06/08/16 - 22:15h

Prvi dan obeležili favoriti, Japanci i rekord Milmana

Prvog dana Olimpijskog turnira za muškarce na programu je 15 mečeva. U do sada odigranim susretima izdvajaju se trijumfi Keija Nišikorija i Marina Čilića, te poraz 14. nosioca Džeka Soka.

Kei Nišikori je takmičenje u Riju započeo trijumfom nad Albertom Ramosom iz Španije sa 2:0 – 6:2, 6:4.
Japanac kojem je ovo treća Olimpijada ove godine želi bar korak dalje od Londona kada je igrao četvrtfinale.
Nakon uvodnih 1:1, Nišikori bez izgubljenog poena pravi brejk, a do ponovnog oduzimanja servisa protivniku šesti reket sveta dolazi u sedmom gemu. I Ramos je imao priliku da vrati rezultat. U osmom gemu nije iskoristio tri brejk lopte na servis Nišikorija koji ipak uspeva da osvoji ovaj deo.

Sigurnija igra španskog tenisera u drugom setu. Bez prilike za oduzimanje servisa protivniku igralo se do devetog gema, kada nesigurnost Ramosa koristi Nišikori za prednost od 5:4 i u narednom gemu na svoj servis bez većih problema koristi prvu meč loptu.

Kei Nišikori je ovim trijumfom u kojem je upisao 20 vinera zabeležio 40. pobedu ove sezone i u drugom kolu ukrstiće reket sa Džonom Milmanom.

Australijancu je bilo potrebno 50 minuta da savlada Ričardsa Beranakisa iz Litvanije sa dva puta po 6:0. Današnjom pobedom Beranakis je ušao u istoriju Olimpijskih Igara kao prvi teniser koji je ostvario plasman u naredno kolo sa “dvostrukom nulom”.

Japan će u drugom kolu sem Nišikorija predstavljati i Daniel Taro, 118.teniser sveta koji je danas napravio prvo iznenađenje u muškom delu takmičenja. Taro je u dva seta (6:4, 6:4) bio bolji od 14. nosioca, Džeka Soka iz SAD-a.
Nakon brejka Taroa na početku meča Sok dolazi do poravnanja u osmom gemu. Japanac odmah vraća brejk i u desetom gemu na svoj servis koristi tek treću set loptu.
Istim rezultatom, ali uz samo jedan brejk Taro je okončao i drugi set za prvu pobedu na Olimpijskim igrama.

U drugom kolu je i Marin Čilić. Najbolji teniser Hrvatske i deveti favorit za titulu u Riju je za 65 minuta igre u prvom kolu prepustio samo pet gemova Grigoru Dimitrovu.

Čilić je u prvom setu poveo sa 5:0, a onda se na semafor upisao i Bugarin. Imao je Dimitrov priliku da smanji rezultat u sedmom gemu, ali je Hrvat spasio brejk loptu i iskoristio prvu za vođstvo od 1:0 u setovima.
Nakon uvodnih 2:2 u drugom setu prvi do brejka dolazi Marin Čilić. Hrvat je imao priliku za brejk i u sedmom gemu, ali je Dimitrov uspeo da zadrži svoj servis do kraja meča. U desetom gemu, bez izgubljenog poena Čilić stavlja tačku na ovaj susret prvog kola u kojem je ostvario 21 viner uključujući i 12 as servisa.

#NextGen zvezda teniske scene, Britanac Kajl Edmund bio je uspešan u svom debitantskom nastupu na Olimpijskim Igrama. Godinu dana mlađi i devet mesta bolje rangirani teniser iz Velike Britanije danas je bio bolji od Džordana Tompsona iz Australije sa 6:4, 6:2.
Tek dve brejk šanse viđene su u prvom setu ovog susreta i to u prvom gemu. Tu drugu Edmund je iskoristio i stekao prednost koja mu je donela vođstvo od 1:0 u setovima.

U drugom setu Britanac je zaigrao bolje, prepustio tek dva gema protivniku koji nije uspeo da ugrozi njegov servis. Trudio se Tompson, ali najviše što je mogao da uradi na servis Edmunda je da osvoji tek neki poen. Kajl Edmund je opravdao ulogu favorita i zasluženo se plasirao u drugo kolo.

Nakon dosta muke i preokreta u drugom kolu je i Žo Vilfred Conga. Francuz je u meču protiv Maleka Džazirija iz Tunisa izgubio prvi set sa 4:6.
Do ovog rezultata Džaziri je došao brejkom u petom gemu i tu prednost je sačuvao do kraja seta za vođstvo od 1:0.
Džaziri je u desetom gemu drugog seta servirao za meč, ali nije uspeo da se odupre pritisku Conge koji pravioribrejk i sa dva gema u nastavku odvodi meč u treći set.

Propuštene prilike u drugom setu kao da su porazile Džazirija koji u odlučujućem setu nije pružio otpor Francuzu.
Conga je prepustio protivniku samo tri gema u ovom delu. Brejkom u osmom gemu je stvorio prednost, a zatim lagano, bez izgubljenog poena odigrao gem na svoj servis i nakon dva sata i 17 minuta igre obezbedio plasman u drugu rundu takmičenja.