30/01/15 - 18:00h

Borba titana za veliko finale AO! (analiza+video)

I Novak Đoković uspeva da se nakon divovske borbe u 5 neverovatno teških setova plasira u finale grend slema u Melburnu, u veliko finale Australian opena. Prošle godine je uspešniji u takođe žestokoj borbi bio Stan, ali ovaj put je Nole bio odlučan u nameri da se istorija ne ponovi. Rezultat meča je: 7-6 (7-1), 3-6, 6-4, 4-6, 6-0.

Da je publika uživala u Melburnu, to se zaista videlo. Kako i ne bi, kad su Nole i Stan priredili pravo finale pre finala u Rod Lejver areni. Sjajn i neizvestan meč, velika doza nervoze, velike šanse, velika borba, džinovski poeni velemajstora belog sporta, baš sve je ličilo na pravi spektakl!

Koliko je bilo kvalitetnih poena, toliko se može reći i da su greške u igri na strani obojice tenisera presudile da se meč produži, možda za njih neočekivano. Stan je nanizao čak 69 neprisiljenih grešaka, a Nole 49 istih. Borba se vodila dugih 3 sata i 30 minuta. Bilo je fenomenalnih poteza ali i velike mentalne nestabilnosti kod obojice. Samo, ovu mentalnu borbu je izdržao Novak ovaj put.

Prvi set

Početak meča je bio prilično stegnut, mada je Nole vratio brejk koji je protivnik uzeo i nastavio igru u sigurnom ritmu. Koliko je neizvestan i obazriv taj početak bio, govori i činjenica da se prvi set okončao tek u taj brejku. Nole je slavio sa 7-1, zahvaljujući lepo odigranim poenima. Desio se i jedan sjajan lob poen u tom taj brejku koji je vidno pomerio Stana iz ravnoteže.

Drugi set

No, već u drugom setu, za srpskog asa stvari pomalo izmiču kontroli. Imao je dve velike brejk šanse koje nije iskoristio. Sa druge strane, Vavrinka pronalazi polako svoju igru i koristi svoju šansu za brejk prednosti. Stan je počeo da okreće Noletove greške u svoju korist i poravna rezultat po setovima na 1-1, osvojivši drugi set sa 6-3 po gemovima.

Novak Djokovic. AP Photo.

Novak Đoković

Treći set

I zamalo da već na početku trećeg seta Nole izgubi gem na svoj servis. Na njegovu sreću, Stan je poslao lopticu forhendom van osnovne linije. U drugom gemu, dolazi do izražaja Novakova odlučnost i on uspeva da napravi brejk na protivnički servis. Imao je dve brejk lopte, ali nije gubio vreme i osvojio je brejk koristeći prvu. Zanimljiva stvar jeste da su dvojica tenisera bukvalno poklanjali čiste poene jedan drugom. Svaka potencijalna prilika se najčešće završavala tako što se napravi greška. Vođstvo je ovaj put na strani Novaka koji je sa brejkom prednosti osvojio set sa 6-4.

Četvrti set

Izgledalo je da se stvari odvijaju lepo po Novaka, koji na startu pravi brejk. Ali ko je ikad igrao sa Vavrinkom, zna da je nemoguće opustiti se u meču kada je on sa druge strane mreže. Noletovo opuštanje ga je odvelo u gubljenje prednosti, jer je Stan smanjio vođstvo na 2-1 i imao priliku da servira za poravnanje. Nole tu propušta čak tri brejk lopte. A onda, još više neobjašnjiva činjenica da Nole pravi 4 neprisiljene greške i poklanja gem prednosti Vavrinki koji se potpuno vraća u meč, a agonija se rešava tek u petom setu. Novak nije uspeo da napravi nijedan jedini viner u ovom setu.

Peti set

Manje neizvesnosti, ali ipak prisustvo tenzije i novih prilika za Stana. Mada rezultat ne govori da je bilo nervoze, s obzirom na 6-0, ipak je Stan imao i brejk priliku i mogao da ugrozi Novakov plasman u finale. No, Novak se sabrao, odigrao najbolje što ume, i uz pokoju grešku protivnika sigurno priveo meč kraju.

Teniska idila, prepuna emocija u Rod Lejver areni. Nadamo se da će tako da bude i u finalu, i da će Nole da napravi teniski podvig i osvoji petu titulu u Melburnu. Sa druge strane mreže ga čeka prijatelj i kolega Endi Marej. Ako pogledamo njihove prethodne susrete u Melburnu, vidimo da je Nole bio uspešniji oba puta, koliko su i igrali u Australiji. Da li će Nole nastaviti niz, otkriće nam veliko finale prvog i već veoma nepredvidivog meča u Australiji.

Teme:   Analiza, Australian Open, Australijan Open 2015, Endi Marej, Grend Slem, Novak Djoković, Tenis Video, Teniseri, Vesti