26/01/17 - 12:51h

Povratak legende: Federer u pet setova do finala u Melburnu!

Rodžer Federer je prvi finalista Australijan opena. U svom 28. grend slem finalu igraće protiv boljeg iz duela Nadal – Dimitrov!

Twitter

Kakva drama u prvom polufinalu Australijan opena! Gledaoci u Rod Lejver areni već su videli osvajača četiri titule u Melburnu na pragu od pete, kada je Vavrinka opustio ruku i za jedan sat nadomestio sve što je propustio.

Držao je konce u rukama jedan od najboljih igrača sveta svih vremena sve do početka trećeg seta, a onda je na scenu stupio njegov manje trofejni kolega iz Dejvis kup tima – i naredna dva seta rešio u svoju korist.

Ipak, Federer je, bez obzira što je na 17. mestu ATP liste, nakon najduže pauze u karijeri, u Melburnu pokazao da može da igra kao u najboljim danima.

Na putu do 28. grend slem finala, nije mogao da ga zaustavi ni Stanislas Vavrinka, koga je za tri sata i osam minuta igre savladao u pet setova sa 7:6, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3.

U pokušaju da stigne do svog četvrtog finala na nekom grend slemu, Vavrinka je parirao svom zemljaku sasvim dobro u prvom setu.

Imao je Federer tri vezane brejk lopte u četvrtom gemu, ali nije oduzeo servis rivalu, pa je Vavrinka poravnao na 2:2, a izuzetno agresivnom igrom i sam došao u narednom gemu do dve brejk prilike koje mu Rodžer ne dozvoljava da iskoristi.

Slede relativno mirni gemovi, a onda Stan ne koristi brejk loptu da preokrene set u svoju korist i Federer osvaja poen za 6:5. Nekoliko loptica koje šalje preko aut linije u svom servis gemu, koštale su četvrtog tenisera sveta u 12. gemu prvog seta.

Prvih pet gemova u nastavku obojica tenisera stoje na svom servisu i pored očiglednih problema koje Vavrinka ima sa vraćanjem servisa rivalu, što u jednom momentu dovodi do lomljenja rekate, “preko kolena”…

Šesti gem biva koban za Stana. Bekhend ga izdaje i on šalje lopticu u mrežu, za prednost Federera od 4:2, koju on odmah i portvđuje za 5:2.

Uspeva prvi reket Švajcarske da ostane u ovom setu, ali samo na kratko, jer Federer već u narednom gemu bez izgubljenog poena dolazi do 6:3.

I kada je delovalo da je meč gotov posle dva seta, posebno jer je Vavrinka zatražio medicinski tajm-aut zbog bolova u kolenu, u trećem setu gledamo potpuni preokret na terenu! Za samo 26 minuta, sa dva vezana brejka, u četvrtom i šestom gemu, Stan koristi prvu set loptu i smanjuje na 2:1.

Četvrti set Švajcarci otvaraju razmenom brejkova. U devetom gemu, nakon velike borbe i propuštene dve brejk lopte, Vavrinka sjajno reternira i koristi treću priliku da povede sa 5:4 a potom i da potvrdom brejka izjednači na 2:2 u setovima i odvede meč u peti, odlučujući.

Po završetku seta Federer je zatražio medisicnski tajm-aut i izašao je sa terena na više od osam minuta.

Nakon dva sigurna gema na početku seta sa obe strane, Federer se provlači spašavajući u trećem i petom gemu po jednu brejk loptu, a onda u šestom ne propušta da iskoristi svoju brejk šansu i povede sa 4:2.

Siguran biva i u potvrdi brejka, a onda, na svom servis gemu ne prepušta Vavrinki ni jedan poen i na ogromnu radost njegovog tima i svih koji ga prate, prolazi u finale Australijan opena gde će mu rival biti bolji iz dulea Nadal – Dimitrov.

Teme:   Australian Open, Rodžer Federer, Stanislas Vavrinka, Vesti