02/09/16 - 00:35h

Šteta, šteta, šteta: Tipsarević ispustio 2:0 i izgubio posle maratona

Srpski teniser Janko Tipsarević nije uspeo da se plasira u treće kolo US opena, pošto je poražen od Španca Pabla Karenja Buste sa 3:2 u setovima. Naš as je vodio sa 2:0, igrao odlično do to trećeg seta, ali je potom posustao i doživeo bolan poraz.

J. Tipsarević66144
K. Busta34666

Nakon, za mnoge iznenađujuće pobede nad Semom Kverijem u prvom kolu, Janko Tipsarević je dokazao da se polako ali sigurno vraća u staru formu u meču sa prošlonedeljnim šampionom Vinston Sejlema, Pablom Karenjom Bustom iz Španije.

Nažalost, Janko dobru igru nije uspeo da materijalizuje do kraja. U borbi isprekidanoj pauzama zbog kiše, ispustio je veliku prednost, imao je više prilika da završi posao u svoju korist i u poslednja dva seta. Nažalost, nije uspeo.

Busta se u narednom kolu sastaje sa Dominikom Timom koji je pobedio Rikardasa Berankisa.

I SET

Janko je vrlo sigurno započeo na svoj servis, poveo sa 2:1 i izvršio pritisak na Španca, zahvaljujući kojem je stekao rani brejk – kod 15:15 je upisao viner, potom je rival napravio grešku, a kada je ubacio lopticu u mrežu, na semaforu je pisalo 3:1.

Srpski igrač ekspresno je materijalizovao stečenu prednost. Izgubio je samo jedan poen i brzo došao do 4:1 u prvom setu.

Tipsarević je odlično kontrolisao ritam poena i u gotovo svakom gemu na servis protivnika pretio brejkom. Stizao je do izjednačenja, ali mu protivnik nije dozvoljavao nove brejk šanse. Posebno impresivan bio je bekhend kojim je ostajao u poenu, a kada je situacija dozvoljavala, napadao po paraleli. Sitne probleme imao je u devetom gemu, ali se servisom izvukao i dobio prvi set – 6:3.

II SET

Sličan je bio i početak druge deonice, pošto je Janko Tipsarević došao do brejka prednosti u ranoj fazi. Ovoga puta igrao se četvrti gem, a posle 0:30 bilo je jasno da će se Pablo teško izvući iz problema. Dobio je jedan poen, ali je onda napravio dve greške za prvi brejk – 2:1.

Tipsarevićev bekhend je i dalje fantastično funkcionisao, pošto je otvarao bekhend dijagonalama, a paralelama i drop šotovima miksovao završni udarac. Sigurno je servirao i došao blizu osvajanja drugog seta, 4:2. Sigurno je odservirao do kraja seta, ne dozvolivši protivniku da zapreti preokretom – 6:4.

III SET

I umesto da dotuče protivnika koji je bio u nokdaunu, Janko se emotivno ispraznio. Karenjo Busta je značajno poboljšao ritern, a srpski teniser je napravio veliki broj neiznuđenih grešaka, pa je ubrzo na semaforu pisalo 0:5.

Tada je kiša ponovo počela da pada, pa je meč prekinut.

Posle više od dva i po sata pauze meč je nastavljen, Tipsarević je uspeo da smanji, ali je Karenjo Busta lako osvojio još jedan gem i smanjio u setovima – 1:6.

IV SET

Četvrti deo igre počeo je baš onako kako je Janko poželeo – sigurno je odservirao, a onda sačekao pad koncentracije kod protivnika. Brzo je došao od 0:40 i tri vezane šanse. Prvu je Španac neutralisao, ali je već drugu Srbin iskoristio i napravio brejk.

Međutim, ono što mu je polazilo za rukom u ranijoj fazi meča, sada nije. Karenjo Busta je nekoliko bio odličan na osnovnoj liniji, Tipsarević je na 0:30 dve loptice ubacio u mrežu za ribrejk – 2:1.

Nastavilo se u istom stilu – Tipsarević je ponovo stekao brejk prednosti, ali ga je na isti način ispustio, pre nego što je Karenjo Busta konačno sasčuvao svoj servis za 3:3.

Ispostavilo se da je Španac od rezultata 1:3 započeo veliku seriju. Tipsarević ponovo na isti način ne uspeva da sačuva servis – gubi dva poena za redom od rezultata 30:30, pa je Busta prvi put stekao prenost u četvrtoj deonici. 39. teniser sveta je lako odservirao za 5:3.

Janko je nešto lakše dobio naredni gem, a onda ponovo zapretio sa 0:30. Izborio je dva izjednačenja u situaciji kada je Španac servirao za set, ali nije mogao više od toga, pošto je Busta iskorsitio drugu set loptu – 2:2.

Međutim, u poslednjem gemu četvrtog seta, sudija je značajno pomogao Karenju Busti. Janko je odlično izgradio poen, pogodio je smeč nakon loba protivnika, međutim, arbitar mu je oduzeo poen, jer, kako je objasnio, on nije završen, pošto loptica nije dva puta odskočila, a Karenjo Busta je uspeo da uzvrati. I bez ponovljenog snimka bilo je jasno da je glavni arbitar oštetio Tipsarevića, pošto Španac nikako nije mogao da bekhend pošalje u teren.

Ovakva greška desila se u najgorem mogućem trenutku – da mu je dodeljen poen, Srbin bi imao tri brejk šanse i dobru situaciju da izjednači na 5:5 u četvrtom setu.

IV SET

Na krilima te nepravde, momak iz Hihona je nastavio u boljem ritmu – Janko i pored vođstva od 40:15 nije uspeo da zadrži servis u prvom gemu, a njegov protivnik je brzo poveo sa 2:0. Ipak, nije se dao srpski as, ubrzo je iskoristio svoju prvu brejk loptu u ovoj deonici, a potom odservirao bez izgubljenog poena za preokret – 3:2.

Usledio je po jedan siguran servis gem, a onda je Janko propustio veliku priliku da verovatno reši meč – pri vođstvu od 4:3 zaradio je nove dve brejk lopte, 15:40, ali nije uspeo da ih pretvori u strašno vredan brejk, pa je umesto 5:3 bilo 4:4.

Karenjo Busta je kaznio taj Tipsarevićev propust već u sledećem gemu – stekao je 15:40, iskoristio drugu brejk loptu i poveo sa 5:4, a potom rutinski odservirao za pobedu.

Teme:   Janko Tipsarevic, US Open, Vesti