29/06/15 - 18:01h

Vimbldon: Novak je došao po trofej- to je rekao i današnji meč! (Analiza)

Novak Đoković je odlično otvorio svoj nastup na Vimbldonu! Pobedu je ostvario nad Filipom Kolšrajberom, nemačkim teniserom. Rezultat meča je bio tri puta po 6-4. Lepa partija, i što je još važnije, plasman dalje zagarantovan.

Nole

Prolasku se Nole vidno obradovao, pokazavši tako koliko mu je stalo da i ove godine pobedi kao što se to desilo prošle sezone. Nemci k’o Nemci, nikada laki protivnici, ali je Nole spreman i za Nemce i za bilo koga ko se nađe s druge strane mreže. Sigurna igra, hladna glava, čvrsto stegnut reket i pobeda na srpskoj strani!

Prvi set

Znali smo odmah da neće biti lako. Ipak je sa druge strane nemački teniser, a Nemci su poznati po svojoj disciplini i upornosti. Oni ne odustaju do poslednje sekunde. Ali, ni najmanje nismo sumnjali u iskustvo i maestralnost srpskog teniskog virtouza. I to je još jednom i demonstrirao srpski as. Započeo je meč odličnim servisom, a onda odmah uzeo brejk protivniku. Sve je izgledalo savršeno, a savršenost je pokvario Nemac koji je odmah zatim uzvratio brejkom i uz dobar svoj servis uspeo da poravna na 2-2 rezultat. Mala nesigurnost i Kolšrajber je već video šansu. U narednom gemu je Nole odigrao lep volej koji mu je obezbedio sigurnost, najpre onu mentalnu. Poveo je sa 3-2. Iako je u šestom gemu bilo prilike da Novak napravi brejk, nije mu to pošlo za rukom jer se protivnik odlično postavio u defanzivi. I kao štpo to obično biva, ako ste propustili šansu, obično vam se to obije o glavu. Moglo je tako da se desi i sad, ali je Novak nekako uspeo da izvuče 4-3. A onda nakon 5-4 za Novaka, Kolšrajber prvi duplu servis grešku kad mu to nije bilo potrebno i Đoković to kažnjava jer je rezultat značajno prevagnuo na njegovu stranu pri 6-4 u prvom setu.

Drugi set

Snažni su bili početni servisi u narednom setu. Nije tu bilo ni najmanje prilike da neko napadne za brejk. Igralo se ujednačeno. Dobra stvar je što je Nole smanjio greške, a imao je preko 70% uspešno ubačenog prvog servisa. Brzo se došlo do novih 2-2 kao i u prvom setu, samo ovaj put je svako bio siguran dok je servirao. Sve do devetog gema nije bilo promena u igri, barem ne značajnih. Čvrsta igra obojice, i pitali smo se hoće li neko popustiti. To se desilo tek u desetom gemu. Nole nije imao većih problema u devetom gemu dok je servirao, a onda je iskoristio svou šansu i ofanzivno preuzeo vođstvo, ili ga bolje rečeno uvećao. 2-2 za sprskog majstora, a koliko je značajno bilo to vođstvo, rekao je i Novakov krik u završnici seta.

Novak

Treći set

I kao što to obično biva, preokreti se dešavaju baš u trećem setu. No, ne i ovaj put! Jeste problematična bila činjenica da je Nole opet poveo sa 3-1 oduzevši gem protivniku, pa je Nemac uspeo da izjednači na 3-3, no nije to poremetilo Srbina u nastavku. Međutim, malo pomalo se opuštao što nije smelo da se dogodi. Upravo ta situacija je bila nezgodna za njega jer Nemci znaju itekako napasti u takvoj situaciji. Ipak, nije bilo većih problema, odservirao je Nole za 5-4, a onda je na servisu Kolšrajbera obezbedio plasman u narednu fazu takmičenja.

Nole

Sve u svemu, prvi meč turnira ni ne može biti spektakularan. Igra se pomalo stegnuto, više sa rezervom za ono što dolazi u narednim fazama a opet dovoljno sigurno da se ne dozvoli neka šansa da protivnik pobedi. Nole je igrao vrlo kalkulativno, štedeći i vreme i trud, a opet ne uskraćujući publici priliku da vide šta on sve može da pruži na terenu. U narednim fazama će, sigurni smo, biti još više uzbuđenja i drame, na kakvu smo navikli od našeg mezimca.

Teme:   Analiza, Filip Kolšrajber, Grend Slem, Novak Djoković, Teniseri, Vesti, Vimbldon