30/01/22 - 15:11h

21: Rafael Nadal je šampion Australijan opena!

Rafael Nadal osvojio je svoj 21. grend slem trofej!

Source: Julian Finney/Getty Images Europe

On je u finalu Australijan opena nadigrao Rusa Danila Medvedeva, trenutno drugog na ATP rang listi.

U meču koji je trajao gotovo pet i po sati, Španac je posle neverovatnog preokreta bio bolji od Medvedeva. Gubio je sa 0:2 u setovima, ali je uspeo da preokrene rezultat i izbori se da postane teniser koji je u istoriji osvojio najveći broj grend slemova – 2:6, 6:7 (5:7), 6:4, 6:4, 7:5.

Sada ih ima 21, jedan više od Novaka Đokovića i Rodžera Federera. Ovo je bio njegov drugi Australijan open, pa se u istoriju upisao kao teniser koji ima najmanje dve titule sa svakog grend slema, jedini pored Đokovića i Roda Lejvera.

TOK MEČA:

Iako rezutatski deluje da je Medvedev lako dobio prvi set, treba napomenuti da je tih osam gemova igrano više od 40 minuta i da su vodili borbu za svaki poen. Rus je bio bolji u ključnim momentima, iskoristio je dve od četiri brejk lopte, a fascinantno je da Nadal u tim gemovima nije uspeo da osvoji ni poen na svoj servis.

U drugom setu Španac je propustio neke velike prilike. Imao je prednost od 3:1, potom i 5:3, servirao je za set, ali je sjajni Medvedev uspeo da spasi set loptu rivala, izbori se za taj brejk i onda posle 12 odigranih poena iskoristi svoju prvu za velikih 2:0.

Rus je mogao da dovede sebe u odličnu priliku za osvajanje titule, međutim u šestom gemu trećeg seta propustio je tri vezane brejk šanse. To ga je možda i koštalo ostatka duela. Nadal mu je tri gema kasnije oduzeo servis, poveo sa 5:4, a onda bez izgubljenog poena osvojio gem za 2:1 u setovima.

Čak 15 brejk šansi viđeno je u četvrtom setu, a Rus ih je imao pet od kojih je realizovao jednu. Nadal je ipak uspeo da dođe do jedne realizacije više, što mu je donelo novi set i izjednačenje od 2:2.

U petom setu Španac je prvi stigao do brejka i poveo sa 4:2. Izgledalo je da je gotovo, Nadal je servirao za set i baš u tom trenutku Medvedev je uspeo da vrati brejk i poravna rezultat na 5:5. Međutim, španski teniser je bez mnogo muka vezao još dva gema i iskoristio svoju prvu meč loptu.

Teme:   Australian Open, Grend Slem, Rafael Nadal, Rafael Nadal, Teniseri, Turniri, Vesti