29/01/16 - 14:00h

Marej preživeo Raonića, novo finale sa Novakom!

Britanac Endi Marej je drugi finalista Australijan opena 2016. On je posle rovovske borbe u pet setova savladao Miloša Raonića sa 3:2 – 4:6, 7:5, 6:7 (4), 6:4, 6:2.

Marej

Marej

Endi Marej se peti put u karijeri plasirao u dinale Australijan opena, ali još uvek nema nijedan trofej sa ovog turniru. U nedelju će imati najtežu moguću prepreku da to ostvari – Novaka Đokovića, koji je sa druge strane dobio svih pet finala u Melburnu.

Raonić je igrao sjajno, dva puta vodio, ali nije izdržao. Kanađanin crnogorskog porekla je i dalje bez Gren slem finala. Ovo je njegov prvi poraz u novoj sezoni, ne računajući egzibicioni turnir u Abu Dabiju.

I SET
Od početka susreta Raonić je bio taj koji je kontrolisao rezultat, napravio je brejk već u prvom gemu meča i potom održavao prednost. Marej je imao svoje šanse, ali ih nije iskoristio, a Kanađanin je kontrolisao svoju nadmoć na prvom servisu, pošto je imao preko 80 odsto ubačenog. Raonić je tako u desetom gemu servirao za set, a as udarcem je iskoristio drugu set loptu, i to pošto je prethodno sudija prosudio da je bio aut, da bi Raonić tražio čelendž koji je bio opravdan.

II SET
Britanac je uspeo da uzvrati. Viđena je velika borba dvojice tenisera u kojoj je bilo jasno da se Marej ne predaje. Igrao je nešto agresivnije nego u prvom setu, što mu se isplatilo, pa je polako stvarao šanse da ugrozi Raonića. Igralo se gem za gem sve do samog finiša seta, kada je Kanađanin izgubio koncentraciju koju je njegov rival iskoristio. Posle osvojenog servis gema za 6:5, Marej je pritiskao Raonića i uspeo da izbori set loptu, koju je iskoristio i izjednačio na 1:1 u setovima sa 7:5.

III SET
Ponovo je Raonić imao inicijativu, bio opasniji na protivnički servis, ali brejka nije bilo. Par gemova je rešeno na razliku, a serviseri su pogađali početni udarac u kriznim situaccijama, što je dovelo set do taj-brejka. Agresicnom Raoniću se isplatila napadačka igra, dva puta je oduzeo servis rivalu – jednom izgubio, i zasluženo poveo sa 2:1, dobivši taj-brejk sa 7:4.

IV SET
Marej u sedmom gemu četvrtog seta oduzima servis Raoniću. Imao je prednost u narednom, kada je trebalo da potvrdi brejk, ali kanadski teniser preokreće i stiže do šanse za ribrejk. Britancu nije išao prvi servis, ali spasava prvu brejk šansu rivala. Posle dosta muke i gema koji je trajao osam minuta, Marej stiže do 5:3. U nastavku set lopta za drugog tenisera sveta, Raonić osvaja dva uzastopna poena i prelazi u vođstvo, a posle sjajnog servisa ostaje u setu. Nalet Kanađanina nastavljen je u narednom gemu, ali Marej uzvraća i još jednom ima priliku da meč uvede u peti set. Ovoga puta je bio uspešan i poravnava na 2:2.

V SET
Nastavio je drugi teniser sveta i ustom ritmu u odlučujuće setu. Odmah je napravio brejk, potvrdio ga i poveo sa 3:0. Raonić je potpuno popustio, što je Marej iskoristio da duplira brejk. Raonić je tek u petog gemu prekinuo veliki niz rivala, ali je za preokret bilo kasno. Marej je slavio sa 6:2.

Teme:   Australian Open, Australian Open 2016, Endi Marej, Grend Slem, Miloš Raonić, Polufinale, Vesti