07/06/15 - 18:43h

Rolan Garos ostaje još uvek neostvareni san Novaka Đokovića! (Analiza)

Novak Đoković nije uspeo da savlada Stanislasa Vavrinku u finalu Rolan Garosa. Rezultat je bio 6-4, 4-6, 3-6, 4-6. Iako je dao sve od sebe u ovom meču, Đoković je ovog puta morao da čestita protivniku koji je zasluženo pobedio.

korak do sna 1

Igrati finale protiv Novaka je bio izazov za Stana, ali izazov koji je uspešno prevazišao. Novak nije imao sreće, ali tu se borba ne završava. Zna se ko je još uvek čelni lider ATP liste i ko će da vlada u tenisu još dugo.

Prvi set

Ofanzivan je bio Stan od samog starta. Iako je moglo da dođe do potencijalne brejk šanse na 40-40, nije to dozvolio Švajcarac. Bio je vrlo agresivan znajući da samo tako može da igra protiv najboljeg od najboljih. Brzo je naredni gem okončao Novak. Ekspresno se igrao i treći gem. Obojica su bili stabilni na servisu. Nije bilo šanse za brejk. Odličnim servisom u četvrtom gemu Nole nije dopustio da Vavrinka ostvari bilo kakvu prednost iako je imao 30-0 Švajcarac. Samopouzdanje kod Novaka je bilo vrlo očigledno. Brejk šansa se desila za Novaka u petom gemu, ali je nije realizovao. Izvukao se Švajcarac, lepo je odservirao, stalno je slao poene blizu linije koji su zahtevali puno trčanja i defanzivnu igru njegovog protivnika, tj. Novaka. Šesti gem je doneo poravnanje na 3-3, Novak stabilan i siuran, od početka na servisu. Naredni gem je Vavrinka odigrao katastrofalno. Prvo je doveo sebe u situaciju da gubi sa 0-40, a onda je odservirao i napravio duplu servis grešku kojom je poklonio gem protivniku. Novak je sada mogao da servira za vrlo važnu prednost. Sjajan je Đoković bio za rezultat od 5-3, dok je Vavrinka sada morao da se bori za ostanak u setu. Stan je imao padove u igri tokom turnira, i tokom ovog moeča, ali je isto tako znao da pogodi kada treba. Smanjio je prednost Srbina na 5-4. Sada je Novak servirao za set. Od dve set lopte za Novaka, lošom igrom otvorila se šansa za brejk Vavrinke. Asom se Novak osigurao i onda realizovao treću set loptu za 1-0 u setovima. Krik Đokovića na kraju dovoljno je opisao prvi set. Veoma neizvesno, napeto, veliki ulog! Značila je ta prednost previše za srpskog asa!

Nole i Sten

Nole i Sten

Drugi set

Imao je Stan krizu i u prvom gemu narednog seta, ali se izvukao. Novak je ekspresno odservirao za 1-1. Bez izgubljenog poena je Vavrinka okončao naredni gem za 2-1. Sjajan je bio naredni gem za obojicu. Bilo je gusto, imao je Vavrinka dve brejk lopte, ali ih nije realizovao jer ga je Novak nakon niza sjajnih, genijalnih poena naterao da pošalje lopticu u aut. Brejka nije bilo u narednom gemu, Nole je uporno forsirao drop šot, a Vavrinka bi to uvek uspešno predvideo. Nakon završenog gema bilo je 3-2 za Vavrinku, a Novak je sledeći servirao. Napeto u narednom gemu, Vavrinka postaje sve ofanzivniji kroz meč. Opet pritiska Novakov servis, ali nije se dao srpski as. Bukvalno je silio protivnika na grešku i Stan je promašio smeč. Ipak, u narednom gemu je bio odličan iako je bilo vrlo teško. Prvo je poveo sa 40-0, a onda se rezultat poravnao na 40-40. Ipak, brejka nije bilo. Smanjio je greške Vavrinka. Imao ih je manje od Novaka u ovom prvom delu drugog seta. 4-4 u osmom gemu nakon veoma nepete situacije. Stalno je pritiskao Stan ali Novak je sjajno i pribrano igrao. Frustriran što nakon ukupno 5 brejk lopti do do devetog gema nijednu nije realizovao, Vavrinka je udario reketom po teniskoj mreži, što je publika osudila zviždanjem. Nije bilo šanse protiv Novaka koji je i defanzivno igrao bolje od protivnika. Nije uspeo Nole da napravi brejk u narednom gemu. Ali nije uspeo ni naredni gem da dobije pa je Vavrinka osvojio drugi set. Vidno nervozan i isfrustriran, Novak je polomio reket. Znao je da mora da se igra još minimalno 2 seta.

Djole

Djole

Treći set

1-0 za Vavrinku u trećem setu, ali izuzetno težak bio je naredni gem kada je Novak servirao. Imao je Švajcarac ponovo prilika za brejk, gde je Nole morao dobro da se pomuči da bi se izvukao, i srećom je uspeo u tome. Vavrinka već u nastavku kao da malo popušta u igri. Novak dolazi sada do izražaja. Iako nije bilo brejka, videlo se poboljšanje kod Novaka i stagnacija kod švajarskog tenisera. U trećem setu prvi brejk je napravio Vavrinka, i poveo sa 4-2 u ovom setu. Iako je javila brejk šansa za Novaka u narednom gemu, nije je uspeo realizovati. Imao je Stan 5-2 što je bila ogromna rezultatska prednost. Nije se Novak predao u narednom gemu i smanjio je prednost na 5-3. Ali već u narednom Vavrinka praktično rutinski stiže do velike prednosti u setovima od 2-1. Sve je pogađao Vavrinka.

Četvrti set

Kreće sigurnije Novak u narednom setu. Osvaja prvi gem na svoj servis, a onda uzima brejk protivniku. Delovao je sampouzdanije, oštrije, ofanzivnije. I osvojio je i naredni gem tako stičući veliku prednost od 3-0. Naredni gem je osvojio ipak Vavrinka, ali je i u narednom imao šansu za brejk. I iskoristio je na Novakovu nesreću. I od 3-0 za Novaka, rezultat je postao 3-3. I naredni gem je bio pravo mučenje za Novaka, mučenje koje je uspeo da izdrži i povede sa 4-3. U narednom gemu i uz 40-0 za Novaka opet Švajcarac uspeva da osvoji svoj servis gem. Neverovatno! I kažnjava to Vavrinka u narednom gemu oduzevši Novaku brejk i tako ostvarujući neverovatnih 5-4. Nije to bilo lako prihvatiti za Novaka, ali nije uspeo da pobedi. Boli poraz, ali i više nego odličan turnir je iza njega.