02/09/14 - 14:28h

Đoković, četvrti dan: Nezadrživo do 22. uzastopnog četvrtfinala gren slema (analiza)

Novak Đoković je došao do 22. uzastopnog učešća na gren slemovima. Do ovog fantastičnog uspeha Novak je došao pobedom nad neugodnim Filipom Kolšrajberom. Nemac, koji je Novaku ostao u sećanju po porazu na Rolan Garosu 2009. godine, i ovoga puta bo je dostojan protivnik. Kao i tada i juče je bila prilična vrućina. Čini se da je Kolšrajber bio i prvi ozbiljniji test za Novaka na ovogodišnjem US Openu. Ipak, meč na Luis Armstrong stadionu bio je odlična prilika da Novak pokaže koliko vredi i da zaslužuje i peto finale na Flešing Medouzu u karijeri. Za početak plasirao se među osam najboljih osmu godinu zaredom.

Djokovic Kolsrajber 1

Ovakav uspeh sasvim sigurno daje Novaku za pravo da se nada najvećem dometu u Njujorku. Nakon pobede nad 25. igračem sveta, Đoković je još jednom istakao koliko mu prija da igra u Velikoj jabuci i koliko prija to što se još jednom našao u četvrtfinalu jednog gren slema.

Novak je odlično otvorio meč i uzeo prvi set sa laganih 6:1. Novak je od početka težio agresivnoj igri sa dosta forhenda i jakim pritiskom na servis protivnika. Za tren oka, Nole je vodio sa 5:0. U nastavku meča Nemac drastično podiže nivo igre i tera Novaka da servira za ostanak u setu i to na brejk loptu za protivnika. Kolšrajber u tim trenucima igra agresivno, izlazi na mrežu, šalje volej u otvoreno polje, što bi bilo dovoljno protiv svakog tenisera, ali ne i protiv Đokovića, koji sjajnim forhend pasing šotom dolazi do ključnog poena. Novak privodi gem kraju, a kasnije i set, koji dobija sa 7:5. To je, uz rani brejk u trećem setu, bilo sasvim dovoljno da motivisani Kolšrajber ispusti priliku za barem jedan set. Da je, kojim slučajem, Kolšrajber dobio drugi set, Đokoviću bi bilo dosta teže u nastavku, što je i priznao na konferenciji za novinare. Koliko je to važan poen bio najbolje se moglo videti po Novakovoj reakciji kada je podigao publiku na noge nakon osvojenog poena.

Djokovic Kolsrajber 2

Treći set protekao je u izlivu ogromne Đokovićeve energije. Nemac je i dalje igrao dobro i pokušavao da pogađa. Dorim delom to mu je i polazilo za rukom, ali je to neumitno vodilo većem broju grešaka, što je Novak iskoristio i priveo meč kraju. Naš teniser je meč završio sa 34 vinera, 19 neiznuđenih grešaka i bez ijedne realizovane brejk šanse za protivnika.

Za mesto u polufinalu Đoković će se boriti sa starim rivalom. Endi Marej je počistio sa terena prilično motivisanog, ali ne i njemu doraslog Žo-Vilfreda Congu. Đoković protiv Škota ima skor od 12:8, uključujući poslednji njihov meč u četvrtfinalu Majamija koji je naš teniser rešio u njegovu korist. Ipak, njihov poslednji meč na US Openu dogodio se u finalu koje je Marej dobio i tako došao do prve gren slem titule.

Teme:   Analiza, ATP Rang Lista, ATP trka, Filip Kolšrajber, Novak Djoković, Rang Lista, Statistika, US Open, Zanimljivosti