02/09/15 - 08:41h

US Open: Janko poražen nakon pet setova

Srpski teniser Janko Tipsarević poražen je u prvom kolu na ovogodišnjem US Openu! Bolji od našeg igrača, koji je tokom meča vodio i bio blizu trijumfa, bio je Španac, Giljermo Garsija-Lopes, inače 31. nosioc, sa 3:2, po setovima 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, 6:3, 6:1, nakon tri sata i 32 minuta tenisa.

J. Tipsarević66631
G. Garsija-Lopes74466
Janko Tipsarevic

Janko je nakon gubitka prvog seta u taj-brejku uspeo da preokrene i osvoji naredna dva, te tako bude blizu toga da ostvari najveću pobedu od kada se vratio na teren posle povrede. Međutim, četvrti i peti set protekli su u znaku tenisera iz Španije koji je Tipsareviću u ta dva gema dozvolio četiri gema, te je na kraju ipak zasluženo slavio. U sledećem kolu Garsija-Lopes igraće sa Nikolasom Mauom iz Francuske, koji je u tri seta bio bolji od Sema Kverija.

Prvi set protekao je bez brejkova, a jedinu priliku za isti imao je Giljermo Garsija-Lopes u trećem gemu, ali je nije iskoristio. U nastavku seta Janko Tipsarević je imao dve brejk, tj. set lopte, ali kada ni on svoje šanse nije iskrostio pobednika je odlučio taj-brejk. U njemu se bolje snašao Španac, i nakon 2:2 došao do rpednosti od 6:2. U daljem toku samo je potvrdio stečeno, došao do 7:4, za konačnih 7:6.

Drugi set počeo je brejkom našeg igrača , koji je servis rivalu oduzeo su trećem gemu, a onda je uspeo da je do kraja sačuva. Imao je Janko Tipsarević u desetom gemu brejk, set prilike, ali nije iskoristio ni jednu od četiri, da bi u sledećem gemu materijalizovao prvu za osvajanje seta rezultatom 6:4.

Treći deo igre počinje mnogo bolje za Španca koji pravi brejk u drugom gemu, dolazi do 2:0, ali mu Srbin uzvraća već u sledećem, smanjuje rezultata, a potom dolazi do izjednačenja – 2:2. U daljem toku seta brejkova nije bilo, možda se opet razrešenje očekivalo u taj-brejku, ali nije tako bilo. Janko Tipsarević je u devetom gemu iskoristio brejk prilike, a potom je u narednom prvo spasao šansu za ribrejk rivala, a potom iskoristio drugu set loptu za novih 6:4.

Nakon ovog preokreta očekivalo se da Janko može do svog najvećeg trijumfa od povratka na teren, ali na žalost nije tako bilo. Giljermo Garsija-Lopes opet u set ulazi brejkom u drugom gemu, a onda se ključni detalj dogodio na serdini ovog četvrtog perioda. U petom gemu Janko vraća izgubljeno i umesto da potvrdi stečeno, on dozvoljava Špancu ribrejk, novu prednost, koju je ovaj održao do kraja i tako osvojio set sa 6:3.

U petom setu Janku je ponestalo snage, dugo se nije našao u toj situaciji, mada je bio specijalista maratonske mečeve. Noćas je Giljermo Garsija-Lopes napravio brejk na startu odlučujućeg seta i do kraja je izgubio samo jedan gem, uz još dva oduzeta servisa, te tako došao do konačnih 6:1 u petom delu igre.

Janko Tipsarević je u karijeri dva puta igrao u četvrtfinalu US Opena, ali sada je daleko od te forme. Ove sezone pobedio je samo tri meča, a nadamo se da će do kraja godine ostati potpuno zdrav i dobro se pripremiti za sledeću sezonu, jer i sam Janko veruje da može da se vrati na stari put.

“Ne želim samo da budem na Turu još nekoliko godina i da skupljam čekove. Želim istinski sebi da pružim još jednu šansu da uspem – dosta toga je i do stava i pozitivnog razmišljanja. Verujem da mogu da se vratim“.

Teme:   ATP, Grend Slem, Janko Tipsarevic, Teniseri, Turniri, US Open, Vesti