19/04/15 - 20:10h

Novak više ne igra za pobedu! Novak igra za istoriju! (Analiza meča+video)

Dvadeset treća titula masters serije u karijeri srpskog teniskog diva Novaka Đokovića je zabeležena danas u Monte Karlu, jer je Novak uspeo da razori još jednog protivnika u teškom i napetom meču, Tomaša Berdiha sa rezultatom 7-5, 4-6, 6-3. Možda je nekad i postojala velika četvorka, ali sada je više nego očigledno da svet ima svog apsolutnog kralja, a to je Srbin Novak Đoković.

Nole

Novak uvek iznova pomera kriterijume u belom sportu, poboljšava kvalitet, ruši protivnike, i niko ko je u belom sportu u ovim trenucima ne želi da za protivnika u meču dobije baš Novaka. Po svemu sudeći, gledamo ako ne i boljeg Novaka od one čuvene 2011. godine. Ovaj Novak je još snažniji, borbeniji, dominantniji, ako je to uopšte moguće! Svete, nakloni se još jednom!

Prvi set

Meč je počeo loše po srpskog asa. Vremenski uslovi nisu išli na ruku obojici finalista, ali i Nole nije najsjajnije odigrao na startu. Nije čak u pitanju ni nervoza niti neiskustvo, jer on itekako poznaje svoje protivnike i njegova odlična mentalna snaga je osnovna crta po kojoj je poznat dok igra na terenu, već prosto loše odigrana dva poena koji su Noletu napravili problem na samom početku meča. Berdih samouveren, ulazi u meč sa činjenicom da je u toku celog turnira imao neverovatnu uspešnost na prvom servisu i odlično se pokazao svih ovih dana. Nole je servirao na startu i izgubio taj početni gem koji uglavnom daje sigurnost igračima. Ali se nije predao! Grešio je, ali onda je polako počeo da greši i Čeh. U šestom gemu Nole uspeva da poravna rezultat na 3-3. Vetar je dosta remetio servise kod oba igrača, ali i da nije bilo vetra, videlo se da nisu najslavnije servirali ni jedan ni drugi. Ipak, Berdih se našao u neprilici jer je vezao nekoliko grešaka koje je srpski as odlično iskoristio i nastavio da igra, ali čini se idalje pod blagom tenzijom. To se pokazalo i na samoj završnici, ili bar onome što je očekivala publika da će se nazvati završnicom jer je Nole imao šansu da na svoj servis pri rezultatu 5-3 završi prvi set. Berdih, neumoran, uspeva da eliminiše te šanse i vraća se u set. No, ipak Novak nije dozvolio da set ode u taj brejk. Vidno iznerviran jer je neko iz publike doviknuo nešto je ga je omelo u nameri da ranije završi set, ipak je uspeo da to učini nedugo posle i okonča ga sa 7-5 u svoju korist. Videlo se da Nole traži svoj ritam u igri koji će da protivnika natera na greške, a njemu omogući da diktira ritam igre, ali mučio se konstantno dok je pokušavao. Zato u prvom setu nije bilo posebno interesantnih razmena, poena, podviga na terenu kad su u pitanju obojica vrhunskih tenisera.

Nole u Monte Karlu

Drugi set

Taktički ili ne, Tomaš odbija da započne drugi set jer je prilikom prskanja terena vodom, očigledno količina vode na terenu bila neprimerena, pa bi to poremetilo igrače dok se kreću na šljaci. No, brzo se ulazi u drugi set. Obojica sigurni na servisu, dovoljno da nema šanse za brejk. Međutim, ono što je obojici pravilo probleme u igri jeste kiša koja je sve jače i jače nastavila da pada, pa je Berdih vrlo iznervirano zahtevao da se meč malo odloži dok ne stane pljusak u Monte Karlu. Iako su organizatori prvo odlučili da nakon završenog petog gema i rezultata 3-2 za Noleta, gde nije još uvek bilo brejka, igrači malo sačekaju na klupama u pauzi između gemova, kiša je ipak neumoljivo nastavila da pada, i meč je odložen. Nakon nekih 70 minuta pauze, vratili su se igrači na teren i borba se nastavila. Ali, Berdih je ipak bio koncentrisaniji od Novaka u nastavku. Uspeo je da napravi brejk nakon što je pre toga Nole imao brejk šansu koju nije iskoristio. Statistika seta je praktično veoma slična prvom setu, ali ovaj put je Berdih napravio znatno manje grešaka i poravnao rezultat. U svom maniru, sarkastično, opominjao je sudiju da se teren ne zaliva ponovo.

Nole sa trofejom

Treći set

Na startu trećeg seta, obojica su bili znatno razigraniji, borba je dobila više žara, i više neizvesnih i kvalitetnih poena. No Berdih ipak nije uspeo da nađe ritam u nastavku, delovao je nervozno, odrazilo se to i na igru. Neki poeni su zaista bili nekontrolisano odigrani sa njegove strane, potpuno amaterski. Nije bilo elemenata u igri koji bi njemu pomogli da osvoji ovo finale. Nole je poveo sa 1-0 nakon malog mučenja na startu, a onda napravio brejk jedan za drugim i imao neverovatnih 4-0. Čeh je u nastavku uspeo da jedan brejk vrati za 4-1. Malo lošiji gem po Novaka i nova šansa za Berdiha. A onda igra nerava u finišu! Berdih oporavljen, čini se, napada, vraća se skoro u meč. I nekako, kad god biste pomislili da mu ponestaje snage, on iznenadi sa novim genijalno odigranim poenom. Davao je celog sebe u tom nastavku trećeg seta. Ali uzalud. Iako je pri rezultatu 5-2 Nole već bio u prilici da okonča meč, nije mu to pošlo za rukom. Ali kad je bilo najteže, Nole je dokazao zašto je najveći od najvećih, gigant, teniska stena! Konačnih 6-3 je Novak uspeo lako da dobije, nije bilo sumnje da će u tome uspeti.

Savršen start Novaka na masters turnirima ove sezone. On je dokazao svoj kvalitet. Sada se igra za istoriju! Sada se ispisuju zlatna slova u karijeri Novaka Đokovića. Pamtiće ga rivali iteako u nastavku sezone. Jer on je tek počeo! Gospodo, gledate Novaka koji je nezaustavljiv i dominira u apsolutno svim segmentima igre. Bravo za još jedan čas tenisa! Bravo za Novaka! Bravo Srbijo, imaš kim da se ponosiš!

Teme:   ATP trka, Masters, Masters u Monte Karlu, Novak Djoković, Tenis Video, Teniseri, Tomaš Berdih, Turniri, Vesti