH NAS
ne kaže se RASTA, već ŽAŠTA!
ZASTA makedonac sam iz Kumanov bolje pisem i pricam od vas pisete Noletu ljudi sta vam je pozdrav iz Kumanovo.
Nole, svaka ti čast na ostvarenim rezultatima, pa i na ostvarenju kao otac malog Stefana. Pozdrav i Jeleni, da čuva malenog Stefana da takođe izraste i on u velikog tenisera.
Ti si Nole nesto sto se nikad nece vise roditi na nasim prostorima, a i u celom svetu. Ti si nas ponos koga cemo nositi svi celog zivota u srcu svome. Hvala ti puno da nasu lepu Srbiju prestavljas u najlepsem svetlu u celoj zemaljskoj kugli.
JEL IMA NEGDE SNIMAK DANAŠNJEG MEČA I KAD JE ?
Jos jednom si pokazao zasto si prvi. Bravo, uzivaj.
Цар
neponovljiva srpska legenda tenisa
Ноле нека те господ бог чува. Са тобом остсјемо поносан народ!
nole,jedan si jedini i neponovljiv
Nema reči koje mogu izraziti tvoju sportsku i ljudsku veličinu.Bolji primer kakav čovek treba biti Srbija teško da ima.Budi nam uvek takav i budi srečan uz svoju porodicu uz Božju i našu ljubav.
Bogami ti si sve ono sto smo sanjalli a ja sam odavno imala vjeru u tebe.i ostvarila se .budi ddugoooo.duuugo tu gdje si sada.ideeemooo Nooole
NOLE,volimo te i mi iz Makedonije jer si i nas,samo produzi tako jer te narod voli boci iz Skoplja
jednostavno novakčovek koji pomera granice mogućeg svaki dan takav se više ne radja na našu žalost sad kada sam dočekao da novak gazi nadala i federera sa lakoćom kaku rzumu samo pravi ljubitelji ten
d
nole ti si najbolji teniser i svaka ti čast.Najbolji si samo napred
za jedno dvadesetak godina izgubices titulu . majka j e l e n a hrani novog sampiona.
djole, za nepunih dvadesetak godina gubis titulu sampiona jer majka j e l e n a hrani nove sampione
hvala,vidim da se slazes sa mojim komentarom. stvarno si vidovit kad priznajes poraz unapred nije sala…..
Nole,budi hrabar,budi svoj pa ce pored Rimskog Mastersa i ROLAN GAROS biti tvoj.
budalla je ovaj novak
Bravo veliko hvala za radost
Care
SRBIN !
Nole ti si ponos srpskog naroda.
Najbolji ambasador Srbije svih vremena.
Za 15 godina Predsednik Srbije.
No1e jeste bog, ali bih dao jednu ispravku gornjeg teksta. On nije prvi srbin koji je osvojio grend slem. Prvi je bio Živojinović, 1986 na US-Open. Istina u dublu, ali titula je titula, a srbin je srbin.
on je jedina zvijezda na planeti koja sija kao sunce i obasjava sve srbe svijeta i nasu lijepu srbiju republiku srpsku i sve pravoslavne drzave a i druge koji ga vole. Zivio on nama 100 godina.
treba da postane ambasador mira u svijetu i to odmah a ne za 15 godina. On je osoba koje ne razlikuje ljude i sve ih postuje a naravno svoje najvise voli. I da dugo godina bude prvi na ATP listi.
Nole Heroj tenisa
Nole ti si ponos SRBIJE,ti si ambasador nase zemlje….Nole care
Nole zelim ti da trajes na vrhu jos dugo dugo
Nole bio bi jos veca i najomiljenija medijksa licnost da zivis i placas porez u Srbiji.
nole divan si ti igrac i nezamenliv volimo te svi iz makedonija bitola prestanemo sa radom i gledamo te kako razvalujes svoje protivnike da na kraju i mi stobom slavimo pobede ostani jos dugoovakav kakav si pa ti niko nemoze nista bices dugonnamba 1
idemo nole na 7 masters u sezoni
djole legendo srpskog naroda sa ponosom celog pravoslavlja
samo napred novace i pozuri na australijan open za novi pehar
Nole samo nastaví i nepopustaj
I zelím ti svu srecu ovoga světa da jos dugo budes najbolji
Rodila ga Majka da se ponosi prvo ona, sto je obrazovan i vaspitan,a i Srbija.Sve cestitke samo napred Nole nema se sta reci sve reci hvale, Pozdrav iz Toronta
Nole pederu
e sabane da mi je te naci podero bi te ko prase vrecu
Nole konju
Šabane opet nisi uzeo lekove na vreme. Nemoj tako, ti treba da ozdravis.
NOLE TI SI POSEBAN I SVAKA ČAST.
Novak Djokovic je moj Bog svaka cas Nole pozdrav iz Kumanovo
molimte nole moja zivotna zelja je da gledam tebe kako igras bilo gde makar i trening a mec bi bio za mene neznam sta vrhunac pozdrav veliki iz kumanovo MK.NO1 ces ostati jos mnogo vreme to ti zelim iz sve srca.
DACE BOG SRBINU SVOM DA JOS UVJEK TRAJE,NAS PONOS NASA NADA DA SVIJET VIDI ONO STO IM MEDIJI NE PRIKAZUJU….DRZI SE NOLE….ZABORAVI HEJTERE…..VOLIM KAD IGRAS U ARENAMA GDJE SU SVI PROTIV TEBE A TU NOVAKUJES A OD TOGA NEMA VECEG USPJEHA…NEKA TI JE SRECAN BRAK I MALENI STEFAN DA BUDE ZA 18 GODINA NOVI NOVAK..PUNO POZDRAVA IZ LONDONA. I KAD GUBIMO NOVAKUJEMO JER IMAMO NAJBOLJEG TENISERA SVIJETA.SAMO POGLEDAJTE BROJ POENA PREDNOSTI…..CINJENICE GOVORE SVE ……DANAS SMO IZGUBILI OD KAZAHSTANA U DOUBLE ALI MOZEMO GUBITI JOS GODINAMA IPAK NECE NIKO MOCI DOBITI TOLIKO BODOVA DA NADMASI NAS PONOS..JEDAN JEDINI NOVAK DJOKOVIC. VOLIMO TE SIROM SVIJETA
Nole je kralj tenisaaaaaa
CARRRRRRRRRRRRRR
gazi sve pred sobom era djokovic e sada
Ti si naša sreća, ti si naša radost najveća ,živio nam sto godina
VOLIM TENOLE TAKAV KAKAV JESI NE MENJAJ SE OSTANI TU GDESI BUDI NAM ZIV I ZDRAV 100 GODINA . PORODICA MOJA I JA VOLIMO TE IZ DUSE NEK SE PROTIVNICKE MREZE SVE PRED TOBOM RUSE …NAJBOLJI SI NA SVETU NEK SVI DOBRO ZNAJU..ZNAM DA IM JE TESKO DA TO I PRIZNAJU BUDI PRVAK SVETA PA NEKA IM SMETA …
idemo nole prvo mayamy onda sve po redu
Ti si Nole nesto sto se nikad nece vise roditi na nasim prostorima, a i u celom svetu. Ti si nas ponos koga cemo nositi svi celog zivota u srcu svome. Hvala ti puno . Tu humanost, borbu za svjet mira, ljubavi i postenja nije ni Nelson Mandela ostvario! Tvoja bista trebala bi biti postvljna na Kalemegdanu i biti veäa od kipa slobode jer si je ti zasluzi za ceo svet a ne nekaznjeni zlikavci koji su prosuli 96 tona radioktivnog urana na nase prostore koji se raspada 45.ooo.ooo godina pa ce i oni toga pojesti jer u svjetu nema izoliranih!
Nole, care!
jos taj RG NOLE ODUZI SE NADALU ZA SVE PORAZE IMA BIH SIGURNO 3 NAPRED PRVO MADRID I RIM
Novak je najveca srbenda!!!!!!
Vidim mnogi te sine vole tako i treba , ljubav cuva svakog cestitog, postenog, hrabrog humanog a i najboljeg. A to si ti Andjele nas. Volim te kao cerke svoje, samo naprijed.
KAKO SE ONO ZOVE MAREJ ?
NIKADA NECE BITI ZAPAMCEN U ISTORIJI KAO NASA BIKA NOVAK DJOKOVIC !
NOLE JE UPISAN I BICE ZAPAMCEN U ISTORIJI TENISA ,SRBIN ,NASA DIKA I PONOS
VOLIMO TE I HVALA NOLE
u pravu si i samo imaju da ga oni smrdljivi englesi vole i niko drugi vise
nole nema boljega od tebe ja te obozavam i volim te mnogo ja sam iz srbije ali zivim i u srbiji
i u nemackoj isto i ja cu tebe sutra da prectavim razredu
Ипак си мршав. Треба би да порадиш више на мишићима!
Брате НОВО српски сине
крај НЕРЕТВЕ што се роди
јави ми се компјутером
ако живиш у слободи
Херцеговски говор волим
и са њим се БОГУ молим
поготово ХЕРЦЕГ ДИКА
познатије КАРИШИКА
Ја Те зовем с лјеве стране
наше рјеке одабране
да се јавиш за пет гроша
породици ПОЛОГОШ-а
Да причамо о НЕРЕТВИ
нашој дици хладној води
што нам тече хуком својом
и прича нам о слободи
Теби поздрав Славко шаље
и не “бјежи” нигдје даље
стићи ћете тешка клетва
и потопит за увијек
НАША “ЗВЈЕЗДА” ШОК НЕРЕТВА !!!
Своме пријатељу и сусједу поздрав топли Славко шаље,
не мичи се Ти од њега,и не иди нигдје даље
Свиђа ми се
Прикажи још реакција
КоментарПоделиБрате НОВО српски сине
крај НЕРЕТВЕ што се роди
јави ми се компјутером
ако живиш у слободи
Херцеговски говор волим
и са њим се БОГУ молим
поготово ХЕРЦЕГ ДИКА
познатије КАРИШИКА
Ја Те зовем с лјеве стране
наше рјеке одабране
да се јавиш за пет гроша
породици ПОЛОГОШ-а
Да причамо о НЕРЕТВИ
нашој дици хладној води
што нам тече хуком својом
и прича нам о слободи
Теби поздрав Славко шаље
и не “бјежи” нигдје даље
стићи ћете тешка клетва
и потопит за увијек
НАША “ЗВЈЕЗДА” ШОК НЕРЕТВА !!!
Своме пријатељу и сусједу поздрав топли Славко шаљe
volim kad igra tennis,…nadam se u budućnosti ,da ga vidim uživo…sretno Nole …car svih careva
Побеже кроз Прокупље а свраћао на бензинску пумпу Ј…. ти живот кад га не сретох да му стегнем десницу,па да испунимо животни сан…Шесет пета…