28/01/18 - 12:38h

ODBRANA TITULE ZA ISTORIJU: Federer je šampion Australijan opena!

Švajcarac Rodžer Federer došao je do svog 20. grend slem trofeja u karijeri, savladavši u finalu Australijan opena Hrvata Marina Čilića.

Source: Clive Brunskill/Getty Images

Švajcarac je odbranio trofej osvojen prošle godine posle tri sata i sedam minuta igre – 6:2, 6:7, 6:3, 3:6, 6:1.

TOK MEČA:

Federer je ovaj susret otvorio furiozno. Brejk Švajcarca već u prvom gemu izbacio je Marina Čilića iz koloseka i nije mogao da se sastavi. Poveo je Federer sa velikih 4:0 pre nego što je Čilić uspeo da se upiše na semafor, ali je Švajcarac nastavio u istom ritmu i hrvatski teniser nije imao nikakvih šansi – 6:2.

Kako je drugi set odmicao Čilić je igrao sve sigurnije i sve bolje. Obojica su propuštali brejk šanse, a u desetom gemu Hrvat nije iskoristio ni set loptu. Ova deonica susreta završena je u dodatnom gemu, a Marin Čilić slavio je sa 7:5 za 1:1 u setovima.

• Federer je igrao rekordno sedmo finale na Australijan openu i sa šest titula izjednačio se sa Novakom Đokovićem i Rojom Emersonom
  • Švajcarac je najstariji igrač grend slem finala još od Kena Rozvela 1974. koji je imao 39 godina kada se borio za trofej na US Openu
  • Federer je došao do svog 20. grend slema i priključio se Margaret Kort, Sereni Vilijams i Štefi Graf –
    njih četvoro su jedini koji su osvojili najmanje 20 grend slem trofeja u singlu
  • Federer je do osvajanja trofeja proveo 14 sati na terenima Melburn parka

U trećem setu oba igrača igrala su sigurno. Jedine dve brejk šanse imao je Federer i u trenutku pada Čilićeve koncentracije iskoristio je drugu za vođstvo od 4:2. Prednost je sačuvao do kraja ove deonice koju je dobio sa 6:3.

Početak četvrtog seta na trenutak je zaličio na start prvog. Federer je posle dva sigurna gema poveo sa 2:0, ali se Čilić nije predavao. Izjednačio je na 3:3 vrativši brejk, a potom vezao tri gema za konačni preokret i 6:3 u ovom setu.

Iskustvo Rodžera Federera u velikim finalima imalo je velikog uticaja na kraj ovog meča. Švajcarac je svoje 30. grend slem finale završio ubedljivo dobijenim setom. Iako je u prvih nekoliko gemova vođena velika borba, Federer je Čiliću prepustio samo jedan i sa 6:1 stigao do svog 20. grend slem trofeja.

Teme:   Australian Open, Grend Slem, Marin Čilić, Rodžer Federer, Teniseri, Turniri, Vesti