07/06/17 - 12:35h

Krah u četvrtfinalu: Tim potpuno nadigrao Novaka…

Srpski teniser Novak Đoković okončao je učešće na ovogodišnjem Rolan Garosu u četvrtfinalu. Bolji od branioca titule bio je Austrijanac Dominik Tim, i to u tri seta.

N. Đoković630
D. Tim766

zimbio.com

Delovao je Novak odlično tokom turnira, ali je u četvrtfinalu doživeo debakl od odličnog Austrijanca. Srbin je propustio veliku priliku da dobije prvi set, vodio je sa 4:2, imao dve set lopte na 5:4 (15:40), ali nije iskoristio te šanse. U taj-brejku ga je potpuno izdao bekend, ali čak i tada je malo ko pretpostavio da se u nastavku može desiti ono što se desilo.

Dominik Tim je ubedljivo nadigrao drugog tenisera sveta u naredna dva seta, a u trećem mu nije prepustio ni gem. Jasno je bilo da je Đoković odustao nakon 0:3 u poslednjoj deonici. Prvi set je trajao sat i 13 minuta, naredna dva zajedno manje od sat vremena…

Do ovog meča, Novak je dobio svih pet duela protiv Tima. Nedavno ga je u polufinalu Rima deklasirao sa 6:1, 6:0, ali su se danas uloge potpuno promenile. Austrijanac je dominirao, mada je utisak da je Đoković propustio priliku da ga slomi u prvom setu.

Drugi teniser sveta se oslanjao na greške rivala, kojih je bilo sve manje kako je igra odmicala. Naš predstavnik, najblaže rečeno nije imao svoj dan, pa će Rolan Garos dobiti novog šampiona.

• 5:0 vodio je Novak u međusobnim duelima do ovog meča
  • Poslednji susret, u polufinalu Rima, Đoković je dobio sa 6:1, 6:0
  • Ovim porazom, Srbin će izgubiti drugo mesto nakon turnira – preteći će ga Nadal, a možda i Vavrinka (ukoliko uđe u finale)
  • Sedam neiznuđenih grešaka više, i čak 20 vinera manje imao je Đoković od Tima
  • Treći set, koji je Dominik Tim dobio sa 6:0, ući će u istoriji kao najlošiji Novakov set u karijeri – osvojio je svega osam poena za 20 minuta igre.
  • Đoković je poslednji put ispao na RG pre četvrtfinale još 2010. godine – i tada je od njega bio bolji Austrijanac – Jirgen Melcer

Neizvesni gemovi obeležli su početak meča. Po jedan brejk razmenili su na startu, prvo je servis oduzeo Tim, a onda je Novak uzvratio. Srbin se više oslanjao na greške rivala, ali je Tim podjednako i pogađao vinere. Koliko je borba bila neizvesna govori i podatak da je prvih pet gemova trajalo čak 35 minuta.

Posle gema koji je trajao 15 minuta, i u kojem je Đoković teškom mukom sačuvao servis, usledio je novi brejk srpskog asa. Tim je napravio četiri neiznuđene greške i pogurao rivala ka 4:2, ali je Novak uzvratio potpuno istom merom, uz dve duple servis greške i dve neiznuđene, pa je Austrijanac iskoristio priliku da sa par vinera izjednači na 4:4.

Nole je propustio veliku priliku u 10. gemu – pri vođstvu od 5:4 imao je 15:40, odnosno dve set lopte, ali je Tim osvojio naredna četiri poena i produžio set.

On je rešen u taj-brejku. Prvih šest poena u tom gemu osvojili su riterneri, Novak se držao do 4:4, ali ga je onda izdao bekend pa je Dominik poveo sa 6:4. Srbin je fenomenalnim riternom spasao prvi set loptu, ali je na svoj servis ponovo pogrešio iz bekenda, i 17. neiznuđenom greškom izgubio prvi set koji je trajao sat i 13 minuta igre – 7:5 za Tima u taj-brejku.

Novak od ponedeljka neće biti u Top 2 tenisera sveta prvi put od Jula 2011!

23-godišnjak je zaigrao još bolje početkom nastavka. Napravio je brejk u naratonskom drugom gemu, a potom ga ekspresno potvrdio za 3:0. Pri rezultatu 4:2, Novak je imao jednu priliku da vrati izgubljeno, ali je Tim dobro servirao, spasao brejk loptu, a potom osvojio naredna dva poena i došao na gem od velikih 2:0.

Novak je rutinski dobio naredni gem na svoj servis, ali nije imao realnu priliku u narednom gemu, kada je Tim pogodio dve prelepe bekend paralele i u velikom stilu okončao drugi set – 6:3.

Četiri puta u karijeri je Novak uspeo da trijumfuje posle 0:2, ali je sada umesto preokreta usledilo nešto što godinama nismo videli. Nole je ispustio servis na startu, i potom potpuno potonuo u igre, što je sedmi teniser sveta pretvorio u ekspresnih 6:0.

Njegov protivnik u polufinalu biće Rafael Nadal, protiv kojeg ima dve pobede uz četiri poraza. U poslednjem meču slavio je Dominik Tim.

Teme:   Dominik Tim, Novak Djoković, Rolan Garos, Vesti