03/02/15 - 15:16h

AO: Kralj ponovo na tronu!

Najbolji teniser sveta, Novak Đoković, osvojio je titulu na Australijan Openu!!! Đoković je peto finale ovog gren slema u svojoj karijeri igrao protiv Britanca Endija Mareja, a nakon što ga je savladao sa 3:1 u setovima, došao je do svoje pete titule na Ozi Openu!!

N. Đoković7666
E. Marej6730

Finalni meč između Novaka Đokovića i Endija Mareja trajao je tri sata i 39 minuta, a pehar namenjen osvajaču Australijan Opena je pred više od 14 hiljada gledalaca u Rod Lejver Areni podigao srpski teniser.

Nole je meč otvorio sigurnim servis gemom i poveo sa 1:0, dok je drugi gem već doneo neizvesnost kakva se od ovog meča očekivala. Igrali su se dugi poeni, Novak je tražio čak dva čelendža, ali uprkos izjednačenju, Đoković nije uspeo da dođe do prednosti koja bi ga dovela do brejk lopte, pa je Marej izjednačio rezultat na 1:1. Sa druge strane, u narednom gemu, Britanac dobija tri brejk prilike. Od 0:40 Đoković sjajnom serijom od šest poena uspeva da osvoji ovaj gem i ponovo pređe u vođstvo – 2:1, a zatim lagano dobijenim brejkom povećava vođstvo na 3:1. Brejk prednosti čuvao je sve do sedmog gema, kada mu je Marej oduzeo servis i smanjio vođstvo na 4:3. U narednom gemu Nole još jednom pravi brejk, a Britanac uzvraća ribrejkom – 5:4. Na pauzi posle devetog gema Noletu je zbog problema sa palcem desne ruke pružena medicinska pomoć, a posle povratka na teren Marej dobija svoj servis gem sa nulom i izjednačava na 5:5. Obojica osvajaju još po jedan gem na svoj servis, i set završavaju u taj-brejku. U ovom delu meča situacija je bila vrlo napeta, a gledaoci su imali prilike da uživaju u dobrom tenisu. Do rezultata 3:2 za Mareja u taj-brejku viđena su tri mini brejka, a Novak je imao 17 neiznuđenih grešaka, naspram Marejevih osam. Do kraja ovog dela meča, Đoković još dva puta pravi mini brejk i do prve set lopte dolazi pri rezultatu 6:5. Britanac šalje loptu u aut, a Novak dobija ovaj set sa 7:6.

Endi Marej je dobro ušao u drugi set, uz brejk prednosti poveo je sa 2:0, ali je Đoković u naredna četiri gema uspeo da mu oduzme servis dva puta i tako dođe do vođstva od 4:2. Marej je sigurno osvojio svoj servis gem i smanjio prednost našeg tenisera na 4:3, a onda je usledila pauza koja je potrajala više nego što je bilo planirano. Na teren u Rod Lejver areni uleteo je navijač, pa su teniseri dobili kratak odmor dok je obezbeđenje rešavalo situaciju. Ova pauza, reklo bi se, više je prijala Britancu koji je po povratku na teren napravio brejk i izjednačio rezultat na 4:4. Sigurno je prešao u vođstvo od 5:4, a zatim na Noletov servis došao do prve set lopte. Deseti gem ovog seta bio je najduži u dotadašnjem toku meča, a Novak ga je dobio nakon 13 odigranih poena, četiri izjednačenja i spašene set lopte – 5:5. Ono što je usledilo bio je još jedan neizvestan gem, ali na servis Mareja – 11 odigranih poena, tri izjednačenja i isto toliko propuštenih brejk prilika za Đokovića – Marej vodi sa 6:5, posle čega se Novak sigurnim servis gemom izborio za taj-brejk. Ovaj deo meča pripao je Britancu sa 7:4 i on na taj način dolazi do 1:1 u setovima.

Treći set počeo je kao i onaj pre njega. Endi je uz brejk prednosti poveo sa 2:0, a zatim je u naredna dva gema Đoković izjednačio rezultat. Do osmog gema bilo je ‘mirno’. Tek je onda Nole došao do dve brejk prilike i pošlo mu je za rukom da Britancu oduzme servis. Poveo je sa 5:3 i servirao za pobedu u ovom delu meča. Već kod prve set lopte vidno iznervirani Britanac šalje loptu u aut i Nole vodi sa 2:1!

Dobijeni treći set Novaku je dao ‘vetar u leđa’, pa je srpski as u četvrti deo meča ušao sa brejkom. Poveo je sa 2:0, a zatim još jednom oduzeo servis Britancu za velikih 3:0! Nakon toga sve je išlo lakše – ređali su se vineri, ritern je funkcionisao odlično, a Endi Marej poptuno je ispao iz ritma. Fantastični Đoković ovaj set dobio je sa nulom i tako došao do pobede u finalu Otvorenog prvenstva Australije!!

Novak je ovom pobedom došao do pete titule na Australijan Openu i osmog gren slem trofeja! Bravo kralju!

Teme:   Australian Open, Australijan Open 2015, Endi Marej, Finale, Grend Slem, Novak Djoković, Tenis Video, Teniseri, Turniri, Vesti