Nenad Zimonjić

 
ImeNenad Zimonjić
NacionalnostSrpsko
Datum rodjenja4. Jun 1976
Visina190cm
Težina91kg
Prva profi Sezona1995
ForhendDesna ruka
BekhendJednoručni
TrenerGinter Bresnik
Zvanični sajtNenadzimonjic.com

Sportska biografija

Nenad Zimonić (4 jun 1976) je rodjen u Beogradu. On je najuspešniji Srpski dubl igrač kako u muškom tako i u kombinovanom dublu. U singlu njegov najviši plasman je 176. mesto još iz 29. marta 1999. godine. Najveći uspeh u singl je zabeležio pobedom na turniru u Sent Poltenu, koji se igra kao pripremni turnir za Rolan garos, nad Andreom Agasijem. To je bilo u maju 2004. godine kada je Agasi bio 6 igrača sveta, a Nenad 339. Naš teniser je bio ubedljiv i Amerikancu uskratio dalje učešće na ovom turniru rezultatom 6:2, 7:6.

U svojoj dubl karijeri osvojio je 43. titule, od toga 3. Grend slema i uz to 4. Grend slema u mešovitom dublu. Najviši plasman na listi za dubl igrače mu je prvo mesto na kome je prvi put bio 17. Novembra 2008. , a ukupno na tom prvom mestu proveo je 41. nedelju što je ako uzmemo u obzir koliko dobrih dubli igrača ima na svetu izuzetan uspeh. Najveći uspesi uz Grend slemove kakvi su Vimbledon, Rolan garos u paru sa Danijelom Nestorom i mešovitom dublu sa Katarinom Srebotnik, svakako i osvajanje Dejvis kupa sa reprezentacijom Srbije 2010. godine.

Karijera

Nenadova karijera je toliko opširna da bismo mogli o njoj pisati danima. Izdvojili smo za vas ono najzanimljivije.

Počećemo od Grend Slemova.

Učestvovao je naravno na svim i u muškom i u kombinovanom dublu. Partnere je menjao, a najviše uspeha imao je sa Danijelom Nestorom u muškom dublu i sa Katarinom Srebotnik u kombinovanom dublu.

Na otvorenom prvenstvu Australije, Nenad Zimonić nije uspeo da osvoji titulu muškom dublu. Najbliži je bio 2010 godine kada je u finalu sa Danijelom Nestorom bio poražen od Američkog dubla braće Boba i Majka Brajana rezultatom 3:6, 7:6, 3:6.

Rolan garos je naš teniser osvojio 2010 godine sa Nestorom. Oni su u finalu pobedili Lukaša Dluhija i Leandra Paesa rezultatom 7:5, 6:2. Inače na ovom turniru je igrao finale 2008 godine sa Nestorom takodje ali nisu uspeli da pobede Pabla Kuevasa i Luisa Hornu (2:6, 3:6).

Najpoznatiji turnir na svetu, Vimbledon, Zimonjić je uspeo da osvoji dva puta. Tu mu je pošlo za rukom dve godine za redom. 2008 godine on i Nestor u finalu pobedjuju Švedjanina Jonasa Bjorkmana i Južno Afrikanca Kevina Ulijeta rezultatom 3:1 u setovima. Dok sledeće godine u finalu brane titulu protiv Boba i Majka Brajana rezultatom 7:6, 6:7, 7:6, 6:3! Na ovom turniru Nenad je još 2004 bio u finalu sa Julijanom Knovleom ali su bili poraženi od Jonasa Bjorkmana i Toda Vudbridza rezultatom 1:6, 4:6, 6:4, 4:6. Isto mu se dogodilo i 2006 sa Fabrisom Santoroom kada su ih pobedili braća Brajan 3:6, 6:4, 4:6, 2:6.

Julian Finney/Getty Images Europe

Na US Openu je beležio “najlošije” rezultate kada su u pitanju Grend slemovi. Zimonjićev najveći uspeh je bio 2006 kada je stigao “samo” do četvrtfinala. Svakako očekujemo da već narednih godina Nenad da doda gas na ovom turniru i ako ne titulu onda zabeleži bar jedno finale.

Na završnim turnirima sezona 2005 je stigao do finala, ali je zato 2008 i 2010 osvojio titulu. Prvo su 2008 u finalu pobedili braću Brajan rezultatom 7:6, 6:2. Dve godine kasnije, 2010, Zimonjić i Nestor pobedjuju Maeša Bupatija i Maksa Mirnija 7:6, 6:4.

Što se tiče mešovitih dublova počećemo takodje od otvorenog prvenstva Australije. Tu je dva puta osvojio titulu. Prvi put je bilo 2004 godine kada je za partnerku imao Elenu Bovinu, a u finalu su pobedeli legendarnu Martinu Navratilovu i Leandera Paesa rezultatom 6:1,7:6.

Druga titula je stigla 4 godine kasnije, 2008. Tada je imao za partnerku Kinesku teniserku Tiantian San, a u finalu njih dvoje bivaju bolji rezultatom 7:6, 6:4 od Sanje Mirze i Maeša Bupatija.

Nenad Zimonić je na Rolan garosu bio izuzetno uspešan sa svojom partnerkom koja je igrala sa njim na ovim turnirima-Katarinom Srebotnik.

Ovaj turnir su osvojili 2006 kada su u finalu rezultatom 6:3, 6:4 pobedili Elenu Likhočevu i Danijela Nestora. Druga titula za Nenada Zimonjića je stigla 2010 kada su u uzbudljivom finalu pobedili Jaroslavu Švedovu i Julijana Knovla rezultatom 4:6, 7:6 i 11:9! Inače na ovom turniru je zabeležio i 3 finala 2007, 2008 i 2011 ali nije uspevao da pobedi sa Katarinom i zabeleži još koju titulu na ovom turniru.

U mešovitom dublu je najmanje uspeha imao na najpoznatijem svetskom turniru, na Vimbledonu. Njegovi najveći uspesi su bili četvrtfinala 2003 i 2006 godine.

Na US Openu, Nenad je ostao bez titule i u mešovitom dublu. Bio je veoma blizu 2005 godine kada ja sa Katarinom Srebitnik bio poražen u finalu od Danijele Hantuhove i Maeša Bupatija rezultatom 4:6, 2:6.

Od ostalih titula izdvojićemo takodje samo one veće.

Nenad Zimonjic, Monte Karlo

Nenad Zimonjic i Daniel Nestor

U Monaku 2004. u dublu sa Timom Henmanom pobedio je Gastona Etlisa i Martina Rodrigeza rezultatom 7:5, 6:2. Na tom turniru je ponovio uspeh i sledeće godine samo sa Leandrom Paesom kada su u finalu zbog povrede jednog od braće Brajan osvajaju titulu. Te 2005 u Barseloni on i Paes osvajaju titulu pobedom u finalu nad Felisijanom Lopezom i Rafaelom Nadalom rezultatom 6:3, 6:3.

Usledile su tri titule 2006. u Sidneju, Haleu i Moskvi.

Onda je 2007. Nenad Zimonić sa Fabrisom Sanotoroom osvaja turnire u Dubajiu i Rimu, a onda kreće saradnja sa Nestorom i sa njim beleži najviše uspeha do sada. Onda 2008. osvaja sa njim titulu u Hamburgu, Londonu i Torontu.

Usledila je izuzetno uspešna 2009. godina: Monako (pobedjuju braću Brajan), Barselona, Rim (ponovo braća Brajan), Madrid, Sinsinati (u finalu ko drugi do braća Brajan), Bazel i Pariz.

Stigli smo do 2010. koja je bila zadnja kada je u pitanju saradnja u dublu sa Danijelom Nestorom. Te godine su Zimonjić i Nestor osvojili još 5 titule pored Grend slema i turnira na kraju godine gde učestvuju 8 najboljih dubl parova. Najznačajniji su bili u Monte Karlu kada su u finalu pobedeli nakon što su Maeš Bupati i Maks Mirni predali zbog povrede, i turnir u Barseloni gde su u finalu pobedili Lejton Hjuita i Marka Knovla 4:6, 6:3 i 10:6.

Novak Djokovic i Nenad Zimonjic

Novog partnera Nenad Zimonjić je našao 2011 u Mikaelu Ljodri. Njih dvoje su do svoje prve zajedničke titule došli u avgustu te godine u Vašingtonu kada su u finalu pobedili Roberta Lindšteta i Horia Tekaua rezultatom 6:7, 7:6 i 10:7. Nedelju dana kasnije došla je i nova titula u Montrealu. Pobedili su Nenadu dobro poznate braću Brajan 6:4, 6:7, 10:5. Zatim u Oktobru u Pekingu pobedjuju u finalu kao i u Vašingtonu par Lindštet-Tekau rezultatom 7:6, 7:6. Zadnju titulu u 2011 osvojili su u Bazelu kada su u finalu pobedili Maksa Mirnog i Nenadovog prethodnog partnera Danijela Nestora rezultatom 6:4, 7:5.

Uz ove osvojene turnire igrao je još 28 finala najviše u paru sa Danijelom Nestorom, a takodje najviše puta je u tim finalima bio poražen od dubla koji je bio u sastavu Bob i Majk Brajan koji Nenada prate u bliskoj prošlosti skoro na svakom turniru.

Navešćemo i Zimonjićeve najveće timske uspehe sa reprezentacijom Srbije. On je 2009 godine u Dizeldorfu sa Jankom Tipsarevićem i Viktorom Troickim osvojio svetski kup pobedom u finalu nad Nemačkom.

Takodje moramo spomenuti i Nenadovo učešće u Dejvis kup timu Srbije. Nenad nastupa za ovaj tim stvarno dugi niz godina i uvek je svojim igrama u dublu donosio Srbiji veoma bitne poene koji su se kasnije odrazili i na titulu 2010 godine koja je bila prva za Srbiju od postojanja Dejvis kupa. U tom finalu Zimonjić i Troicki nisu uspeli da donesu bod Srbiji jer su u meču koji je trajao 5 seta izgubila 2:3 od Francuskog dubla Arno Kleman i Mikael Ljodra.

2012

Sezonu 2012. Nenad je počeo u Dohi, gde je igrao u paru sa Dmitrijem Tursunovim. Rusko-srpska kombinacija poražena je od Lukaša Rosola i Filipa Polašeka u polufinalu ovog turnira. Nakon tog turnira Zimonjić i Mikael Ljodra igrali su na Australijan Openu. Tamo su izgubili u trećem kolu od Radeka Štepaneka i Leandera Paesa sa 2:0 u setovima. Prva titula u 2012. godini osvojena je u Roterdamu. U finalu su savladali Lindšteta i Tekaua sa 2:1 u setovima.


Zimonjic & Llodra Save 5 Match Points To Win Rotterdam Title

Usledio je loš deo sezone kada je u paru sa Ljodrom poražen u ranim fazama turnira u Dubaiju, Indijan Velsu i Majamiju. Do polufinala su stigli na Mastersu u Monte Karlu gde ih je savladala belorusko-kanadska kombinacija, Maks Mirnji i Daniel Nestor. U Barseloni je Nenadov partner bio Maheš Bupati, a igrajući sa njim Zimonjić je stigao do četvrtfinala ovog turnira. Nakon toga usledila je još jedna loša faza sa Ljodrom, na Mastersima u Madridu i Rimu. Na Rolan Garosu bili su uspešni do četvrtfinala gde su predali meč, a nakon toga saradnja našeg asa i francuskog tenisera bila je prekinuta.

Na turniru u Londonu, Zimonjić je nastupio sa Jankom Tipsarevićem. Srpska kombinacija dogurala je do polufinala, a tamo su sa 2:1 poraženi od braće Brajen. Usledili su Vimbldon i Hamburg gde je Ziki sa Aleksandrom Pejom poražen u ranim fazama takmičenja. Na Vimbldonu su izgubili u prvom kolu, a u Hamburgu u drugom.
Na Olimpijskim igrama u Londonu igrao je Tipsarevićem. Naši teniseri poraženi su u četvrtfinalu od francuske kombinacije, Benetoa i Gaskea.

Pol Henli mu je bio partner na Mastersu u Kanadi, a braća Brajen su ih porazila u četvrtfinalu. Sa Australijancem je nastupio i u Sinsinatiju, gde su ih u prvoj rundi savladali Viktor Troicki i Andreas Sepi. Poslednji put u ovoj godini Nenad Zimonjić je sa Mikaelom Ljodrom igrao je na US Openu. Svima je bilo jasno da ova kombinacija ne fukcioniše, jer je Francuz bio usmeren na svoju karijeru u singlu, pa su sasvim očekivano poraženi na startu turnira. Tada je i zvanično potvrđeno da Zimonjić više neće igrati sa Ljodrom, već da će do kraja sezone menjati partnere.

U Sankt Peterburgu došao je do još jedne titule, igrajući sa Rajevom Ramom. Srbin i Amerikanac su u finalu savladali slovačku kombinaciju, Lukasa Lacka i Igora Zelenaja. Sledeći nastup Zimonjić je imao u Tokiju, gde je nastupao sa Tomašem Berdihom. U polufinalu su ih savladali Aleksander Peja i Bruno Suarez. Ova kombinacija zajedno je igrala i u Šangaju, a Maks Mirnji i Daniel Nestor porazili su ih u drugom kolu.

Objavljeno je da će Nenad Zimonjić u narednoj sezoni igrati sa Šveđaninom Robertom Lindštetom, a prvi zajednički nastup u ovoj godini imali su u Štokholmu. Stigli su do finala i na taj način najavili dobar uspeh za sezonu koja je pred nama.

U Bazelu se sa Danielom Nestorom ‘prisećao starih dana’. Srpsko-kanadska kombinacija, koja je pre nekoliko sezona vlada teniskom scenom osvojila je titulu na ovom turniru.
Poslednji nastup u 2012. godini Zimonjić je imao na Mastersu u Parizu sa Felisijanom Lopezom. Posle titule sa Nestorom ostalo je neprimećeno da je Nenad sezonu završio porazom u drugom kolu Pariza.

Od januara gledaćemo našeg najboljeg dubl igrača u paru sa Robertom Lindštetom, a posle nastupa u Štokholmu nema sumnje da je pred njima blistava sezona.

2013

Godinu je započeo igrajući sa Šveđaninom Robertom Lindštetom. Prvi turnir na kom su nastupili bio je iz serije 250 u Dohi, a poraženi su već u prvom kolu. Isti rezultat ostvarili su i u Sidneju, a zatim igrali drugo kolo Australijan Opena, što je za Zimonjića bio loš rezultat.
Nakon nastupa na prvom grend slemu sezone sledilo je prvo kolo Dejvis kupa, a u paru sa Viktorom Troickim, Nenad je savladao Bemelmansa i Darsisa iz Belgije, i obezbedio Srbiji jedan bod potreban za prolazak u četvrtfinale ovog takmičenja.

Prva titula ove godine osvojena je u Roterdamu, gde je takođe igrao za Lindštetom. U finalu su sa 2:1 u setovima savladali holandski dubl, Galunga i De Bakera. Usledilo je finale Dubaija, a ovoga puta poraženi su od Ljodre i Bupatija.

Ilija Bozoljac i Nenad Zimonjic

Photo by TenisUzivo.com

Na Mastersu u Indijan Velsu prva prepreka bila su im braća Marej, Endi i Džejmi koji su ih savladali 2:1, a to je bio jedan od poslednjih nastupa ovog dvojca. Zajedno su odigrali još turnir u Majamiju gde su stigli do četvrtfinala.

Usledila je fantastična pobeda u Dejvis kupu. Nenad Zimonjić i Ilija Bozoljac savladali su braću Brajan u neverovatnom meču, sa 3:2 u setovima. Doneli su odlučujući bod u duelu Srbije i SAD-a, a naša reprezentacija plasirala se u polufinale!

Nakon prekida saradnje sa Lindštetom, u Monte Karlu je igrao sa Žilijenom Benetom i došao do titule. Sjajan meč odigrali su protiv Boba i Majka Brajana i porazili ih sa 2:1 u setovima. Na narednom turiru, u Barseloni, partner mu je bio Nikolas Almagro. Poraženi su već na startu turnira.

Objavio je početak saradnje sa Žilijanom Benetoom, ali uprkos sjajnom startu u Monte Karlu, ostatak sezone nije bio baš najbolji. Poraženi su u prvom kolu Mastersa u Madridu, a onda su u Rimu i na Rolan Garosu igrali drugo kolo. U Londonu su stigli do polufinala, a zatim i do četvrfinala Vimbldona.

Usledila je titula u Vašingtonu, gde su u polufinalu bili bolji od Mardija Fiša i Radeka Štepaneka. To je bila druga, ali i poslednja njihova titula ove godine. Nakon toga igrali su prvo kolo Mastersa u Kanadi, a zatim su u Sinsinatiju i na US Openu poraženi u drugoj rundi.

U polufinalu Dejvis kupa protiv Kanade nije uspeo da u paru za Bozoljcem savlada Daniela Nestora i Vaseka Pospišila. Meč se igrao pet setova, a naši teniseri imali su manje sreće.

Sa Benetoom je do kraja godine odigrao još nekoliko turnira, a najbolji plasman bilo im je četvrtfinale Kuala Lumpura. Ispadali su na startu turnira u Pekingu i Valensiji, a u Šangaju i Parizu domogli su se druge runde.

Nenad je otprilike u to vreme najavio da će u 2014. godini obnoviti saradnju sa Danielom Nestorom, sa kojim je u karijeri osvojio najviše titula i odigrao najbolju sezonu ikada.

Takmičarsku 2013. godinu završio je u finalu Dejvis kupa. Odigrao je loš meč sa Bozoljcem, protiv Tomaša Berdiha i Radeka Štepaneka. Naš dubl poražen je tada sa 3:0 u setovima, a igra Nenada Zimonjića bila je na neprepoznatljivo niskom nivou.

2014

Nenad je sezonu započeo na turniru u Dohi, a partner mu je bio škotski teniser Endi Marej. Srpsko/škotski par je zaustavljen u drugoj rundi od Peje i Soareša. U nastavku sezone partner Nenada Zimonjića, sve do pred kraj, bio je kanadski igrač Danijel Nestor. Već u Sidneju Nenad i Danijel su zaigrali u kombinaciji i osvojili titulu, trijumfom u finalu nad Bopanom i Kuarešijem posle dva taj-brejka sa 7:6(3), 7:6(3). U Melburnu su dogurali do polufinala, kada su bolji od njih bili Butorac i Klasen sa 2:6, 4:6.

TRENING-Zimonjic

TRENING-Zimonjic

Usledio je nastup u Dejvis kupu i duel protiv Švajcarske u Novom Sadu, u okviru prvog kola Svetske grupe. Švajcarska je bila predvođena legendarnim Rodžerom Federerom, a Zimonjić je u paru sa Filipom Krajinovićem nastupao u dublu. Srpski par je poražen od Kjudinelija i Lamera sa 3:1, po setovima 6:7(3), 6:3, 6:7(2), 2:6.

Posle toga, Zimonjić je u paru sa Nestorom nastupao u Roterdamu, gde su zaustavljeni u četvrtfinalu od Ljodre i Maua sa 4:6, 6:4, 1:10, da bi u Dubaiju stigli do novog finala, ali ovaj put u borbi za trofej bolji su bili Bopana i Kuareši rezultatom 6:4, 6:3. U okviru američke turneje, srpsko/kanadski dubl par je nastupio u Indijan Velsu i Majamiju, ali nije otišao dalje od četvrtfinala.

Sezona na šljaci bila je vrlo uspešna za Zimonjića i Nestora. U Monte Karlu su zaustavljeni u polufinalu od braće Brajan, da bi na naredna tri turnira igrali tri finala i osvojili dve titule. Najpre su u Barseloni u finalu poraženi od Huta Galunga i Robera, da bi vezali dve titule u Madridu i Rimu. U Madridu su se revanširali Brajanima i u finalu slavili rezultatom 6:4, 6:2, da bi u “večnom gradu” u finalu nadigrali kombinaciju Robin Hase/Felisijano Lopez sa 6:4, 7:6(2). U Parizu nisu uspeli da krunišu sjajnu sezonu na zemljanoj podlozi, pa su u četvrtfinalu poklekli od hrvatsko/rumunskog para Draganja/Mergea sa 7:6(2), 3:6, 6:7(5).

Nenad i Danijel su odigrali dva turnira na travi, turnir na Kvinsu, gde su stigli do polufinala u kome su Peja i Soareš bili bolji sa 5:7, 3:6. Na Vimbldonu, srpsko/kanadski dubl pretrpeo je poraz u četvrtfinalu od Paesa i Stepaneka 6:3, 6:7(5), 3:6, 4:6.

Američku turneju su otvorili u Vašingtonu, gde su zaustavljeni na startu od Kabala i Marera sa 2:6, 2:6. U Torontu su u polufinalu ponovo Peja i Soareš bili kobni za Zimonjića i Nestora, a u Sinsinatiju nisu mogli dalje od četvrtfinala kada su Beneto/Vaselin bili nepremostiva prepreka. U Njujorku, na poslednjem Gren slemu sezone, Srbin i Kanađanin su razočarali porazom u osmini finala. Potom je Nenad igrao u paru sa Ilijom Bozoljcem dubl meč u okviru plej-ofa za opstanak u Svetskoj grupi Dejvis kupa protiv Indije, ali nisu uspeli da donesu bod reprezentaciji.

Na turnirima u Aziji, u Pekingu i Šangaju, Zimonjić i Nestor nisu uspeli da odu dalje od osmine finala. Već tada, Nenad je doneo odluku da promeni dubl partnera na kraju sezone, a u međuvremenu je igrao sa još dvojicom tenisera. U Bazelu je nastupio sa Vasekom Pospišilom, što se pokazalo kao odlična odluka, pošto su Srbin i Kanađanin osvojili titulu trijumfom u finalu protiv Draganje i Kotinena sa 7:6(13), 1:6, 10:5. Na Mastersu u Parizu partner mu je bio Kevin Anderson. U osmini finala bolji od njih bili su braća Brajan 3:6, 2;6. Na završnom Masters kupu u Londonu, Zimonjić i Nestor nisu uspeli da prođu grupnu fazu takmičenja, zabeležili su jedan trijumf i dva poraza. Nenad Zimonjić će od naredne sezone nastupati u paru sa Alsamom Ul Hak Kurešijem.

2015

U 2015. promenio je dva dubl partnera. Na prvih pet turnira u godini partner mu je bio Pakistanac Ajsam Ul Hak Kureši. U Dohi su izgubili već u prvom kolu, u Sidneju su stigli do četvrtfinala, na prvom grend slemu sezone dogurali su do treće runde, a zatim su odigrali još jedno četvrtfinale, u Roterdamu. Njihov poslednji zajednički turnir u ovoj godini bio je u Dubaiju, gde su u finalu poraženi od Rohana Bopane i Daniela Nestora.

Usledila je saradnja sa Marćinom Matkovskim iz Poljske, a na njihovom prvom zajedničkom turniru igrali su polufinale. Bilo je to u Indijan Velsu, gde su ih porazili Vasek Pospišil i Džek Sok. U Majamiju su poraženi na startu turnira, a još jedno polufinale usledilo je u Monte Karlu. Tada su bolji od Zimonjića i Matkovskog bili Bob i Majk Brajan.

Zimonjic-Matkovski3

U Barseloni nisu prošli prvo kolo, ali je u Madridu Zimonjić igrao svoje drugo finale ove godine. Nažalost, nisu uspeli da se okite titulom, jer su poraženi od Rohana Bopane i Florina Merđe. Na turniru u Rimu izgubili su u drugom kolu, a u četvrtfinalu Rolan Garosa još jednom su iz porazila braća Brajan.

Rohan Bopana i Florin Merđa bili su, ponovo, bolji od njih, u četvrtfinalu Mercedes kupa u Štutgartu, a u Londonu, ”na zagrevanju” za Vimbldon, Ziki je igrao treće finale ove godine, a drugo u paru sa Matkovskim. Ni ovog puta nisu uspeli da dođu do titule. Porazili su ih Francuzi Mau i Erbert.

Na Vimbldonu su igrali četvrtfinale, a ovog puta kući su ih poslali Žan Žilijen Roše i Horija Tekau. U Vašingtonu su ih u polufinalu porazili Ivan Dodig i Marselo Melo, a u Montrealu su u četvrtfinalu bolji od njih bili Daniel Nestor i Eduard Rožer Vaselin. Ovaj par ”presudio” im je i na sledećem turniru, i to u finalu Sinsinatija. Četvrto finale, i dalje bez titule.

Na US Openu su stigli do četvrtfinala, gde je bolja od njih bila britansko – australijska kombinacija, Džejmi Marej i Džon Pirs.

Igrali su polufinale u Pekingu, zatim četvrtfinala u Šangaju, Beču i Bazelu. Na Mastersu u Parizu izgubili su u drugom kolu, a na Završnom turniru nisu uspeli da prođu grupnu fazu takmičenja.
Godinu je završio kao 15. teniser sveta. Na zimovanju je doživeo nezgodu i polomio prst, pa će zbog toga morati da propusti početak nove sezone, uključujući i Australijan Open.

2016

Ova godina nije bila naročito uspešna za Nenada – nije igrao nijedno finale na turu, a tome je kumovala i činjenica da nije imao stalnog dubl partnera, već da je gotovo na svakom turniru sarađivao sa drugim igračem. Takođe, 2016. će se pamtiti i po tome što je srpski as propustio prvi grend slem posle 17 godina, pošto zbog povrede nije nastupio na Australijan openu.

Počeo je sezonu u februaru, nastupom na takmičenju u Roterdamu u tandemu sa Žilom Milerom. Jedna pobeda bila je dovoljna za plasman u četvrtfinale, ali je tamo zaustavljen od holandsko/rumunske kombinacije Rožer/Teko.

Usledio je Dubai, gde je Nenad igrao sa Kanađaninom Pospišilom, i izgubio već na startu od Veselija i Čunga, a potom i poraz u Dejvis kupu (sa Krajinovićem) od Kazahstanaca, koji na sreću nije bio koban jer je Srbija slavila sa 3:2.

Prvi značajniji rezultat Zimonjić je ostvario u Indijan vVelsu, gde je u tandemu sa Francuzem Vaslanom stigao do polufinala, ali nije mogao preko Erbera i Maua do završne predstave.

U Majamiju su od njih dvojice već na startu bolji bili Australijanci Jasika i Smit, u Monte Karlu Britanci Inglot i Džejmi Marej, takođe u prvoj rundi, kao i u Barseloni, gde su za ovaj par prejaki bili Felisijano i Mark Lopez.

Posle tri uzastopna poraza, Novak je promenio partnera i počeo da sarađuje sa Aleksandrom Pejom. Njih dovjica su ostvarili jednu pobedu u Madridu pre nego što su poraženi od Rožera i Tekoa, da bi već na startu rima izgubili od Vaslana I Benetoa.

Usledio je i drugi grend slem, Rolan Garos, na kojem je Zimonjić nastupio sa iskusnim Radekom Štjepanekom. NJih dvojica su sa dve pobede stigli do osmine finala, ali nisu uspeli da savladaju i braću Brajan.

Između RG i Vimbldona, ovaj tandem se oprobao i u Haleu gde je na startu poražen od braće Zverev, da bi na trećem grend slemu sezone Zimonjić i Štjepanek doživelli isti sudbinu kao i u Parizu – poraženi su u osmini finala od braće Brajan.

Usledilo je i drugo kolo Dejvis kupa. Srbija je na Tašmajdanu poražena od branioca titule Velike Britanije, a u dubl duelu Inglot i i Džejmi Marej bili su bolji od Zimonjića i Krajinovića.

Srpski veteran je potom otputovao u Vašington, gde je sa Štjepanekom poražen u prvom kolu od Maraša i Martina, da bi u Torontu prvi put ove sezone zaigrao sa Novakom Đokovićem. Međutim, srpski dubl se nije proslavio pošto je već na startu zaustavljen od domaćih uzdanica, Bestera i Šamasdina.

To je bila priprema za zajednički nastup Zimonjića i Đokovića na Olimpijskim Igrama u Rio de Žaneiru. Srbi su u prvom kolu savladali Hrvate Draganju i Čilića, ali su u drugom bili nemoćni protiv domaćih predstavnika Mela i Soareša.

Novak Djokovic i Nenad Zimonjic

Nenad je potom u Sinsinatiju igrao sa Milošem Raonićem, ali ni sa njim nije mogao dalje od drugog kola (poraz od Klasena i Rama).

Isti učinak Nenad je zabeležio u Vinston – Sejlemu, poraz u drugom kolu, ovoga puta u tandemu sa Lukašom Kubotom.

Usledio je poslednji grend slem sezone u Njujorku, i ponovna saradnja sa Štjepankom. Ipak, dva veterana nikako nisu mogla da odigraju bolje – poraženi su u prvom kolu od Bopane i Nilsena.

Nenad je u Sankt Peterburgu igrao sa Marsinom Matkovskim, ali ni to nije pomoglo – poraz u drugom kolu od Elgina i Kudrijavceva.

U kineskom Čengduu je njegov partner bio Dominik Inglot. Već na startu su zaustavljeni od Raje i Šarana iz Indije. Nenad ništa bolje nije prošao ni u Pekingu, gde je sa Raonićem odmah eliminisan od Benetoa i Vaslana, ali je saradnja sa Congom proizvela dve pobede na Mastersu u Šangaju, pre poraza u četvrtfinalu od braće Brajan.

Usledila su tri uzastopna poraza, u Antverpenu, Bazelu i Parizu (sa Garsijom Lopezom, Dodigom i Đokovićem), a crni niz prekinuo je sa Marijušom Firstenbergom u Bratislavi. Stigli su do polufinala, gde su ih zaustavili braća Skupski iz Velike Britanije.

2017

Godina 2017. bila je možda najlošija u karijeri najboljeg srpskog dubl igrača. U njoj nije imao stalnog partnera, a na najviše turnira nastupio je sa sunarodnikom Viktorom Troickim. Sa njim je i osvojio jedini trofej tokom ove sezone. Bilo je to u Sofiji početkom godine, a u finalu su nadigrali Ruse Mihaila Jelgina i Andreja Kuznjecova.

Na Australijan Openu je sa Mišom Zverevim poražen u drugom kolu (od braće Brajan). Na Rolan Garosu ostvario je jedan od najvećih uspeha u godini, pošto su on i Fernando Verdasko zaustavljeni u polufinalu (Gonzales/Jang). Na Vimbldonu i US Openu nije igrao.

U aprilu je zamenio Bogdana Obradovića na mestu selektora srpske Dejvis kup reprezentacije.

2018

Veći deo 2018. godine Nenad je proveo van terena zbog povrede. Igrao je samo do aprila i za to vreme promenio sedam partnera i zabeležio jednu pobedu i devet poraza.

U junu je operisao oba kuka, a već u septembru se vratio treninzima. Čitave godine obavljao je funkciju selektora Dejvis kup reprezentacije Srbije.

2019

Povratak na teren posle operacije nije išao po planu, pa je srpski teniser tokom 2019. godine učestvovao na devet ATP turnira i ni na jednom nije uspeo da ostvari pobedu. Igrao je i na čelendžerima, a najbolji rezultat ostvario je u Hamburgu gde je u paru sa Viktorom Troickim igrao polufinale.

I ove sezone vršio je funkciju selektora srpske Dejvis kup reprezentacije. U februaru su obezbedili učešće na Završnom turniru u Madridu, a tamo su takmičenje završili porazom u četvrtfinalu od Rusije.

Zimonjić je sezonu završio kao 407. dubl igrač sveta.

2020

U 2020. godini Zimonjić je odigrao pet zvaničnih mečeva – jedan na ATP turniru u Roterdamu i četiri na čelendžerima. U svih pet zabeležio je poraze.

U januaru je kao selektor predvodio tim Srbije na prvom ATP kupu u istoriji, na kom je naša zemlja osvojila trofej.

Privatni život

Nijedan skandal ga nije pratio još 1995. kada je postao profi igrač. On je pored Slobodana Živojinovića jedini Srbin koji je postao broj 1 na svetu u konkurenciji dubl igrača. Što se tiče privatnog života, Nenad Zimonić stupa u brak 2008. godine sa nekadašnjom manekenkom Minom Knežević sa kojom ima dvoje dece Leona i Lunu za koje bi ako treba dao i sve titule koje je osvojio u svojoj teniskoj karijeri, a kao što smo već u tekstu naveli, njih ima više nego dovoljno…

Komentari

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.