Rolan Garos: Novak od 0:2 do četvrtfinala

Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u četvrtfinale Rolan Garosa posle velikog preokreta koji je napravio u duelu sa Andreasom Sepijem.

Novak Đoković46676
Andrea Sepi67353

Italijan je vodio sa 2-0 u setovima, ali srpski teniser je uspeo da dobije naredna tri seta i da trijumfuje sa 4:6, 6:7(5), 6:3, 7:5 i 6:3, posle više od četiri sata tenisa.

Đoković je odlično počeo je pošto je brzo dobio prva tri gema, ali u preostalom delu meča nije ličio na sebe. Imao je tokom celog duela puno problema sa pronalaženjem ritma, a uz to je protiv sebe imao i izuzetno raspoloženog Italijana koji nije imao šta da izgubi.

Srpski teniser je ipak smogao snage i treći put u svojoj dosadašnjoj karijeri dobio je meč na kojem je gubio sa 2-0 u setovima.

Njegov naredni protivnik biće pobednik duela Žo-Vilfrid Conga – Stanislas Vavrinka.

Najbolji svetski teniser prvi gem na meču dobio je bez izgubljenog poena, a onda je odmah napravio brejk zahvaljujući fenomenalnom poenu iz slajsa koji mu je doneo brejk loptu.

Novak Đoković

Ni u drugom servis gemu Novak nije izgubio poen, pa je očigledno veoma raspoložen na startu već posle deset minuta imao 3:0. Sepi definitivno nije zalutao u treće kolo Rolan Garosa pošto je trenutno na najboljoj 25. poziciji na ATP listi i igra najbolji tenis u životu. Iskoristio je mali pad u igri Đokovića, prvo je uz malo problema dobio svoj gem, a onda je bez izgubljenog poena vratio brejk.

Imao je najbolji svetski teniser u šestom gemu dve brejk lopte, ali nije uspeo da vrati vođstvo i Sepi se potpuno vratio u meč. U narednom gemu Italijan je imao 15:30, nešto kasnije i ‘đus’, ali Đoković se izvukao sa nekoliko servis vinera i ponovo je poveo (4:3).

Teški uslovi za igru (17 stepeni, vetar i vlažan teren) očigledno su više prijali Sepiju koji je što je meč odmicao igrao sve bolje. Sa druge strane, igra Novaka iz prva tri gema potpuno je nestala, pa je Italijan napravivši novi brejk došao u priliku da servira za set.Momak iz Bolcana igrao je na gornjoj granici svojih mogućnosti, ali i pored toga Đoković u samo jednom gemu na njegov servis nije imao brejk loptu. U desetom gemu srpski teniser porpustio je još jednu, pa je Sepi pose 49 minuta neočekivano poveo sa 1:0 u setovima (6:4).

I drugi set počeo je u sličnom ritmu. Delovalo je kao da je Sepi prvi, a Novak 25. na svetu. Italijan je pogađao sve što zamisli dok se srpski teniser ozbiljno mučio da pronađe ritam i u petom gemu Sepi je napravio novi brejk za 3:2.

Delovalo je da će Sepi bez većih problema privesti set kraju pošto Đoković, za razliku od prvog, u drugom nije imao nijednu brejk šansu. Međutim, u desetom gemu stegla se ruka Italijana koji je servirao za 2-0 i Novak je iskoristivši prvu brejk šansu u drugom setu izjednačio na 5:5. Sepi je u sledećem gemu imao novi šansu za brejk, nije je iskoristio, ali je uspeo da uz dosta problema dobije 12. gem i izbori se za taj-brejk.Prosto je neverovatno koliko je dobro igrao Sepi. Novak je odlično servirao u 13. gemu, dobijao je bez većih problema poene na svoj servis, ali sve duže razmene udaraca završavale su se ili vinerima Italijana ili greškama Đokovića. Sepi je iskoristio prvu set loptu i posle sat i 53 minuta imao je velikih 2-0 u setovima.

Novak Djokovic, Rrolan Garos, 2012

Đoković je morao da počne treći set dobro i uradio je to napravivši odmah brejk, ali već u sledećem gemu je praktično poklonio Sepiju izjednačenje. Ista situacija viđena je i u petom i šestom gemu. Srpski teniser se uz puno muke ponovo izborio za novi brejk, a onda je uz nekoliko početničkih grešaka ponovo vratio Italijana (3:3).

Međutim, bilo je očigledno da je Đoković za nijansu podigao nivo svoje igre. Iako je Italijan nastavio sa fantastičnim izdanjem, sve lopte slao je duboko oko linije, ali to mu nije pomoglo pošto je Novak uz tri vezana gema (dva brejka) stigao do prvog seta (6:3).Ono što smo videli na početku i ono što smo očekivali da vidimo u većem delu ovog meča napokon smo dobili krajem trećeg i početkom četvrtog seta.

Novak Djokovic vs. Andreas Sepi, Rolan Garos, 2012

Srpski teniser produžio je seriju dobijenih gemova i u drugom setu i poveo je sa 3:0 napravivši još jedan brejk. Imao je srpski teniser brejk šansu da produži tu seriju na sedam dobijenih gemova, ali nije je iskoristio i to je vratilo Sepija. Italijan je vratio brejk zaostatka, a onda je dobio i šesti gem koji je trajao desetak minuta i u kojem je Novak propustio brojne brejk šanse.

Veoma sličan šestom bio je i osmi gem u kojem je Novak ponovo imao nekoliko prilika za brejk, ali Sepi je nekako na kraju uspevao da ostane u četvrtom setu. Međutim, to nije pokolebalo najboljeg svetskog tenisera, koji je nastavio da lako dobija svoje servis gemove i čeka svoju priliku. Sačekao je u 12. gemu kada je napokon napravio brejk i izborio se za odlučujući peti set.