03/02/17 - 19:42h

U maratonskom meču Viktor doneo prvi bod Srbiji! (Foto, Video)

Maratonski duel 37. i 52. tenisera sveta u prvom kolu Dejvis kupa između Srbije i Rusije u niškom Čairu pripao je Viktoru, i on je doneo prvi poen svom nacionalnom timu.

V. Troicki66617
K. Hačanov47366

Viktor Troicki je doneo prvi poen Srbiji uz veliku podršku navijača u prepunom Čairu.

U maratonskom duelu dvojica tenisera proveli su čak četiri sata i 35 minuta na terenu – Viktoru je ovo bio najduži meč u karijeri (protiv Albota je na US Openu prošle godine igrao četiri sata i 27 minuta i dobio ga), sjajni Karen će ga upamtiti kao vatreno krštenje i neće ga skoro prevazići po dužini.

Veliku pobedu Viktor je izvojevao u pet setova, rezultatom 6:4, 6:7 (3:7), 6:3, 1:6, 7:6 (8:6).

Na samom startu Viktor koristi nešto lošiji servis protivnika i dolazi odmah do brejka, a to ponovo čini i u petom gemu, za 4:1. Hačanov uspeva u osmom gemu da uzvrati jedan brejk, ali već naredni servis naš teniser lagano dobija sa 6:4 u prvom setu.

Drama u setu koji je usledio razrešena je tek u taj brejku. Rus uspeva da dobije svoja dva servis gema i Viktoru oduze jedan. Troicki ima problema i u nastavku seta, ali nakon što spašava tri brejk lopte u četvrtom i jednu u šestom, on uspeva upornim pritiskom na servis protivnika da uzvrati brejk. Velika borba za svaki poen je viđena u 10. gemu, a Hačanov nakon dve spašene brejk lopte uspeva da ga dobije. Viktor sa četiri vezana poena dobija naredni gem i uvodi set u produžetak, ali tamo očajno sevira i Hačanov dobija drugi set.

Ovo je veoma razljutilo 37. tenisera sveta i on u dva uvodna gema trećeg seta ne dozvoljava rivalu da osvoji ne jedan poen. Ovaj brejk Troicki je sačuvao do kraja i stigao na korak od prvog poena za Srbiju.

Troicki preti na početku narednog seta, ali ne uspeva da iskoristi ni jednu od dve vezane brejk prilike. U narednom gemu međutim Hačanov koristi prvu od tri vezane brejk lopte i vodi sa 2:0,a odmah potom i potvrđuje brejk. Nakon što dolazi do prvog poena u setu, Troicki nakon tri sata provedenih na terenu zbog problema sa butnim mišićem leve noge traži medicinski tajm aut, a to isto čini i njegov protivnik. Posle kratke pauze meč je nastavljen, ali Viktor i dalje pravi greške i u šestom gemu ponovo gubi svoj servis gem, a potom u maratonskom sedmom gemu, nakon što propušta tri brejk šanse, Rus koristi treću set loptu za 6:1.

Vetar u leđa u nastojanju da isčupa prvi bod za Srbiju daje Viktoru u petom gemu i publika u Čairu. Bolovi u nozi nastavljaju da ga muče, a vreme provedeno na terenu uzima danak i kada je u pitanju ruski teniser kome grčevi otežavaju kretanje. Ovo je najduži meč u njegovoj karijeri, a prvi put se našao u situaciji da igra peti set, ali on ne pokazuje nameru da odustane i pored osetnih problema sa servisom. Sjajni bekend vinerima prvi dolazi do dve brejk prilike u drugom gemu ali ih ne koristi. i Viktor propušta svoje prilike – čak četiri u četvrtom setu.

Svestan svoje uloge za konačan ishod susreta dve reprezentacije, Hačanov sjajnim servisima ne dozvoljava svom rivalu da realizuje novu brejk priliku ni u osmom gemu, i stiže na 4:4.

Sjajan tenis se igrao u odlučujućem setu uprkos vremenu provedenom na terenu. U desetom gemu Viktor propušta čak tri meč lopte na servis protivnika i ovaj poravnava na 5:5, nastavljajući dramu u Čairu. Set se završava bez brejka pa je nastavljen u taj-brejku.

Hačanov brzo stiže do četiri poena prednosti, ali Viktor uzvraća identičnom serijom, a potom Karen pravi novu grešku i naš teniser prelazi u vođstvo 5:4. Dobija naredna dva poena 20-godišnji Rus i stiže do prve meč lopte ali je ne koristi (6:6). Dvadeset minuta nakon prethodne, Troicki dolazi do svoje četvrte meč lopte i koristi je pošto Hačanov izbacuje lopticu preko aut linije.

Jedan momenat pre početka duela Srbije i Rusije u okviru prvog kola Dejvis kupa ostaće zabeležen po poruci koju su Nišlije poslale braći Rusima – tokom intoniranja himne gostujućeg sastava navijači su okrenuli veliku zastavu tako da je raspored boja na njoj pokazivao ruska obeležja, a potom su je, kada je krenula intonacija naše himne, vratili na stranu na kojoj je raspored boja Srbije.