09/09/15 - 10:44h

Novakova pobeda za četvrto gren slem polufinale ove sezone (Analiza)

Srpski teniski as, Novak Đoković je uspeo da se plasira posle iscrpljujućeg meča u polufinale US Opena koji se igra u Njujorku. Srbin je bio olji od španskog tenisera Felisijana Lopeza, trenutno 19. tenisera sveta. Rezultat meča bio je 6-1, 3-6, 6-3, 7-6(2).

Novak

Nije bilo ni najmanje lako. Naročito kada se očekuje da u četvrtom setu zasija ta energija jer je uspeo da povede sa 2-1 i stekne značajnu prednost. No, uvek je specifična situacija kada igrate protiv najboljeg. Znate i sami da biste napravili podvig ako ga pobedite i motivacije ne manjka. To je ono sa čim se Novak svakodnevno nosi. Uspeo je i ovaj put! I to je njegovo četvrto gren slem polufinale ove godine. Bravo Novače!

Prvi set

Statistika kaže da su igrači u mnogim segmentima igre bili vrlo približni. No, ono što svakako “bode oči” jeste brojka koja govori o neprisiljenim greškama. U meču je Novak napravio 17, a protivnik čak 48 neprisiljenih grešaka. Mnogo. Prvi set je išao glatko. Novak je jednostavno napao i ofanziva mu je donela set. Ritern nije funcionisao savršeno, pa se u drugom setu situacija komplikuje. No, što se tiče samog prvog seta, jednom rečju besprekoran! To govori rezultat. Novak je napravio brejk dva puta, prvi put u drugom gemu, a zatim u četvrtom gemu, nanizavši tako 5 gema, ne dopustivši protivniku nijedan. Jedan gem osvojio je zatim Španac, i onda na scenu stupa Novak koji set lako okončava za 1-0. Zanimljivo je da je Španac još u prvom gemu imao jednu brejk šansu, ali je nije iskoristio.

Nole

Drugi set

Prvi gem igrao se neko vreme. Novak je imao jednu brejk šansu na početku, nije je realizovao. Protivnik ga kažnjava, baš kao Novak njega u prvom setu, i uzimam mu brejk na samom startu i tako prelazi u vođstvo od 3-0. Više od jednog brejka nije uzeo Španac u nastavku seta. Brejk šansi više nije bilo sve do poslednjeg gema. Tu je Đoković imao sjajnih momenata, između ostalog i jednu brejk loptu, no nije uspeo da se izbori za poravnanje rezultata. Zanimljivo je da i u ovom setu protivnik više greši, ali s obzirom da prilika za brejk nije bilo, Novak nije mogao tu puno da učini. Naravno, morao je popraviti igru.

Treći set

U trećem setu je Novak upornošću došao do 2-0 i brejka prednosti. To mu je bilo dovoljno da ostane u vođstvu do kraja seta. Mogao je Novak da se dovede u nepriliku, zbog činjenice da je u sedmom gemu protivnik mogao dva puta da mu oduzme servis, ali nije. Rezultat seta je bio na Novakovoj strani, ali čini se da je Novak sam bio protiv sebe. Očigledno nije bio zadovoljan onim što je dotad pružio u igri. Ljut je bio na sebe, raspravljao sam sa sobom o svakom poenu, komunicirao sa boksom, jednostavno se osetila nervoza. Srećom je imao rezultat na svojoj strani i moralo se nastaviti dalje.

Novak

Četvrti set

Najteže je bilo sačuvati prednost i mirnu glavu, što je najvažnije u tom nastavku. Meč se okončao tek u taj brejku. Nakon tri odigrana seta, obojici je bilo teško odigrati na najboljem nivou s obzirom na umor i iscrpljenost, ali nije se moglo nazad. Pobeda ne pita za umor. Nigde brejka, a očajno su ga trebali. U celom setu samo je Španac imao dve brejk lopte u šestom gemu, ali se izborio Novak. Da su igrali još nekih dvadesetak minuta, meč bi potrajao 3 sata. Kad su došli konačno do taj brejka, Lopez je konačno popustio. Novak je imao vođstvo od neverovatnih 6-1 u taj brejku. Jedan poen delio ga je od polufinala. Prvu meč loptu nije iskoristio, ali drugu jeste.

Protivnik u narednom polufinalu biće ni više ni manje nego Marin Čilić, hrvatski teniser koji je prošlogodišnji pobednik na ovom turniru. E pa Novače, vreme je za takeover. Srećno, i skini mu krunu!

Teme:   Analiza, Grend Slem, Novak Djoković, Teniseri, US Open, Vesti