01/02/15 - 17:15h

Dominator piše nove stranice istorije belog sporta! (analiza+video)

Gotovo je! Peti put u karijeri Novak Đoković osvaja Australian open i tako postaje najtrofejniji igrač u Australiji u novoj open eri tenisa! Novak je pobedio Endi Mareja u četiri seta: 7-6 (7-5), 6-7 (4-7), 6-3, 6-0. Maestralna igra, fenomenalni poeni na obje strane učinili su da publika u Melburnu zaista uživa na pravi način u jednoj profesionalnoj teniskoj predstavi. Ovo je Novakova 49. titula u karijeri.

Nole

Novak je sigurno započeo sezonu u Melburnu, njegov put do finala nije bio nimalo lak. Ali, kada je bilo najteže, Nole je dokazao zašto je prvi teniser sveta i zašto svi igrači u velikim mečevima ne žele da se sretnu baš sa njim. Jer on je dominator, veliki čovek, fenomenalan sportista, sportska institucija, najopasniji protivnik i zver na terenu, čovek od gume. Mentalna spremnost, na kojoj uče još uvek drugi teniseri, je nešto što Novaku donosi dominaciju i smelost da rizikuje u najtežim i najvažnijim trenucima meča. Potpuno zaslužena pobeda i veliki dan za tenis. Istorijski!

Prvi set

Puno toga izdešavalo se već u prvom setu. Lepi direktni poeni, dosta grešaka u daljem toku, set koji koji je obilovao brejk šansama, iskorišćenim i neiskorišćenim, i sama završnica seta u taj brejku. Nole je maestralno započeo meč. Pet vezanih direktnih poena ulivali su mu samopouzdanje, ali je i Marej bio na visini zadatka. Baš kad se očekivalo da bi Novak mogao da nas odvede u završnicu prvog seta, Marej je uspeo da se izvuče i potpuno vrati u prvi set. Nervoza se osećala više kako je i set odmicao. Prvi je brejk u meču uspeo da napravi Novak. Ali već nakon iskorišćene šanse, Noletov prvi servis slabi, i Marej to koristi kao svoju prednost. U sedmom gemu, Marej uspeva da vrati brejk i tako povećava neizvesnost. Nole je imao i poteškoću zbbog blagog pada, pri kome nije uspeo da ispusti reket, pa je povredio ruku. No, ipak je uspeo da se izbori sa izazovom i nastavi meč. Nakon još jedne razmene brejkova, taj brejk rešava neizvesnost prvog seta i Nole ga osvaja. Reklo bi se, presudila je, po ko zna koji put, Noletova mentalna sposobnost da zadrži mirnoću u krucijalnim momentima.

Drugi set

Neizvesno je bilo i u nastavku meča. Ništa neobično, i drugi set je okončan u taj brejku. Uveliko je ličilo sve na onaj prethodni set osim ishoda, jer je osvajač drugog seta Endi Marej. Genijalni poeni sevali su sa obe strane terena. Bilo je grešaka i nervoze, ali i očekivano nakon onako burnog prvog seta. Mali problemi sa nožnim zglobom za Novaka na startu doneli su brejk Mareju. No, Nole se odmah vraća, pravi ribrejk, a u petom gemu i novi brejk za vođstvo od 3-2. Međutim, u osmom gemu se rezultat poravnava i set se rešava u taj brejku, gde je Marej uspešno započeo, stvorio 4 set lopte i realizovao jednu za izjednačenje po setovima 1-1. Interesantno, desio se i mali prekid u meču kada je jedan transparent zalutao u teren, ali je obezbeđenje brzo reagovalo i meč se ubrzo nastavio.

Treći set

Novak gubi svoj servis gem na samom startu trećeg seta. Kao da se umorio, kao da je mentalno klonuo.Ali ne! Ipak se Nole maestralno vraća, poboljšava igru i osvaja ovaj set bez većih problema sa 6-3. Baš kada je bilo potrebno, Nole uspeva da povrati svoj servis, u četvrtom gemu pravi ribrejk i nastavlja u dobrom ritmu da parira Mareju koji je nervozno psovao po terenu i bacao reket. Sjajni forhendi, kretanje na terenu, maestralno odigrani rizični poeni ali i greške protivnika su dovele Noleta u vođstvo u osmom setu od 5-3, a onda sigurno privodi set kraju za velikih 2-1 u setovima.

Četvrti set

Motivisan učinjenim podvigom u trećem setu, Nole samopouzdano otvara četvrti set praveći brejk. Nije tu više bilo prostora da Marej pokaže bilo kakav način igre koji bi Noletu stvorio poteškoće u završnici meča. Neverovatnih 6-0 za Novaka i peta osvojena titula u Melburnu!

Uspeo je Novak da se izbori za veliku titulu u Melburnu i nastavi da trijumfuje nad Endijem u Australiji. Uspeo je da osvoji prvu titulu kao novopečeni tata. Sin Stefan, mama Jelena, i cela familija zajedno sa timom mogu da se ponose! A i mi, verni poštovaoci belog sporta možemo da mu odamo veliko priznanje. Još jedan lep teniski čas, istorijski po mnogo čemu. Videli smo Noleta koji se po broju titula izjednačio sa svojim trenerom Borisom Bekerom i postao najuspešniji teniser u Australiji u open eri tenisa. Ovo je samo početak velike dominacije srpskog asa u 2015. godini, očekuje ga još puno izazova. Lepo je videti trofej u njegovim rukama po peti put, lepo je biti Srbin u tim trenucima. Nole, majstore, zasluženo si pobedio, na tome ti čestitamo, sada je red da uživaš, a onda da se ponovo radujemo novim trofejima!

Teme:   Analiza, Australian Open, Australijan Open 2015, Boris Beker, Endi Marej, Grend Slem, Novak Djoković, Tenis Video, Teniseri, Vesti