DOMINACIJA NA 40 STEPENI: Đoković u trećem kolu Australijan opena!

Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u treće kolo Australijan opena nakon trijumfa nad Francuzem Gaelom Monfisom.

N. Đoković4666
G. Monfis6313

Source: Clive Brunskill/Getty Images

Novak je nakon nešto više od dva i po sata igre slavio sa 3:1 u setovima, u veoma teškim uslovima za igranje s obzirom da je temperatura u Melburnu prelazila 40 stepeni.

Naredni protivnik srpskog asa biće 21. nosilac Alberto Ramos Vinjolas, koji je nešto ranije danas eliminisao Tima Smičeka.

I SET

Srpski teniser je meč započeo sa dve duple servis greške, a nakon što je još jedan njegov udarac završio u mreži, poklonio je protivniku tri brejk lopte. Već kod prve ponovo je lopticu poslao u mrežu, a Monfis je poveo sa 1:0. Nastavio je Đoković sa greškama i u nastavku duela, pa je Francuz bez mnogo muka potvrdio brejk za prednost od 2:0.

Do kraja trećeg gema Novak je izbrojao već četiri dvostruke servis greške, a Monfis je imao ogromno i poklonjeno vođstvo od 3:0. Nakon toga sreća se konačno okrenula, pa je francuski teniser bio taj koji je pravio greške. Novak je uspeo da vrati jedan brejk i smanji prednost rivala na 3:1, a sigurnim servis gemom dodatno mu se približio – 3:2.

Tek je tada počelo ono što se od samog starta očekivalo – odličan tenis. Posle 28 udaraca u jednoj razmeni Đoković je došao do brejk šanse, a neiznuđenom greškom Monfisa izjednačio je rezultat na 3:3.

U naredna dva gema francuski tenieser je ponovo oduzeo servis Đokovića i realizovao prednost do 5:3. Najsigurnijim servis gemom u dotadašnjem toku susreta Novak je smanjio vođstvo protivnika (5:4), međutim tu se zaustavio. Iako je srpski teniser imao dve brejk prilike u desetom gemu, Monfis se sa njima uspešno suočio i iskoristio drugu šansu za osvajanje seta – 6:4.

• Rivalstvo Đokovića i Monfisa deseto je u istoriji u kojoj jedan igrač protiv drugog ima 15 i više pobeda
  • Novak je u ovom susretu došao do 60. pobede na Australijan openu
  • 26 duplih grešaka zabeležili su igrači u ovom duelu, Monfis je imao četiri više od Đokovića
  • Đokovićev najbrži servis na meču iznosio je 188 km/h, a Monfisov 185km/h

II SET

U drugi deo meča obojica su ušli sigurnim servis gemovima. Oba tenisera su igrala odlično, a tek u petom gemu Novak je došao do prvih brejk šansi. U ovom gemu odigrano je 11 dugih poena, a nakon tri spašene brejk lopte vidno iscrpljeni Monfis izjednačio je na 3:3.

Francuski teniser se u nastavku duela sve teže kretao, u nekim momentima izgledao je kao da jedva stoji na nogama i bilo je više nego očigledno da mu smeta visoka temperatura u Melburnu. Bez izgubljenog poena Đoković je prešao u vođstvo od 4:3, a u narednom gemu oduzeo servis protivnika za 5:3. Servirao je za set i sa 6:3 došao do izjednačenja – 1:1.

III SET

U pauzi između setova usledila je nešto duža pauza tokom koje je Francuz dobio medicinsku pomoć. Požalio se na vrtoglavicu i iscrpljenost, a pauza mu je pomogla da prekine Novakov niz od tri dobijena gema. Međutim, samo na kratko. U narednih šest gemova srpski as došao je do 6:1 u trećem setu.

IV SET

Iako su bili vidno iscrpljeni, nivo igre nije opadao. Ređali su se sjajni poeni, a na startu četvrtog seta Monfis i Đoković su bili poprilično izjednačeni.

U petom gemu Đoković se suočio sa čak četiri brejk šanse protivnika, a u sedmom gemu iskoristio je prvu u ovom setu za vođstvo od 5:3. Servirao je za meč i posle četiri prilike završio ga u svoju korist – 6:3.

Teme:   Australian Open, Gael Monfis, Grend Slem, Novak Djoković, Teniseri, Turniri, Vesti