11/06/12 - 14:57h

RG finale: Novak nije uspeo, Nadalu titula

Novak Đoković poražen je u finalu Otvorenog prvenstva Francuske od Španca Rafaela Nadala. Rezultat meča koji je više puta prekidan zbog kiše i koji je nastavljen u ponedeljak bio je 3:1 za Nadala, po setovima 6:4, 6:3, 2:6, 7:5. Ovo je Nadalu rekordna sedma titula u Parizu, dok Novak nije uspeo da bude pobednik i ovog Gren Slema i tako bude prvi koji je posle 43 godine kompletirao sva četiri najveća turnira.

Đoković- Nadal

Novak je svojim servisom otvorio meč, ali je Nadal odmah imao brejk lopte. Nole je uspeo da spasi dve, ali je treću Nadal iskoristio i došao do startnog brejka. Već posle sledećeg gema bilo je 2:0 za Španca. Da je Novak u problemu pokazao je treći gem kada Nadal opet pravi brejk i stiže do 3:0. Đoković se budi u četvrtom gemu i dobro igra na servis Nadala i posle 40:40 dolazi do brejk lopte koju koristi i smanjuje rezultat na 3:1. Već u sledećem gemu Novak se potpuno vraća u prvi set i smanjuje rezultat na 3:2 za Nadala. Drama se nastavila, a na servis Nadala opet se došlo do 40:40. Posle velike borbe i vise izjednačenja i ovaj gem odalzi na konto Novaka Đokovića i Nole se posle 0:3 i dva brejka zaostatka vratio i tada je bilo 3:3. U tim trenucima Novak je igrao Nadalovim oružjem –sjajnim forhendom. U narednom gemu na servis Novaka Đokovića opet se došlo do izjednačenja i sjajne igre obojice tenisera. Nadal propušta prvu brejk loptu, ali ubrzo dobija još jednu koju koristi, tačnije Novak mu je poklanja duplom greškom. Nadal je opet u prednosti i tada vodi 4:3 sa brejkom prednosti. Naredna dva gema prolaze mirno, svaki igrač osvaja svoj servis Nadal vodi – 5:4. Nadal je dobrom igrom došao do važnog prvog seta, u kome je bilo dosta preokreta i koji Rafael Nadal osvaja rezultatom 6:4.

Drugi set je opet Novak otvorio svojim servisom, ali kao i u prvom setu Nadal odmah pravi brejk i to opet dublom servis greškom našeg tenisera. U narednom gemu dolazi do izjednačenja i prilike da Novak odmah vrati brejk, što na žalost nije uspeo i Nadal dolazi do 2:0. Već naredni gem dobija Novak Đoković i smanjuje rezultat na 2:1 za Nadala. U narednom gemu Nole nastavlja sa pritiskom na Nadalov servis i dolazi do nove dve brejk lopte. Već prvu Novak koristi i dolazi do 2:2. U sledećem gemu Novak je napokon poveo i došao do 3:2. Naredni gem osvaja Nadal i dolazi do izjednačenja u drugom setu, rezultat je bio 3:3. Naredni gem u kome je Novak servirao dobija Nadal i opet pravi brejk za 4:3, kao i u prvom setu. Nadal i naredni gem dobija sigurno i odlazi na velikih 5:3. U tom trenutku počinje da pada kiša i meč biva prekinut na određeno vreme. Posle prekida od nekih 20-ak minuta vratili su se teniseri na teren, a Novak ja servirao za ostanak u drugom setu. Nije uspeo da uzme gem na svoj servis i Nadal odmah pravi brejk i dolazi do 6:3 i 2:0 u setovima.

Novak Đoković

Kiša koja je padala definitivno je više odgovarala Novaku, mada nije tako izgledalo na početku trećeg seta.

Na početku trećeg seta Nadal je prvi servirao i poveo sa 1:0. U nastavku ovog seta, već u sledećem gemu Nadal je imao dve brejk lopte i već prvu je iskoristio za 2:0 i za veoma težak položaj Novaka Đokovića u nastavku meča. Kada su međutim svi mislili da je Novak slomljen on se opet podigao i u trećem gemu napravio brejk te je smanjio rezultat na 2:1, za Nadala. U narednom gemu Novak je potvrdio brejk i izjednačio na 2:2. Novak se definitivno probudio i već u narednom gemu imao tri brejk lopte. Iskoristio je Nole drugu brejk loptu i poveo sa 3:2 u trećem setu. Sjajni Novak u trećem setu materijalozovao je još jedan brej i svojim servisom došao do 4:2 i u tom trenutku veliki pritisak se počeo prebacivati na drugu stranu mreže,tj.na stranu Rafaela Nadala. U nastavku meča, Rafa ni nakon četiri izgubljena gema nije uspeo da prekine Novakovu seriju te je rezultat u tom trenutku bio 5:2, a da podsetimo Rafa je na početku trećeg seta vodio sa 2:0. U osmom gemu Novak je servirao za svoj prvi set u ovogodišnjem finalu i osvojivši šesti gem za redom smanjio je rezultat na 2:1 u setovima, a ovaj set je rešio u svoju korist rezultatom 6:2 uz sjajnu igru u ovom delu meča.

Četvrti set opet svojim servisom otvara Rafael Nadal, kao i na početku trećeg dela igre. Svoj niz od šest uzastopnih gemova želeo je da nastavi Novak i na početku četvrtog seta. Novak je stigao do brejk lopte i iskoristio je. Poveo je Srbin sa 1:0 i dobro uzdrmao već poljuljanog Španca, a u tom trenutku je Novak „pucao“ od samopouzdanja i želje za pobedom. Naredni gem Nole rutinski dobija i vodi 2:0. Već u sledećem gemu servirao je Nadal i prekinuo Novakov niz i smanjio rezultat na 2:1, za Novaka.
Opet je usledila pauza zbog kiše koja je, za razliku od prvog prekida, ovog puta definitivno trebala Nadalu, a meč je pomeren za ponedeljak.
Novi dan doneo je i nova uzbuđenja. Novak je servirao za materijalizaciju brejka, ali u tome nije uspeo te Rafa stiže do brejka i izjednačenja 2:2. Potom je svaki od tenisera dobro servirao do rezultata 5:5, kada je u narednom gemu Nadal poveo 6:5 svojim dobrim servisima pritisak je bio na Novaku da izbori taj-brejk. Nole na žalost ti nije uspeo Nadal je imao brejk loptu i odmah je iskoristio,tj. Nole mu je poklonio poen za meč svojom dublom servis greškom. Ovaj set Španac je dobio rezultatom 7:5.

Teme:   Grend Slem, Novak Djoković, Rolan Garos, Teniseri, Turniri, Vesti