28/02/15 - 20:53h

Zašto je Novak izgubio finale Dubaija? (analiza+video)

Srpski teniser Novak Đoković nije uspeo da osvoji turnir u Dubaiju, izgubivši u finalnom meču protiv Rodžera Federera, pri rezultatu 6-3, 7-5 po setovima. Ovo je sedmi trijumf Švajcarca u Dubaiju. Nole je tako propustio šansu da osvoji 50. titulu u karijeri.

Djokovic

Djokovic

Da se meč ne odvija u pravcu u kojem je Nole želeo, pobrinuo se Rodžer besprekornim servisima. Reklo bi se da je to presudilo da on trijumfuje u meču. Bio je ovo njihov 37. duel u karijeri.

Prvi set

Meč je započeo Federer sa lepim servis poenima, a Novak je uzvratio. Nakon 1-1 u gemovima, Novak u trećem gemu protivniku zadaje probleme, sa dve brejk šanse. No, Rodžer je uspeo da se odbrani nakon serije izjednačenja, i ipak privede gem kraju u svoju korist. Ofanzivno nastrojen, Rodžer je uspeo i u petom gemu da suzbije protivnikov napad i ne dozvoli da dođe do brejka koji je Nole toliko želeo. Brzim poenima, koji se uglavnom duguju odličnim servisima, Rodžer je zadržavao svoje servis gemove, a napadao protivnički servis. Iako je u početku Rodžer imao malih problema sa forhendom, taj isti forhend mu pomaže da u osmom gemu oduzme brejk protivniku i povede sa 5-3, a onda lagano privede set kraju. Nole je na momente delovao umorno. Situacija se ne popravlja ni u drugom setu.

Drugi set

Drugi set započinje stegnuto, sigurni na servisu obojica, ali Novak kao da je igrao pod presijom. Sjajna serija poena u trećem gemu koji je Nole osvojio bez izgubljenog poena, ali i stabilna igra Federera koji ne gubi olako poene zahvaljujući dobrim servisima. Međutim, kako se set primiče svom završetku, tako je Federer bio odlučniji u nameri da izvrši pritisak na Novaka. Nole je pravio greške, što je Rodžer odlično znao da iskoristi i preuzme inicijativu. I uz čeličnu volju koju poseduje, Nole uprkos novim dvema brejk šansama, ne uspeva da realizuje brejk, jer je Federer as udarcima uspeo da preokrene taj krizni momenat u svoju korist. I onda opet presija Novaka i opet odolevanje od strane Švajcarca za rezultat 5-5. Čak tri gem lopte je Nole imao na raspolaganju u tom jedanaestom gemu, ali Federer mu uskraćuje šansu za povratak u meč i pravi brejk. Vineri su Rodžeru obezbedili šansu za osvajanje ovog turnira koju on nije propustio i tako zabeležio pobedu i obradovao svoje poštovaoce.

Roger Federer Championship point vs Novak Djokovic in 2015 ATP Dubai Final

Bio je ovo poprilično stegnut meč sa dobrim i lošim poenima. Mi se nadamo da će u nastavku sezone Novak da opravda očekivanja i realizuje pobede na velikim turnirima kao pravi šampion na kojeg smo ponosni. I poraz je deo sporta, a još je veća moralna pobeda kad ste taj poraz sportski naučili da prihvatite, kao što je to učinio i Novak. A u nastavku sezone: Idemo Nole!

Teme:   Analiza, ATP u Dubaiju, Novak Djoković, Rodžer Federer, Tenis Video, Teniseri, Vesti