05/02/13 - 20:00h

Najduži mečevi u istoriji tenisa (video)

Ovog vikenda u Dejvis kupu, reprezentativci Češke i Švajcarske odigrali su najduži meč dublova u istoriji belog sporta. Iako su proveli sedam sati na terenu, to ne zvuči mnogo kada spomenemo najduži meč u istoriji singla – koji je trajao 11 časova i pet minuta igre, tokom tri dana. Međutim, Česi i Švajcarci su nas motivisali da se podsetimo svih rekorda i spomenemo sve one koji su se za pobedu borili po nekoliko sati.

Lukaš Rosol i Tomaš Berdih

Krećemo od najsvežijeg. Kao što smo već spomenuli, ovog vikenda odigran je najduži dubl meč u istoriji tenisa. U okviru prvog kola Svetske grupe Dejvis kupa sastali su se Česi Tomaš Berdih i Lukaš Rosol i Švajcarci Stanislas Vavrinka i Marko Kjudineli. Ovaj meč trajao je sedam sati i dva minuta, a češki dubl slavio je sa 6:4, 5:7, 6:4, 6:7(3–7), 24:22. Dubl između Češke i Švajcarske ujedno je i najduži meč ikada igran na Dejvis kupu. Oborili su rekord star 31 godinu koji su držali Amerikanac Džon Mekinro i Šveđanin Mats Vilander. Njih dvojica su igrali šest sati i 22 minuta, a Mekinro je pobedio sa 3:2.

Najduži meč u istoriji tenisa odigran je 2010. godine u prvom kolu Vimbldona. Amerikanac Džon Izner i Francuz Nikolas Mau igrali su 11 sati i pet minuta, tokom tri dana. Meč je počeo 22. juna u 18:18 časova, a prekinut je zbog mraka pri rezultatu 2:2 u setovima. Nastavljen je sutradan u 14:05, a rekord po dužini trajanja meč oboren je posle tri sata i 40 minuta igre – u 17:45. Igra je ponovo prekinuta zbog mraka u 21:13, pri rezultatu 59:59 u petom setu. Meč se nastavlja u četvrtak u 15:40, a završen je u 16:49. Samo peti set trajao je osam časova i 11 minuta. Izner je slavio sa 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68. Ovaj meč je najduži meč ikada odigran u tenisu, najduži meč u singlu i najduži u istoriji Vimbldona. Tokom meča oboreno je mnoštvo teniskih rekorda, uključujući i najduži set (8 sati i 11 minuta), najviše gemova u jednom setu (138), najviše gemova u jednom meču (183), najviše asova jednog igrača u jednom meču (Izner – 113) i ukupan broj asova u jednom meču (216).

Najduži meč u istoriji ženskog tenisa igrale su 1984. godine u Ričmondu Viki Nelson i Džin Hepner. U meču koji je trajao šest sati i 31 minut Nelsonova je slavila sa 6:4, 7:6. Ove teniserke vlasnice su još jednog rekorda. Najduži poen u istoriji tenisa trajao je 29 minuta, a odigrano je 643 udaraca.

Nešto ranije spomenuli smo Vimbldon i rekli da je najduži meč u istoriji ovog grend slema odigran 2010. godine, a igrali su ga u prvom kolu Džon Izner i Nikolas Mau. Najduže finale na Vimbldonu igrali su 2008. godine Rafael Nadal i Rodžer Federer. Meč je trajao četiri sata i 48 minuta, a Rafa je slavio sa 6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7. Najduže žensko finale na Vimbldonu igrale su Venus Vilijams i Lindzi Davenport 2005. godine. Venus je slavila sa 4:6, 7:6, 9:7 posle dva sata i 45 minuta igre.

Svi se sećamo prošlogodišnjeg finala Australijan Opena koje su igrali Novak Đoković i Rafael Nadal. Upravo taj meč najduži je ikada odigran na prvom grend slemu sezone, ali i najduže finale grend slema u Open Eri. Duel između Srbina i Španca trajao je pet sati i 53 minuta, a Đoković je slavio u pet setova – 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5.

Što se tiče žena, najduži duel na Australijan Openu imale su Ruskinja Svetlana Kuznjecova i italijanska teniserka Frančeska Skjavone. Ovaj meč igran je u četvrtom kolu 2011. godine, a trajao je četiri sata i 44 minuta. Italijanka je slavila sa 6:4, 1:6, 16:14. Njihov duel najduži je ženski grend slem meč u Open Eri.

Najduži meč u istoriji Rolan Garosa igrali su u prvom kolu 2004. godine Francuzi Fabris Santoro i Klemen Arnaud. Njihov duel trajao je šest sati i 33 minuta, a Santoro je pobedio rezultatom 6:4, 6:3, 6:7, 3:6, 16:14.

Najduže muško finale na ovom grend slemu igrali su 1982. godine Šveđanin Mats Vilander i Argentinac Giljermo Valas. Oni su igrali četiri sata i 42 minuta, a Šveđanin je slavio sa 1:6, 7:6, 6:0, 6:4.
Najduži ženski meč na ovom grend slemu igrale su Holanđanka Noel Van Lotum i Francuskinja Virdžini Bišon. Njih dve provele su na terenu četiri sata i sedam minuta, a meč je dobila Francuskinja sa 6:7, 7:5, 6:2.

Najduži meč na US Openu odigran je 1992. godine, a vlasnici ovog rekorda su Šveđanin Stefan Edberg i Amerikanac Majkl Čang. Oni su u polufinalu igrali pet sati i 26 minuta, a Edberg je slavio posle pet setova – 6:7, 7:5, 7:6, 5:7, 6:4.
Najduže finale Otvorenog prvenstva SAD-a igrano je 1988. godine, a igrali su ga Mats Vilander i Ivan Lendl. Posle četiri sata i 54 minuta Vilander je slavio sa 6:4, 4:6, 6:3, 5:7, 6:4. Prošle godine, taj rekord su izjednačili Novak Đoković i Endi Marej. U tom meču Britanac je slavio sa 7:6, 7:5, 2:6, 3:6, 6:2.

Najduži ženski meč na US Openu igrale su Samanta Stosur i Nađa Petrova. Duel trećeg kola 2011. godine trajao je tri sata i 16 minuta, a Stosur ga je dobila rezultatom 7:6, 6:7, 7:5.

Teme:   Australian Open, Dejvis Kup, Džon Mekinro, Endi Marej, Grend Slem, Novak Djoković, Rafael Nadal, Rodžer Federer, Rolan Garos, Tenis Video, Teniseri, Tomaš Berdih, Turniri, US Open, Vesti, Vimbldon