17/01/17 - 11:49h

Ništa od drame: Đoković rutinski preko Verdaska do drugog kola!

Srpski teniser Novak Đoković započeo je na sjajan način odbranu titule na Australijan openu.

N. Đoković676
F. Verdasko162

Mnogi su se pribojavali da bi Novak Đoković mogao naleteti na “minu” već u prvom kolu prvog grend slema nove sezone, ali je srpski as pokazao da je ponovo spreman za najviše domete! Za razliku od nedavnog okršaja u Dohi kada je Novak morao da spasi čak pet meč lopti, kako bi savladao Verdaska, ovoga puta je to učinio kudikamo lakše i bez puno potrošnje obezbedio plasman u drugo kolo, gde ga čeka pobednik duela Istomin – Dodig.

Šestostruki šampion Melburna je šseti put za redom savladao momka iz španske prestonice, a ukupno 11. u 16. međusobnom duelu. Do novog trijumfa, drugi teniser planete stigao je za dva sata i 23 minuta.

Savršen početak meča srpskog tenisera nagovestio je da ništa neće biti od velike borbe koju su mnogi očekivali. Lako je dobio prvi servis gem, a potom sjajnim riternima ekspresno došao do brejka, i isto tako ga potvrdio za 3:0.

Ništa se nije promenilo ni u nastavku – Srbin je sa lakoćom kontrolisao poene i poveo sa 5:0, a malo je nedostajalo da se prvi put u rivalstvu ovih igrača dogodi da neko dobije set bez ozgubljenog gema, ali je Španac uspeo da spasi dve set lopte i upiše se na semafor, ali ništa više od toga – 6:1 za 32 minuta.

DRUGI SET – FESTIVAL BREJKOVA i MINI-BREJKOVA

Početak drugog seta je doneo nešto sasvim novo. U prvih pet gemova viđena su čak četiri brejka – Novak je značajno pao u igri, počeo je više da greši, što je iskusnom Verdasku pomoglo da pronađe svoj ritam i počne da pogađa. Španac je poveo sa 2:0, ali je usledio ekspresan odgovor Đokovića, odnosno dve neiznuđene greške Španca – 1:2.

Međutim, iako je povratio ravnotežu, Novak nije uspeo odmah da povrati rezutlatski balans. Još jedan slabiji gem koštao ga je servisa još jednom, ali je i tada imao odgovor – ovoga puta iz forhenda za novu šansu za izjednačenje – 2:3.

Izleda da u ovom periodu susreta nije moglo bez drame i brejk lopti, ali i sjajnih udaraca. Verdasko nije menjao pristup koji mu je donosio rezultat, izborio se za novu šansu da rivalu oduzme servis. Ipak, Đoković to nije dozvolio, da bi divnom forhend dijagonalom, iz gotovo nemoguće pozicije, izjednačio – 3:3.

Bio je evidentan pad u igri Novaka, koji se pre svega mučio sa ubacivanjem prvog servisa, ali i pozicioniranjem prilikom udaraca. Nastavilo se sa napetim gemovima na obe strane, uglavnom zbog velikog broja grešaka, međutim – brejka nije bilo – 4:4.

Deveti gem drugog seta bio je najbolji u dosadašnjem toku susreta. Verdasko je Đokoviću s nekoliko grešaka poklonio nove dve šanse za brejk, ali je onda odigrao maestralno – pogodivši dva asa za preokret. Usledio je novi fenomenalan pasing šot Novaka, ali je Fernando na kraju ipak uspeo da gem privede u svoju korist – 4:5.

Novak nikako nije bio na svom nivou, ali je uprkos tome uspeo da veže nekoliko dobrih poena i stigne do tri vezane brejk šanse. Ipak, Španac je ostao u igri zahvaljujući servisu, koji ga je u nekoliko navrata sačuvao od novog brejka koji bi značio i gubitak seta.

Đoković je 13. gem drugog seta otvorio mini-brejkom, koji je potom potvrdio pravovremenim izlaskom na mrežu i mirnim volejom za 2:0. Usledio je nešto duži poen, koji takođe osvaja Novak posle greške Španca, koji zatim vezuje dva poena i vraća balans. Nastavio je u istom ritmu, pa je ubrzo, posle četiri veza poena, on bio taj koji je imao mini-brejk prednosti na svojoj strani (4:3).

Delovalo je da će Verdasko nastaviti seriju, ali je onda uradio ono što mu je na poseban način obeležilo karijeru. Novak mu je praktično samo vraćao lopticu, a on vezao četiri greške, pa je branilac titule došao na set do plasmana u naredno kolo – 7:6(4).

Očekivano, ishod taj-brejka drugog seta je odlučio meč. Đoković je treći set dobio na sličan način kao i prvi, s tim što je Verdasko još više grešio (stigao do brojke od 55 neiznuđenih grešaka, uz 25 vinera).

Srpski as je lako došao do brejka za 2:0, ali ga je teškom mukom potvrdio, pošto je Madriđanin imao jednu priliku da vrati izgubljeno. Drugi teniser sveta je rutinski odradio posao do kraja i obezbedio plasman u drugo kolo.

Teme:   Australian Open, Novak Djoković, Vesti