26/01/15 - 18:50h

Autoritativni Novak bez izgubljenog seta do četvrtfinala (analiza + video)

Najbolji srpski i svetski teniser Novak Đoković plasirao se u četvrtfinale na ovogodišnjem Otvorenom prvenstvu Australije. Nole je u četvrtom kolu eliminisao Luksemburžanina Žila Milera sa maksimalnih 3:0, ali maksimalni rezultat ne oslikava potpuno ono što se događalo na terenu “Rod Lejver” arene. Novak je odigrao dobar meč i takvom igrom uspeo da “ukroti” Žila, koji bi, da nije bilo Novaka sa suprotne strane, sigurno osovjio set, a možda i pobedio. Sve u svemu teniser iz Srbije je autoritativnim tenisom došao do četvrtfinala prvog Grend Slema sezone bez izgubljenog seta u dosadašnjem toku takmičenja, a naredni rival će mu biti Kanađanin Miloš Raonić.

Nole

Nole

Novak Đoković je u duelu sa Žilom Milerom imao odličan procenat osvojenih poena pri prvom servisu, jer je bio na 82% uspešnosti, tačnije od 65 poena, osvojio je 53. Sa druge strane Miler je takođe bio dobar u tom segmentu, jer je imao 73% uspešnosti (48/66), ali su pobednika odlučili oni poeni na brejk prilikama. Srbin je sačuvao sve brejk lopte i bio na 100% (4/4), dok je Luksemburžanin u svakom od setova dozvolio Novaku po jedan brejk i bio na 73% spasenih brejk šansi, tačnije 8/11.

Prvi set

U sva tri seta viđena je velika borba, a Novak je brejkove pravio pred sam kraj seta, kako sebi ne bi komplikovao situaciju u taj-brejku. Meč je počeo sigurnim servisima sa obe strane, a jedine brejk prilike i brejk viđeni su u sedmom gemu kada je Srbin oduzeo servis rivalu za 4:3, a zatim ga i potvrdio za 5:3. U nastavku seta ništa se nije promenilo, a Đoković je rešio prvi period u svoju korist rezultatom 6:4.

Drugi set

Drugi set počeo je isto kao i prvi, dobrim servisima i bez prilika za brejk. Prvu šansu da oduzme servis rivalu imao je Nole u sedmom gemu, ali je teniser iz Luksemburga uspeo da se odbrani, ali je Đoković ponovo došao do prilika za brejk u jedanaestom gemu, iskoristio je treću i došao do 6:5, koje je u naerdnom servis gemu potvrdio za konačnih 7:5 u drugom delu igre.

NoVak ĐoKoViĆ

Treći set

Treći set bio je identičan kao i prva dva, ali je za razliku od njih imao znatno više brejk šansi, na obe strane. U trećem gemu Srbin je propustio priliku da se rezultatski “odlepi”, a onda je u šestom gemu Žil Miler bio najbliži oduzimanju Novakovog servisa. Uspeo je Luksemburžanin da stigne do četiri prilike za brejk, ali nije uspeo da prelomi i povede. Posle izjednačenja na 3:3 u jedanaestom gemu Novak Đoković koristi treću šansu za brejk u tom gemu, a petu u setu, za prednost od 6:5, koju potom materijalizuje za konačnih 7:5 i 3:0.

Ako niste pratitli duel između tenisera iz Srbije i Luksemburga pogledajte kako je to izgledalo u sledećem video zapisu.

Novak je dosta autoritativno odigrao meč protiv ni malo lakog i vrlo motivisanog protivnika, ali je novom maksimalnom pobedom pokazao da se nalazi u sjajnoj formi i da je najveći favorit za osvajanje prvog Grend Slema sezone. Đoković će se u naredom kolu sastati sa Kanađaninom Milošem Raonićem koji je danas eliminisao Španca Felisijana Lopeza rezultatom 3:2.

Teme:   Australian Open, Grend Slem, Novak Djoković, Teniseri, Turniri, Vesti