09/09/19 - 03:09h

US OPEN: Lavovska borba i Nadalov 19. grend slem!

Španski teniser Rafael Nadal novi je šampion US Opena!

Source: FELIPE TRUEBA/Getty Images North America

Trenutno drugi igrač sveta je u finalu poslednjeg grend slema sezone nadigrao Danila Medvedeva iz Rusije, petog na planeti.

U borbi koja je trajala više od četiri sata i 50 minuta, sjajni Medvedev je od 0:2 stigao do 2:2 u setovima, ali nije uspeo da napravi potpuni preokret. Nadal je slavio sa 3:2 u setovima – 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4.

Španac je na US Openu slavio četvrti put u karijeri, a to mu je 19. grend slem titula do sada. Približio se na večnoj listi Rodžeru Federeru na samo jednu razlike i pobegao Novaku Đokoviću za tri.

Nadal će i na najnovijoj rang listi biti drugi igrač sveta, ali će ga od prvoplasiranog Đokovića deliti samo 640 ATP poena.

TOK MEČA:

Kao što je bilo i očekivano, mladi Rus je spreman izašao na megdan jednom od najboljih svih vremena. Uspešno mu je parirao, a samo prvi set trajao je duže od sat vremena. Iako je Medvedev prvi došao do brejka i poveo sa 2:1, Španac je do kraja seta napravio još dva i sa 7:5 slavio posle velike borbe.

U drugom delu susreta Nadal je protivniku dozvolio samo jednu šansu za brejk, koju Medvedev nije iskoristio. Sa druge strane, on je imao pet, a uspeo je da oduzme servis ruskog tenisera u šestom gemu. Poveo je sa 4:2 i rutinski priveo set kraju – 6:3.

Brejkom u ranoj fazi Španac je stigao do 3:2 u trećem setu i na trenutak je izgledalo kao da će ubrzo završiti ovo finale. Međutim, posle velike borbe i tri prilike Medvedev je uzvratio ribrejkom i poravnao rezultat na 3:3. Nekoliko gema kasnije, kada je to bilo najpotrebnije, Rus je ponovo oduzeo servis Nadalu, sprečivši ga da odvede set u taj-brejk – 7:5.

Velika borba vođena je i u četvrtom setu. Obojica su propuštali prilike za brejk, a onda su počeli da igraju sve sigurnije u svojim servis gemovima. U desetom gemu Španac je imao 40:15, ali je Medvedev uspeo da se izbori za novu brejk loptu i oduzme rivalu servis – sa 6:4 poravnao je na 2:2 u setovima.

Posle skoro 50 minuta snažne borbe u petom setu, Španac je imao dva brejka prednosti i velikih 5:2. Međutim, iako je sa druge strane mreže iskusniji igrač servirao za svoj 19. grend slem, Medvedev je uspeo da vrati jedan brejk i smanji prednost rivala na 5:3. Ipak, Nadal je imao još jedan brejk viška, koji uprkos snažnom otporu Medvedevu nije pošlo za rukom da vrati. Španski teniser je posle velike borbe u desetom gemu konačno stigao do 6:4 i 3:2 u setovima.

Teme:   Danil Medvedev, Grend Slem, Rafael Nadal, Rafael Nadal, Teniseri, Turniri, US Open, Vesti