14/12/15 - 17:12h

ŠAMPION ORANŽ BOULA, Miomir Kecmanović: Sada su zahtevi veći!

Najbolji junior Srbije, 16 – godišnji Miomir Kecmanović pobednik je jednog od najprestižnijih turnira na svetu za juniore u konkurenciji do 18 godina, čuvenog Oranž Boula koji se od 1947. godine održava na Floridi.
Kecmanovic_Miomir_ITF
[ad#tamara-tekstzuto-300-250-tekst-desno]

Srbin je u borbi za trofej savladao prošlogodišnjeg šampiona Grka Stefanosa Cisipasa 6:3, 2:6, 7:6(5).
Sa svojih 16 godina i tri meseca, Miomir je najmlađi pobednik Oranž Boula u konkurenciji do 18 godina. Kecmanović je do ovog turnira bio 26. teniser planete, a sada mu sledi ulazak među 10. najboljih na svetu i epitet najmlađeg igrača u tom društvu.

Prošle nedelje, na takođe čuvenom turniru za junore Edi Heru, Miomir je osvojio trofej u dublu, a ove nedelje je stao na pobedničko postolje Oranž Boula i ušao u istoriju. Ime našeg mladog asa i jednog od najboljih mladih tenisera planete stajaće na listi šampiona ovog takmičenja, među kojima su i Lendl, Bjorg, Federer i Rodik, a od naših tenisera do sada se u listu šampiona do 18 godina upisao Laslo Đere, dok je u konkureniji do 14 najbolji bio Janko Tipsarević.

Neposredno po osvajanju trofeja na Floridi, Kecmanović je govorio za sajt Teniskog Saveza Srbije.

Iza mene je sjajna nedelja, odlični mečevi, velike pobede i na kraju titula Oranž Boula. Srećan sam i zadovoljan, posebno finalnim mečom u kome sam uspeo posle velike borbe da istrajem, da sačuvam i snagu i koncentraciju za sam finiš meča koji je bio jako težak, i ja i moj protivnik smo igrali na visokom nivou ceo meč, što se može videti i po samom rezultatu. Cisipas me je prošle nedelje pobedio u četvrtfinalu Edi Hera, sada sam ja uzvatio istom merom. Puno sam radio i spremao se za finiš sezone 2015. i za ova dva turnira, na kraju osvojio sam dve titule, dubl Edi Her i singl Oranž Boul, ostvario sam svoje ciljeve što se tiče kraja ove sezone, sada se okrećem 2016. i moj fokus pre svega sada biće učešće na Otvorenom prvenstvu Australije, ciljevi su visoki i daću sve od sebe da nastavim ovim putem kojim sam krenuo na Floridi – kaže Kecmanović.

Koliko te motiviše pobeda na Oranž Boulu?

Oranž Boul je za mlade tenisere nezvanično svetsko prvenstvo. Po teniskoj skali odmah je iza četiri gren slema. Osvojiti ga dokazuje da je teniser jedan od najboljih na svetu. Naravno, ta titula donosi i određenu dozu samopouzdanja, dokazuje da su sati treninga, odricanja, žrtvovanja opravdana. Da je teniser na dobrom putu. Osvajanjem ovog trofeja upravo sam sebi dokazao da mogu i da imam određeni kvalitet. Dakle, sada mogu postaviti sebi više ciljeve“.
Kako su se poslednji rezultatski uspesi odrazili na tvoje samopouzdanje?
„Potrebnu dozu samopouzdanja sam imao, ali ovaj trijumf mi daje još više vere da sam sposoban za domete kojima težim, a svaki teniser sanja da postane najbolji. Stoga, završio sam ovu godinu na najbolji način, ali sada su preda mnom još veći izazovi jer su mi i zahtevi proporcionalno veći.

Koji ti je turnir (meč) u takmičarskoj 2015. ostao u sećanju?

Bilo je tokom ove godine sjajnih mečeva koje sam odigrao, ali ovaj finalni na Oranž Boulu će mi ostati u trajnom sećanju. I moj protivnik i ja dali smo sve od sebe na ovom meču. Svi koji su prisustvovali ovom nadmetanju tvrdili su da je ovo bio jedan od najkvalitetnijih mečeva u dugoj istoriji ovog turnira. Obojica smo igrali što se kaže “va bank”, što se vidi i po rezultatu. Posebno je bio uzbudljiv i neizvestan poslednji set. Igralismo koncentrisano, obojica izvlačeći iz sebe poslednje atome snage. Pobedio sam, ali je i moj protivnik takođe mogao da trijumfuje. Na kraju, odlučile su nijanse. Srećom, u moju korist.

Na čemu još moras da radiš kako bi napredovao, u kom aspektu igre si najviše napredovao ove godine?

Uvek ima mesta za napredovanje, usavršavanje. Toga sam svestan i nastojaću da svoju igru unapredim u svim segmentima. Najopasnije, bar po mom mišljenju, je da sebe ubedim da sam vanserijski igrač, da sve znam i da mi nije potrebno dalje usavršavanje. Ne, to se neće dogoditi. Svestan sam da samo radom mogu da napredujem, tako da za samozadovoljstvo nema mesta. Trudiću se i dalje da naporno treniram i da učim. Ponavljam, moram da unapredim i igru, ali i da podjednako radim i na svojoj fizičkoj spremi.

Kakve su ti ambicije u narednoj godini?

Moja ambicija u tenisu je da budem najbolji. Da bih to ostvario moram da postavljam sebi nove i sve zahtevnije ciljeve. Dakle, u narednoj godini ću akcenat fokusirati na juniorske Gren slem turnire, kao i na jake ITF turnire za juniore jer želim da napredujem na listi najboljih u moj uzrastu. U dogovoru s trenerom igraću i neke fjučers turnire, na kojima sam se već oprobao ove godine. Ne mogu reći da ću samo učestvovati na fjučersima. Moj karakter me tera da uvek budem najbolji, da pružam sve od sebe – da pobeđujem.

Za koji udarac bi rekao da je tvoje najjače oružje?

Za ovaj nivo igre svi udarci su potrebni i ja nemam problem ni sa jednim od njih. Međutim, mislim da mi je forhend nešto čvršći od bekhenda ali još moram puno da radim i na svim udarcima i na taktici kako bi stigao do rezultata o kojima sanjam i koje sam sebi zacrtao – zaključio je Kecmanović.

Rođen je 31. avgusta 1999. godine u Beogradu. Od prvih takmičarskih dana pokazivao je veliki talenat i veoma rano je počeo da osvaja turnire u kategorijama starijim od svog godišta. 2010. bio je dvostruki prvak države do 12 godina, a na turniru ” La Bol” u Francuskoj, postao je svetski prvak za ’99. godište.

2011. je odbranio dvostruku titulu prvaka države do 12 godina, osvojio pet “Evropa tenis” turnira do 12 godina, što mu je 1. januara 2012. godine omogucćilo poziciju broj 11. na evropskoj listi do 14 godina. Već od 1. januara 2013. zauzeo je prvo mesto na starom kontinentu. U 2012. Miomir je potvrdio dominaciju na državnim takmičenjima, osvojivši Zimsko i Letnje pojedinačno prvenstvo u konkurenciji do 14 godina, kao i ekipno sa timom TK Crvena zvezda. Osvojio je šest međunarodnih turnira u konkurenciji do 14 godina – Jerusalim, Tuzlu, Mostar, Čačak, Fuerstenfeld i Juniorki Kup Kremlja u Moskvi. Odigrao je 53 meča i ostvario 43 pobede.

Na samom početku 2013, u koju je ušao kao prvi reket Evrope u konkurenciji do 14 godina, igrao je finale čuvenog Tarba, a zatim je osvojio pet trofeja u konkurenciji do 14 godina, među njima i Edi Her u Americi.
U martu 2014. počeo je da igra ITF turnire (tada nije bio na ITF listi), a već na prvom je osvojio titulu, iako je dobio vajld kard za učešće. U nastavku je za samo dva meseca nanizao šest finala, osvojio pet titula, napravio skok od 1000 mesta na ITF listi i stigao među 120 na svetu.

Takmičarsku 2015. Kecmanović je započeo finalom na turniru u Kostariki , odigrao je finale u Karsonu, učestvovao na svim gren slem turnirima, odigrao polufinale dubla u Melburnu. Na Mocart Fjučersu 2015. u Beogradu odigrao je prvi profi meč, zabeležio pobedu, uzeo prvi bod kojim je ušao na ATP listu. Kecmanović je jedan od najperspektvinijih mladih igrača u Akademiji Nika Bolitijerija.
Boje Srbije branio je i brani godinama u ekipnim i pojedinačnim evropskim takmičenjima do 12, 14 i 16 godina.
Svetski teniski stručnjaci prognoziraju briljantnu karijeru novom biseru srpskog tenisa – Miomiru Kecmanoviću.